شما اینجا هستید
گزارش » رشد صد درصدی مسافران نسبت به آذر ۹۷، عملکرد بالاتر از ۸ فرودگاه مرکز استان و آمار خوب و بی سابقه در ۷ سال اخیر

به گزارش عصر سبزوار، در آذر ۹۸، فرودگاههای ۶ شهر مرکز استان شامل بجنورد، شهرکرد، سمنان، همدان، زنجان و یاسوج از لحاظ عملکرد، در جایگاه پائین تری از فرودگاه سبزوار قرار گرفته اند و از فرودگاه اراک مرکز استان مرکزی، پروازی انجام نشده است. در این ماه فرودگاه خرم آباد، مرکز استان لرستان، نیز عملکردی برابر با فرودگاه سبزوار داشته است.
عملکرد فرودگاه سبزوار در آذر ۹۸ نسبت به آذر ۹۷، در بخش تعداد پروازها با ۸۸ درصد افزایش (۲۸ سورتی پرواز بیشتر)، در بخش تعداد مسافر ۱۰۰ درصد افزایش (۱۸۰۰ نفر مسافر بیشتر) و در بخش جابجایی بار و پست نیز ۶۶ درصد افزایش (۸۵۰۰ کیلوگرم بار بیشتر) را نسبت به مدت مشابه پارسال، نشان می دهد.
این فرودگاه همچنین در آذر ۹۸ نسبت به ماه قبل از آن، در بخش تعداد پروازها ۱۵ درصد افزایش عملکرد (۸ سورتی پرواز بیشتر)، در بخش جابجایی مسافر با ۲۷ درصد افزایش عملکرد (۸۰۰ نفر مسافر بیشتر) و در بخش جابجایی بار و پست، با ۱۵ درصد افزایش عملکرد (۳ هزار کیلوگرم بار بیشتر)، روبرو بوده است.
در آذر ۹۸، فرودگاه سبزوار ۰،۱۷ درصد از سهم کل پروازها، ۰،۰۹ درصد از سهم کل مسافران و ۰،۰۵ درصد از سهم کل ارسال بار و پست در فرودگاه های تحت مالکیت شرکت فرودگاههای کشور را در اختیار داشته است که از این حیث، در مورد اول در رتبه ۲۵، در مورد دوم در رتبه ۲۶ و در مورد سوم در رتبه ۲۷ از میان ۴۷ فرودگاه فعال ملکی این شرکت در این ماه، قرار گرفته است.
در هر پرواز انجام شده از فرودگاه سبزوار در آذر ۹۸، به طور متوسط، ۵۹ نفر مسافر و ۳۵۴ کیلو گرم بار و پست جابجا شده اند که از این حیث نیز، این فرودگاه در رتبه ۳۹ از میان ۴۷ فرودگاه دولتی فعال کشور و بالاتر از ۱۶ فرودگاه متعلق به شرکت فرودگاههای کشور در این ماه از جمله ۴ فرودگاه شهرهای مرکز استان شامل شهرکرد، زنجان، یاسوج و سمنان و برابر با بجنورد قرار گرفته است.
براساس آمار فوق، فرودگاه سبزوار پس از فرودگاه مشهد و قبل از فرودگاههای بجنورد و شاهرود، دومین فرودگاه فعال شمال شرق ایران در آذر ۹۸، از لحاظ تعداد پرواز، تعداد مسافر و مقدار بار و پست بوده است که پروازهای آن در این ماه، فقط در مسیر تهران و توسط ۳ شرکت هواپیمایی ماهان با هواپیمای BAE و با میزان تاخیر صفر درصد، شرکت هواپیمایی ایران ایر با هواپیمای ATR و با میزان تاخیر ۶۳ درصد و شرکت هواپیمایی آتا با هواپیمای بوئینگ MD 83 و با میزان تاخیر ۱۴ درصد، انجام شده است.
ثبت این آمار طی یک ماه، یکی از بیشترین مقادیر عملکرد فرودگاه سبزوار در ۷ سال اخیر، یعنی از سال ۹۱ تاکنون محسوب می شود، اما هنوز نتوانسته است رکورد ثبت شده خود در آبان ۹۱ را بشکند: چرا که فرودگاه سبزوار در آبان ۹۱، با انجام ۶۶ پرواز، ۴۹۸۳ نفر مسافر را جابجا کرده بود و در آن سال فرودگاه سبزوار علاوه بر مسیر هوایی تهران، در مسیر هوایی بغداد، پایتخت عراق، نیز به عنوان یک مقصد خارجی پرواز داشت.
در ۹ ماهه اول سال ۱۳۹۸، فرودگاه سبزوار با انجام ۳۵۸ پرواز، حدود ۲۰ هزار مسافر و ۱۲۵ هزار کیلوگرم بار و پست را جابجا نموده است که نسبت به ۹ ماهه اول سال ۹۷، با ۲۷ درصد افزایش در تعداد پروازها (۷۶ سورتی پرواز بیشتر از پارسال)، ۱۵ درصد افزایش در تعداد مسافران (۲۵۰۰ نفر مسافر بیشتر از پارسال) و ۱۳ درصد افزایش در میزان جابجایی بار و پست (۱۴ هزار کیلوگرم بار بیشتر از پارسال) روبرو بوده است.
از ۴۹ فرودگاه فعال کشور در ۹ ماه نخست سال ۹۸، فقط ۱۵ فرودگاه از جمله فرودگاه سبزوار، در هر ۳ شاخص مذکور تعداد پروازها، تعداد مسافران و تعداد بار و پست، نسبت به پارسال رشد داشته اند و فرودگاه سبزوار از لحاظ میزان عملکرد ۹ ماهه اول سال ۹۸، در جایگاه بالاتری از ۲۱ فرودگاه دولتی کشور از جمله ۷ فرودگاه در مراکز استانهای کشور شامل فرودگاههای بجنورد، همدان، شهرکرد، یاسوج، زنجان، سمنان و اراک قرار گرفته است.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

عصر سبزوار | رسانه ی مردمی