شما اینجا هستید
آخرین اخبار سایت » انجام اقدامات نامگذاری روز اول آبان به نام ابوالفضل بیهقی، انتظار برای پاسخ تهران

به گزارش عصر سبزوار، جعفر مروارید در خصوص کم کاری مسئولان فرهنگی سبزوار برای تاخیر در ثبت روز اول آبان ماه به نام پدر نثر فارسی در تقویم ملی، افزود: برای ثبت روزهای ملی پروسه طولانی لازم است.

وی ادامه داد: چنانچه شهرستانی، متقاضی ثبت روزی در تقویم ملی است این امر باید در شورای فرهنگ عمومی استان تصویب گردد و در صورت موافقت استان این موضوع از طریق مرکز به شورای فرهنگ عمومی کشور منتقل می شود.

مدیر کل ارشاد و فرهنگ اسلامی خراسان رضوی اظهار داشت: ثبت روز اول آبان ماه به نام بیهقی در تقویم ملی، مطالبه چندین ساله سبزوار بوده که متاسفانه به دلیل اینکه در شورای عالی فرهنگ عمومی کشور آشنا به شخصیت پدر نثر فارسی نبوده اند، این موضوع رد می شود.

مروارید با بیان اینکه تهران برای تعیین روزهای ملی یکسری شاخص ها دارد که این نیازمند برنامه ریزی دقیق، ساختار منظم و سرمایه گذاری در شان شخصیت فرد است، تصریح کرد: چیزی که بنده در جریان هستم، این امر در تهران در حال بررسی است تا بتوانند مطابق با این رویداد تعامل داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر مسئولان سبزواری کار خود را انجام داده و نامه نگاری نیز با تهران انجام داده اند و باید منتظر بود تا پاسخ ارسال شود؟ در بخش دیگری از صحبت هایش، به احداث مجتمع فرهنگی و هنری جدید سبزوار نیز گریزی زد.

مدیرکل ارشاد هم اکنون دو مجتمع فرهنگی در سبزواروجود دارد. اما در سفر ریاست جمهور به این شهرستان قول ایجاد سومین مجتمع فرهنگی و هنری نیز داده شد که برای اجرای این پروژه زمینی به متراژ ۵ هزار جانمایی و اعتبار آن پیش بینی و نقشه های این مجتمع نیز طراحی شده است.

وی افزود: مجری طرح راه و شهرسازی است و ارشاد فقط بهره بردار است زمانی که عملیات اجرائی این پروژه نهایی شود جهت اجرای رویدادهای فرهنگی و هنری به ارشاد واگذار می شود، لذا ارشاد به لحاظ پروسه های ساخت و ساز هیچ وظیفه ای ندارد.

مدیر کل ارشاد و فرهنگ اسلامی استان خراسان رضوی اظهار کرد: ایجاد کتابخانه مرکزی نیز مربوط به اداره کل کتابخانه های استان است نهاد کتابخانه ها در گذشته عضوی از مجموعه ارشاد بود ولی چندین سال است که از بدنه این حوزه جدا شده است اما در عین حال ارشاد از توسعه فضاهای فرهنگی استقبال می کند و هر کمکی در جهت رشد از ارشاد ساخته باشد دریغ ندارد و در رابطه با توسعه کتابخانه در سبزوار اگر نظری وجود دارد ما به مدیر کل کتابخانه های استان منتقل و حاضر به همکاری نیز با کمال میل هستیم.

مروارید در خصوص ایجاد گذر فرهنگ و هنر در سبزوار نیز گفت: برای گذر فرهنگی که سبزوار متقاضی ایحاد آن است باید از طریق شهرستان پیگیری جدی شود، گفتگوهای مفصل برای این پروژه فرهنگی انجام شده اما هنوز به نتیجه مثبت نرسیده است.

وی تصریح کرد: در ایجاد این گذر دو مدل می تواند مد نظر قرار گیرد یا شهرداری یا میراث فرهنگی مکانی را در ارشاد قرار دهد با این تفسیر که ارشاد در این زمینه هیچ بهره برداری مالی نخواهد داشت و فقط به جهت کمک برای توسعه همکاری خواهد داشت. گزینه هایی را شهرستان مطرح کرده اند اما هنوز به جمع بندی نهایی نرسیده اند.

این مقام فرهنگی در سطح استان ادامه داد: در این مدل فرهنگی اگر دانشگاه حکیم نیز تمایل داشته باشد می تواند بخشی از فضای خود را به رویدادهای علمی و فرهنگی اختصاص دهد ارشاد از این اقدام فرهنگی استقبال خواهد کرد تا با همکاری دانشگاه و ارشاد این موضوع در این محیط فرهنگی ایجاد شود.

وی تصریح کرد: در صورتی که بحث ایجاد این گذر در شهرستان طولانی شود این آمادگی وجود دارد تا این اقدام از طریق یکمجموعه تجاری که تمایل به کار داشته باشد محقق گردد، بدین صورت که این مجموعه تجاری بخشی از فضای خود را به فروش آثار فرهنگی و هنری اختصاص دهد و از این طرف نیز ارشاد، هنرمندان و فرهنگیان انجمن های خود را برای راه اندازی این بخش مجتمع خواهند کرد./اسرارنامه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

عصر سبزوار | رسانه ی مردمی