شما اینجا هستید
آخرین اخبار سایت » برگزاری همایش ۱۰۰ سالگی بیمارستان حشمتیه سبزوار، دومین بیمارستان قدیمی کشور

به گزارش عصر سبزوار، معاون استاندار و فرماندار ویژه سبزوار در این همایش گفت: بر مبنای منابع و اسناد تاریخی، بیمارستان حشمتیه سبزوار نخستین بیمارستان خراسان بزرگ و شرق کشور و دومین بیمارستان کشور بوده است.

احمد برادران افزود: گرامیداشت یک صد سالگی بیمارستان حشمتیه، مبین این موضوع است که این منطقه، منطقه‌ای با هویت، با اصالت و با ظرفیتی است که در آن سال‌ها توانسته دومین بیمارستان کشور بعد از تهران و اولین بیمارستان شرق ایران را بنا نماید.

وی ادامه داد: سبزوار همواره بزرگانی در طول تاریخ داشته که منشاء خدمات زیادی بوده‌اند که از جمله آنها، احداث همین بیمارستان قدیمی و سپس نوسازی و تجدید بنای آن که امروز از مجهزترین مراکز بهداشتی و درمانی خراسان رضوی است، می باشد.

فرماندار ویژه سبزوار با اشاره به اینکه سبزوار از قطب‌های پزشکی شرق کشور است، اظهار داشت: در بیمارستان حشمتیه سبزوار، خدمات درمانی در بخش‌های آنژیوگرافی، جراحی قلب باز، استندگذاری، بازتوانی قلب، جراحی چشم، عمل پیوندی چشم و دندانپزشکی کودکان ارائه می‌شود.

برادران تصریح کرد: همچنین در سال جاری با کسب مجوزهای لازم، اجازه پذیرش بیماران خارجی در بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی حشمتیه سبزوار، فراهم شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار نیز در این همایش گفت: اولین بیمارستان ایران، بیمارستان سینا تهران با ۱۳۰ سال قدمت، دومین بیمارستان ایران بیمارستان حشمتیه سبزوار با یکصد سال قدمت و سومین بیمارستان ایران، بیمارستان امام رضا(ع) مشهد با ۹۸ سال قدمت است.

علیرضا مسلم افزود: بیمارستان حشمتیه سبزوار در بهمن‌ماه سال ۱۲۹۸ با تلاش‌های دکتر قاسم غنی از پزشکان طب نوین سبزوار، سرمایه‌گذاری سالار حشمت فرماندار وقت سبزوار و خیران در باغی به مساحت ۱۳ هزار متر مربع و زیر بنای ۴ هزار و ۵۰۰ متر مربع احداث شد.

وی ادامه داد: این بیمارستان ۱۲ تختخوابی ابتدا در ۳ بخش چشم، جراحی و عمومی آغاز به کار کرد و به پاسداشت فرماندار وقت سبزوار سالار حشمت، نام این بیمارستان حشمتیه نامیده شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار با اشاره به اینکه بیمارستان حشمتیه در ابتدای دهه ۸۰، ۱۶۰ تخت فعال داشت، اظهار داشت: با پیگیری طرح توسعه‌ای آن، این بیمارستان در بهمن ۹۴ در مساحت ۱۹ هزار متر مربع با ۸ طبقه و ظرفیت ۲۴۵ تخت در بخش‌های تخصصی و فوق تخصصی با هزینه ۶۵ میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید.

دکتر مسلم خاطرنشان کرد: این همایش با هدف معرفی این بیمارستان، برند سازی ظرفیت ‌های درمانی و بهداشتی سبزوار و توسعه گردشگری سلامت در این شهرستان، برگزار شد.

وی تصریح کرد: از زمان اعلام فراخوان جمع‌آوری عکس‌ها و اسناد قدیمی بیمارستان حشمتیه سبزوار در آبان ۹۸، حدود ۵ هزار مستند تصویری و نوشتاری جمع‌آوری شده که ۷۰ اثر در قالب عکس، اسناد قدیمی، لوازم و کتب پزشکی در قالب نمایشگاهی در معرض بازدید علاقه‌مندان قرار گرفت.

دبیر ستاد گرامیداشت یک صدمین سال تأسیس بیمارستان حشمتیه سبزوار نیز در این همایش گفت: عملیات بازپیرایی و مرمت سردر قدیمی این بیمارستان انجام شده و اقدامات لازم برای ثبت آن در فهرست آثار ملی کشور پیگیری می‌شود.

محمد باقرزاده افزود: تجلیل از پیشکسوتان حوزه سلامت و کارکنان قدیمی بیمارستان، رونمایی از تمبر و سنگ نوشته یادمان یک صدمین سال تاسیس آن و بازگشایی درب قدیمی، برخی برنامه‌های گرامیداشت یک صدمین سال تأسیس بیمارستان حشمتیه سبزوار بود.

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

عصر سبزوار | رسانه ی مردمی