شما اینجا هستید
آخرین اخبار سایت » رشد ۸ درصدی صادرات محصولات کشاورزی در داورزن

به گزارش عصر سبزوار، علی اصغر امانیان با اشاره به اینکه کشاورزان، پیشگامان عرصه تولید و امنیت غذایی در خط مقدم غذای سالم و چرخه تولید هستند، افزود: با بررسی ظرفیت‌های بالقوه و شاخص داورزن و تدوین برنامه کوتاه‌مدت و بلندمدت، در توسعه گلخانه‌ها از سطح ۰/۸ هکتار در سال ۹۷، به سطح ۲/۳ هکتار در سال ۹۸ رسیدیم.

وی با بیان اینکه همچنین ۱۱ پرونده معادل ۱۴ میلیارد تومان مصوب، ابلاغ به بانک و در مرحله پرداخت قرار گرفت و علاوه بر این، برنامه توسعه شهرک گلخانه‌ای روستای صدخرو نیز به مساحت ۲۴ هکتار و در سطح ۲۵ واحد انجام می‌شود، به رشد شاخص تولید در حوزه دام و طیور، زنبورداری و شیلات در داورزن اشاره کرد.

امانیان تصریح کرد: رشد ۱۰ تا ۱۵ درصد افزایش واحدهای تولیدی جوجه‌ ریزی، رهاسازی بچه ماهی و افزایش کلنی زنبور عسل، منجر به افزایش معادل ۱۰ درصد تولید محصولات قید شده از جمله تولید گوشت قرمز، عسل، شیر، گوشت سفید و ماهی در داورزن بوده که در سال ۹۹ این افزایش، رشد چشمگیری دارد.

رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان داورزن خاطرنشان کرد: تلاش می‌کنیم برنامه‌های جهاد کشاورزی برای اجرای شعار سال جاری، مبنی بر جهش تولید، در سال ۹۹ رشد و توسعه کشت‌های جایگزین و تغییر الگوی کشت به‌سمت اقتصادی بودن، گام بردارد.

وی یادآور شد: توسعه کشت گلخانه‌ها، افزایش توسعه گیاهان دارویی، واحدهای تولیدی دامداری، شیلات، افزایش عملکرد در واحد سطح محصولات کشاورزی، پیگیری تکمیل زنجیره تولید با تشکیل تشکل‌های تولید در حوزه دام، گیاهان دارویی، همایش بزرگ گیاهان دارویی با محوریت فلفل، بازارچه محصولات و تولیدات کشاورزی با محوریت شناساندن این شهرستان به‌عنوان خاستگاه گیاهان دارویی، می‌تواند برنامه‌های مناسبی برای تحقق شعار جهش تولید در داورزن باشد.

امانیان عنوان داشت: ورود شرکت‌های دانش‌بنیان برای آموزش و برگزاری کارگاه‌های عملی ویژه بالابردن توان علمی کشاورزان و تأمین اعتبار تکمیل زیرساخت‌های زیربخش فنی و زیربنایی در راستای بهره‌وری منابع آبی و قنوات و افزایش ضریب درجه مکانیزاسیون با جذب اعتبار توسعه مکانیزاسیون، در ادامه برنامه سال گذشته است.

وی بیشترین تولید سال ۹۸ با توجه به سطح کشت اراضی زراعی و باغی داورزن را، حدود ۱۷ هزار هکتار دانست و گفت: حدود ۶ هزار و ۴۵۰ هکتار زیر کشت غلات و در کشت بهاره حدود ۱ هزار و ۶۰۰ هکتار کشت علوفه، ۵۰۰ هکتار فلفل، ۵۰۰ هکتار کنجد و ۱ هزار هکتار جالیز، الگوی کشت غالب منطقه است که نقش به‌سزایی در تولید محصولات کشاورزی داورزن و خراسان رضوی دارد.

رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان داورزن با اظهار اینکه در حوزه غلات ۲۱ هزار تن، تأمین علوفه ۴۸ هزار تن، کنجد ۴۵۰ تن، جالیز ۳۷ هزار و ۵۰۰ تن و فلفل خشک ۱ هزار و ۷۵۰ تن تولید را، در این شهرستان در سال ۹۸، داشته‌ایم، ادامه داد: بیشترین درآمد حاصله از نظر اقتصادی، در تولید مربوط به فلفل با ۳۵ میلیارد تومان، تأمین و تولید علوفه با ۱۲ میلیارد تومان، کنجد با ۱۰ میلیارد تومان و صیفی‌جات ۷/۵ میلیارد تومان بوده است.

امانیان مهم‌ترین چالش اداره جهاد کشاورزی داورزن را در سال گذشته، بالا بودن ریسک‌پذیری کشاورزی و تغییرات پیش‌بینی نشده در فصول مختلف دانست و اظهار داشت: یکی دیگر از مهم‌ترین چالش ها در بخش کشاورزی داورزن در سال قبل، عدم تخصیص کامل اعتبارات در قالب سامانه‌های معرفی شده برای واحدهای تولید و زیربخش کشاورزی از جمله کارا و سیتا بود.

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

عصر سبزوار | رسانه ی مردمی