شما اینجا هستید
آخرین اخبار سایت » آیین رونمایی از کتاب نفیس «دیوان امیرشاهی سبزواری» برگزار شد.

به گزارش عصر سبزوار، امیرشاهی که نسبش به خاندان امرای سربداری می‌رسد سال ۷۶۶ هجری قمری در سبزوار متولد شد و پس از ۹۱ سال زندگی با هنر و ادب و عرفان، در استرآباد (گرگان) دیده از جهان فرو بست. پس از فوت امیرشاهی، پیکرش را به موطن و زادگاهش، سبزوار، منتقل کردند و در خانقاه خانوادگی‌اش به خاک سپردند.

جامی درباره‌اش می‌گوید: «او را اشعار لطیف است، یکدست و هموار، با عبارات پاکیزه و پرچاشنی». برخی جامی را شاگرد او می‌دانند.

از مجموعه اشعار او (بیش از دوازده هزار بیت) تنها حدود ۱۰۰۰ بیت به دست ما رسیده است. نسخه‌های خطی بسیاری از اشعار «امیرشاهی» در موزه‌های ایران و جهان وجود دارد. کتابخانه و موزه ملی ملک، کتابخانه مدرسه سپه‌سالار، موزه هنر متروپلیتن، کتابخانه ملی کنگره آمریکا و… میزبان و محافظ این گنجینه عظیم جهانی هستند.

به نظر می‌رسد اولین و آخرین باری که دیوان اشعار «امیرشاهی» به شیوه امروزی در کشور منتشر شده متعلق به سال ۱۳۴۸ است که دکتر سعید حمیدیان (عضو هیئت‌علمی دانشگاه علامه طباطبایی) در آن زمان به‌عنوان پایان‌نامه دوره کارشناسی خود تهیه و تصحیح نموده است.

«انتشارات فیروزی» سبزوار که پیش‌ازاین «وزیری امیرحسنک» را با صدا و قلم «محمود دولت‌آبادی» منتشر کرده بود و با ترکیبی هنری از ابوالفضل بیهقی و دولت‌آبادی توانسته بود اثری فاخر را تهیه کند این بار با چاپ کتاب نفیس «دیوان امیرشاهی سبزواری» قدم دیگری جهت معرفی آثار مفاخر سبزوار بزرگ برداشته است.

این کتاب ۳۲۴ صفحه‌ای که در قطع وزیری به‌صورت رنگی و با کاغذ گلاسه با قابی نفیس چاپ شده است نمونه‌ای ویرایش و به‌روز شده از این دیوان شعر است.

«دیوان امیرشاهی سبزواری» روز سه‌شنبه، اول بهمن ۹۸ و به مناسبت روز هنر سبزوار، توسط جعفر مروارید، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در تالار بیهقی اداره ارشاد سبزوار رونمایی شد.

دکتر حسن دلبری استاد ادبیات دانشگاه حکیم سبزواری که خود جزو شاعران مطرح معاصر سبزوار است با برخوانی یکی از غزلیات «امیرشاهی» او را پدربزرگ فرهنگی سبزوار خواندند که در تمام هنرهای خود، سرآمد دوران بوده و برخلاف تصور برخی که او را شخصیتی محلی می‌دانند، شاعر و هنرمندی ملی و جهانی معرفی کرد که جایگاهی مرتفع در کنار بزرگان شعر و هنر و ادب ایران‌زمین دارد.

در انتها، این مراسم با تقدیر از عملکرد انتشارات فیروزی در حوزه تکریم و انتشار آثار مفاخر سبزوار بزرگ و همچنین اهدای لوح تقدیر به دست‌اندرکاران تهیه «دیوان امیرشاهی» خاتمه یافت.

امیدواریم که با انتشار این کتاب، به‌عنوان یک محصول فرهنگی فاخر و با قابلیت تبدیل شدن به برند فرهنگی سبزوار بزرگ، شاهد خروج نام «امیرشاهی سبزواری» از مهجوریت و کم‌توجهی باشیم و در آینده‌ای نه‌چندان دور، اخبار برگزاری کنگره‌ها، بزرگداشت‌ها و نشست‌های تخصصی درباره این شخصیت بزرگ فرهنگی، هنری و عرفانی را بشنویم و بخوانیم.

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

عصر سبزوار | رسانه ی مردمی