شما اینجا هستید
اسلایدر » تامین آب شهر «ششتمد»، پایانی بر ۴۰ سال تنش آبی

به گزارش عصر سبزوار، همچنین خشکسالی و کاهش منابع آب زیر زمینی و اقلیم گرم و خشک ششتمد، وضعیت نگران کننده‌ای برای  تامین آب شرب ایجاد کرده بود به نحوی که منجر به جیره‌ بندی مداوم آب حتی در فصل زمستان و قطع آب برخی مناطق شهر به مدت بیشتر از ۱۰ روز در فصل تابستان می‌شد.
در نهایت با نگاه مثبت دولت به تامین آب شرب سالم و بهداشتی در مناطق شهری و روستایی، طرح آبرسانی به شهر ششتمد پس از سالها انتظار به ثمر نشست و مشکل کم آبی مردم این خطه برطرف شد.
کمبود ۲۰ ساله آب شرب در ششتمد
یک فعال فرهنگی و رسانه‌ای شهر ششتمد در این باره گفت: سابقه کمبود آب شرب این شهر به اواخر دهه ۷۰ می رسد که در آن زمان با آغاز به کار نخستین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا، شوراها برای رفع مشکل آب پیگیر حفر چاه در اطراف ششتمد شدند.
مهدی حسین‌پور افزود: موضوع حفر چاه در بخش جنوبی به سبب احاطه  کوهها رد شد؛ لذا در شمال شرقی منطقه ششتمد چاههایی برای تامین آب شرب حفر شد که مشکل به حداقل رسید، اما فشار آب همچنان ضعیف بود.
وی ادامه داد: در مرحله بعد برای رفع مشکل، ۴ حلقه چاه در بخش شمال غربی ششتمد حفر شد که تولید آب این چاهها، حدود ۱۰ لیتر بر ثانیه بود و شهروندان با کمبود ۶ لیتر بر ثانیه ای آب شرب مواجه بودند و آب در فصل تابستان به طور مداوم قطع می شد.
حسین پور اظهار داشت: وضعیت آب به گونه ای بود که حتی در فصل زمستان بحث جیره بندی آب مطرح بود و در تابستان نیز به سبب فشار کم و شیب منطقه ای شهر ششتمد، آب به برخی مناطق به سختی می رسید.
تامین آب ششتمد در بازه زمانی ۲۵ ساله
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سبزوار نیز گفت: ششتمد به لحاظ منابع آبهای زیر زمینی فقیر است و امکان برداشت آب از منابع زیر زمینی این شهر به نحوی که تامین کننده نیاز بخشهای شرب، کشاورزی و صنعت آن باشد، ضعیف است.
حسین ریاضی افزود: طی سالهای گذشته، با وجود تغییر مکان چند باره منابع آبی ششتمد باز هم امکان تامین آب ۲۰ لیتر در ثانیه ای برای ساکنان این شهر فراهم نشده بود.  
وی ادامه داد: با توجه به اهمیت و نیاز حیاتی مردم شهر ششتمد به تامین آب شرب پایدار و نگاه ویژه دولت به آب‌رسانی، موضوع آب‌رسانی و تامین آب پایدار این منطقه در دستور کار شرکت آب و فاضلاب خراسان رضوی قرار گرفت.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سبزوار اظهار داشت: مناطقی برای تامین آب ششتمد مطرح شد که پس از کار کارشناسی و مطالعات، در روستای دارینِ بخش روداب سبزوار که فاصله نزدیکتری به این شهر دارد، عملیات حفر چاه جهت تامین آب شرب پایدار و با کیفیت انجام گرفت.
ریاضی تصریح کرد: طرح آبرسانی به شهر ششتمد در ۳ مرحله در سال ۹۴ آغاز و مرحله سوم آن در سالهای ۹۸ و ۹۷ با مجموع اعتبار ۱۳۰ میلیارد تومان به پایان رسید و در این طرح که به طول ۳۰ کیلومتر از روستای دارین به عنوان مبدا چاه آب اجرا شد، ۴۱ کیلومتر لوله گذاری خط انتقال آب و ۳ مخزن ۳۰۰ متر مکعبی آب، ایجاد شد.
وی خاطرنشان کرد: برای اجرایی کردن طرح آب رسانی به ششتمد ۲ ایستگاه پمپاژ، محوطه سازی و حصارکشی به طول ۵۳۰ متر و تثبیت بستر در مسیل ها به طول ۱۲۰۰ متر با سنگ و ملات و برق رسانی انجام شد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سبزوار گفت: با توجه به اینکه منابع آب شرب شهر ششتمد به لحاظ کمی دچار مشکل بود، در سال ۹۶ با حفر ۱ حلقه چاه به طور موقت این چالش برطرف شده بود.
ریاضی افزود: با افتتاح طرح آب‌رسانی شهر ششتمد با حضور وزیر نیرو و در قالب پویش “هر هفته الف – ب – ایران”، مطالبه چندین دهه ای مردم این خطه محقق و آب این شهر پس از ۲۵ سال تامین شد.
وی ادامه داد: با بهره برداری از طرح آبرسانی ششتمد گرچه پایداری و کمیت آب شرب مصرفی بهبود یافته و نسبت به گذشته تغییر محسوسی دارد، اما باید به این نکته مهم هم توجه داشت که در مناطق کویری، کیفیت آبها شرایط خاص خود را دارد و خیلی کیفیت بالا نیست.
ریاضی اظهار داشت: صرفه جویی در مصرف آب، نیازی ضروری است و باید علاوه بر مصرف بهینه و صرفه جویی منابع آب این فرهنگ را به فرزندان خود آموزش دهیم و این نعمت الهی را برای آیندگان به امانت بگذاریم.
آبرسانی پایدار به ۳۵ روستای سبزوار در دولت تدبیر و امید
فرماندار ویژه سبزوار نیز گفت: علاوه بر طرح آبرسانی به شهر ششتمد که با وجود مشکلات اقتصادی از دستاوردهای بزرگ نظام و دولت در این منطقه به شمار می رود، طی ۶ سال گذشته، آب‌رسانی پایدار به ۳۵ روستا در بخشهای روداب و ششتمد شهرستان سبزوار انجام شد.
احمد برادران افزود: آب پایدار این روستاها از طریق مجتمع آب‌رسانی ظفر با خطوط اصلی و فرعی به طول بیش از ۲۵۰ کیلومتر و هزینه ای افزون بر ۱۲ میلیارد تومان تامین شد.
وی اظهار داشت: هم اینک ۱۲۰ روستای دارای بیش از ۲۰ خانوار این شهرستان از شبکه آ‌برسانی آب شرب سالم و بهداشتی بهره مند هستند./ایرنا

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

عصر سبزوار | رسانه ی مردمی