شما اینجا هستید
یادداشت » رشد صد درصدی پرواز، مسافر و بار نسبت به دی ۹۷ و عملکرد بالاتر از ۹ فرودگاه مرکز استان

به گزارش عصر سبزوار، در دی ۹۸، فرودگاههای ۶ شهر مرکز استان کشور شامل سنندج، شهرکرد، سمنان، همدان و یاسوج از لحاظ تعداد پرواز، تعداد مسافر و میزان بار جابجاشده، در جایگاه پائین تری از فرودگاه سبزوار قرار گرفته اند و از فرودگاه های زنجان و اراک، مراکز استانهای زنجان و مرکزی، پروازی انجام نشده است.

در دی ۹۸، فرودگاه خرم آباد، مرکز استان لرستان، نیز در پروازها عملکردی برابر با فرودگاه سبزوار داشته است و مسافران فرودگاه بجنورد با وجود پروازهای بیشتر، از مسافران فرودگاه غرب خراسان رضوی کمتر بوده اند.

در دی ۹۸، عملکرد فرودگاه سبزوار نسبت به دی ۹۷، در هر ۳ بخش تعداد پروازها (۳۲ پرواز بیشتر)، تعداد مسافر (بیش از ۲ هزار نفر مسافر بیشتر) و جابجایی بار و پست (۱۱،۵۰۰ کیلوگرم بار بیشتر)، صد درصد رشد را نسبت به مدت مشابه پارسال، نشان می دهد.

در دی ۹۸، عملکرد فرودگاه سبزوار نسبت به ماه قبل از آن (آذر ۹۸)، در بخش تعداد پروازها با ۱۰ درصد کاهش (۶ سورتی پرواز کمتر)، در بخش جابجایی مسافر با ۴ درصد کاهش (حدود ۱۵۰ نفر مسافر کمتر) و در بخش جابجایی بار و پست، با ۱۰ درصد کاهش (حدود ۲ هزار کیلوگرم بار بیشتر)، روبرو بوده است.

در دی ۹۸، فرودگاه سبزوار ۰،۱۶ درصد از سهم کل پروازها، ۰،۰۸ درصد از سهم کل مسافران و ۰،۰۵ درصد از سهم کل ارسال بار و پست در فرودگاه های تحت مالکیت شرکت فرودگاههای کشور را در اختیار داشته است که از این حیث، در موارد اول و دوم در رتبه ۲۷ و در مورد سوم در رتبه ۲۸ از میان ۴۶ فرودگاه فعال ملکی این شرکت در این ماه، قرار گرفته است.

در دی ۹۸، در هر پرواز انجام شده از فرودگاه سبزوار، به طور متوسط، ۶۲ نفر مسافر و ۳۵۵ کیلوگرم بار و پست جابجا شده اند که از این حیث، این فرودگاه در رتبه ۲۸ از میان ۴۶ فرودگاه دولتی فعال کشور و بالاتر از ۱۸ فرودگاه متعلق به شرکت فرودگاههای کشور در این ماه قرار گرفته و ۴ فرودگاه شهرهای مرکز استان شامل شهرکرد، زنجان، یاسوج و سمنان در جایگاه پایین تر و فرودگاه بحنورد در جایگاه برابر با فرودگاه سبزوار هستند.

در دی ۹۸، فرودگاه سبزوار پس از فرودگاه مشهد و قبل از فرودگاههای بجنورد و شاهرود، دومین فرودگاه فعال شمال شرق ایران، از لحاظ تعداد مسافر و مقدار بار و پست بوده و فقط فرودگاه بجنورد ۲ سورتی پرواز بیشتر نسبت به فرودگاه سبزوار داشته است.

در دی ۹۸، پروازهای فرودگاه سبزوار، فقط در مسیر تهران و توسط ۳ شرکت هواپیمایی ماهان با هواپیمای BAE و با میزان تاخیر ۱۸ درصد، شرکت هواپیمایی ایران ایر با هواپیمای ATR و با میزان تاخیر ۵۰ درصد و شرکت هواپیمایی آتا با هواپیمای بوئینگ MD 83 و با میزان تاخیر ۱۳ درصد، انجام شده است.

در ۱۰ ماهه اول سال ۱۳۹۸، فرودگاه سبزوار با انجام ۴۱۲ پرواز، حدود ۲۳ هزار مسافر و ۱۴۴ هزار کیلوگرم بار و پست را جابجا نموده است که این آمار نسبت به ۱۰ ماهه اول سال ۹۷، با ۳۶ درصد افزایش در تعداد پروازها (۱۰۸ سورتی پرواز بیشتر از پارسال)، ۲۵ درصد افزایش در تعداد مسافران (۴۵۰۰ نفر مسافر بیشتر از پارسال) و ۲۲ درصد افزایش در میزان جابجایی بار و پست (۲۶ هزار کیلوگرم بار بیشتر از پارسال) روبرو بوده است.

در ۱۰ ماه نخست سال ۹۸، از ۴۹ فرودگاه دولتی فعال کشور، فقط ۱۴ فرودگاه از جمله فرودگاه سبزوار، در هر ۳ شاخص مذکور تعداد پروازها، تعداد مسافران و تعداد بار و پست، نسبت به پارسال رشد داشته اند.

از لحاظ میزان عملکرد ۱۰ ماهه اول سال ۹۸، فرودگاه سبزوار در جایگاه برابر با فرودگاه بجنورد و جایگاه بالاتری از ۲۰ فرودگاه دولتی کشور از جمله ۷ فرودگاه در مراکز استانهای کشور شامل فرودگاههای همدان، شهرکرد، یاسوج، زنجان، سمنان و اراک قرار گرفته است. ۲ شهر مرکز استان شامل قم و قزوین نیز، فرودگاه فعال مسافربری ندارند.

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

عصر سبزوار | رسانه ی مردمی