شما اینجا هستید
سبزوار شناسی » آیین نخل؛ رسم قدیمی عزاداری مردم ششتمد

🔸آیین نخل؛ رسم قدیمی عزاداری مردم ششتمد

🔹مراسم عزاداری در روستاهای غرب خراسان رضوی همزمان با آغاز محرم و صفر متنوع بوده، از نظر کمیت و کیفیت ویژگی‌های قابل توجهی دارد، اما در بخش ششتمد، دو آیین علم و نخل بیش از سایر رسوم عزاداری این منطقه شهرت یافته است.

🔹عطیه محمدزاده کارشناس میراث فرهنگی در قالب یادداشتی به معرفی یکی از آیین‌های عزاداری مردم ششتمد سبزوار در محرم پرداخته است که ادامه می‌خوانید:

🔹مراسم عزاداری در روستاهای سبزوار همزمان با آغاز محرم و صفر متنوع بوده، از نظر کمیت و کیفیت ویژگی‌های قابل توجهی دارد، اما در ششتمد یکی از شهرهای سبزوار آیین نخل بیش از سایر رسوم عزاداری این منطقه شهرت یافته است.

🔹آراستن و آرایش نخل‌ها، یکی از ویژگی‌های مهم این مراسم است و این موضوع نشان می‌دهد که آیین‌های منطقه به ویژه آن‌هایی که نزد مردم منطقه ششتمد ارزش بسیاری در ابعاد معنوی و اجتماعی دارند، از بُعد هنری و زیبایی شناختی، ارزشمند هستند.

🔹به نظر می‌رسد در تزیین و اصول زیبایی شناختی منطقه، عناصری وجود دارد که ساحت زندگی عادی و روزمره را از ساحت آیینی و نمادین آن متمایز می‌کند، رنگ از جمله این عناصر است.

🔹مطالعه و بررسی فرهنگ منطقه، نشان می‌دهد که رنگ زرد متمایل به قهوه‌ای کمرنگ، رنگی غالب در فرهنگ منطقه است و در معماری، تغذیه به‌ویژه نان و غذاهای محلی، اسباب و اثاثیۀ خانه هایی روستایی منطقه کاربرد دارد.

🔹آیین نخل از جمله کهن‌ترین و معروف‌ ترین آیین‌های عزاداری مذهبی مردم ایران به ویژه خراسان رضوی است. در این رسم، نخل که اسکلت چوبی اتاق مانندی است با پارچه‌های رنگارنگ، آینه، چراغ، شیشه‌های رنگی، چوب، فلز و امثال آن تزئین می‌شود.

🔹آیین نخل در منطقۀ ششتمد یکی از باسابقه‌ترین آیین های عزاداری سنتی است که همه ساله در ماه محرم و روز عاشورا اجرا می‌شود، البته اسکلت نخل تا پیش از این آیین، جز تکه‌های چوب چیز دیگری نبود، اما ادوات شبانی منطقه مانند زنگوله، ریسمان و چوب به آن متصل می‌شود.

🔹در مراسم روز عاشورا، نخل از مکانی به مکان اصلی اجرای مراسم عزاداری همراه با عزاداری و نوحه‌خوانی و شور و شیون حمل می‌شود. این رسم شاید در نقاط مختلف کشور برگزار شود، اما از نظر جنس، اندازه، تزئینات و اجرا با هم تفاوت‌هایی دارند و این موضوع بیانگر بسترمندی و فرهنگی بودن این آیین نمایشی است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

عصر سبزوار | رسانه ی مردمی