شما اینجا هستید
اسلایدر » غفلت از ظرفیت‌های متعدد گردشگری سبزوار/ فرصت‌هایی که نادیده گرفته می‌شود!

به گزارش عصر سبزوار، سالانه حدود ۲۰ میلیون نفر زائر برای تشرف به بارگاه ملکوتی حضرت ثامن الحجج(ع)، از سبزوار عبور می‌کنند که این امر ظرفیت و پتانسیل مناسبی برای تبدیل این شهر از معبر به مقصد گردشگری است. گردشگری یک امر فرابخشی است که تمامی دستگاه‌ها باید در توسعه و رونق آن همکاری کنند و با توجه به اینکه انواع مختلفی از گردشگری در سبزوار وجود دارد، به خوبی با همکاری مردم و مسئولان می‌توان از این پتانسیل بالقوه استفاده کرد.

ظرفیت‌های مختلف گردشگری در سبزوار

یک کارشناس میراث فرهنگی سبزوار در این زمینه می‌گوید: با توجه به اینکه ظرفیت‌های گردشگری سبزوار در حوزه ابنیه تاریخی، تاریخی – سیاسی، تاریخی – اجتماعی، تاریخی – فرهنگی و ادبی در محور شرقی – غربی پراکنده است و این بناها در یک منطقه متمرکز نیست، سبزوار شرایط و امتیازات تبدیل شدن از از معبر به مقصد گردشگری را دارد.

محمودرضا سلیمانی با بیان اینکه گونه‌های متعددی از گردشگری در سبزوار وجود دارد، می‌افزاید: گردشگری ادبی با داشتن بیهقی، اسرار، فلاسفه و شعرا، گردشگری طبیعی با کویر و کوهستان، گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری، گردشگری دره‌ها، گردشگری آیین‌های سبزوار و فعالیت‌های آیینی که برند شهرستان نیز است، تنوع انسانی موجود در سبزوار و وجود اقوام مختلف، عشایر ساکن در کویر و کوهستان که بحث مهمی است، در سبزوار وجود دارد.

وی با بیان اینکه در گردشگری سلامت نیز که بسیار جای کار کردن دارد، ظرفیت خوبی در سبزوار وجود دارد؛ چرا که سبزوار جزو نخستین شهرها در ایران است که بیمارستان در آن ساخته شده، ادامه می دهد: تنوع غذایی در سبزوار و گردشگری طعم، گردشگری مذهبی و تنوع آداب و رسوم، گردشگری تجاری، گردشگری مبنی بر کشاورزی دام و طیور و گردشگری پهلوانی، بخش دیگری از ظرفیت های متعدد سبزوار در حوزه گردشگری است که می‌تواند این حوزه را در این شهر فعال کند.

کارشناس میراث فرهنگی سبزوار با اشاره به اینکه گردشگر باید اثر تاریخی را بشناسد و از جنبه فرهنگی و ارزش ها باید آگاه شود تا پی به ارزش بنا ببرد و برای مکان تاریخی وقت بگذارند، می گوید: زمان برای مسافر از هر چیز با ارزش تر است؛ بنابراین باید این بهانه را به مسافر بدهیم که سبزوار را به عنوان مقصد گردشگری انتخاب کند.

نقش شهروندان در جذب گردشگر

سلیمانی با بیان اینکه بومگردی‌ها که از چند سال گذشته در غرب خراسان رضوی در حال ایجاد شدن است، به دادن این بهانه به گردشگر کمک می‌کند، معتقد است: دغدغه گردشگری که امروز در بین مردم ایجاد شده، برگرفته از بومگردی‌ها است و یادآور می شود: طرح‌ها و ظرفیت‌هایی که در سبزوار ایجاد شده است، نباید در همین حد بماند. سبزوار در آغاز یک راه بزرگ است که قطعاً به آن خواهد رسید.

وی اضافه می کند: یکی از عللی که گردشگری به عنوان اولویت در سبزوار مطرح نیست، این است که سبزوار دارای اقتصاد صنعتی یعنی اقتصاد مبنی بر گردش پول است و هنوز اقتصاد را در پول و ریال می‌بینیم و تا زمانی که مردم معنا و لذت اقتصاد فرهنگی را درک نکنند، گردشگری در سبزوار اولویت نمی‌شود؛ زیرا مسئولان نیز از چیزهایی صحبت می‌کنند که مردم به آنها اشاره می‌کنند.

این پژوهشگر تاریخی با اظهار اینکه باید عزم راسخی برای دگرگونی و تغییر ذائقه اقتصادی در سبزوار ایجاد شود و اقتصاد صرفاً پولی به اقتصاد فرهنگی تبدیل شود و تعامل و تعدیلی در این میان ایجاد شود، عنوان می دارد: ریشه و بنیان گردشگری در اقتصاد فرهنگی است که اقتصاد فرهنگی، به معنی خلاقیت، رشد فکری، تلاش، صمیمیت، تعامل، اخلاق و آداب و رسوم است.

سلیمانی با تاکید به اینکه تا زمانی این تعدیل انجام نشود، گردشگری در سبزوار تبدیل به اولویت نخواهد شد، خاطرنشان می کند: بیشتر از آنچه که گردشگر وارد شهر می‌شود، زیرساخت وجود دارد. گردشگران همراه با خود زیر ساخت‌ها را فراهم می‌کنند. در واقع زیرساخت‌ها برای کسانی است که سبزوار را به عنوان گذر نگاه می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه گردشگر خود در توسعه زیرساخت‌ها و همچنین آثار نقش دارد، تاکید می کند: هرگاه میزان گردشگر در سبزوار از ۵۰ و ۷۰ درصد افزایش یافت، باید یک پله در ساخت زیرساخت‌ها قدم برداشته شود و باید توجه داشت که هر شهروند سبزواری در تبدیل گذر به مقصد سبزوار نقش بسزایی دارد./تسنیم

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

عصر سبزوار | رسانه ی مردمی