شما اینجا هستید
سبزوار شناسی » نگاهی به حمام قیصریه سبزوار

به گزارش عصر سبزوار، حمام قیصریه سبزوار از ابنیه دوره قاجار می باشد که در خیابان بیهق، خیابان اصلی شهر سبزوار واقع شده است. بخش اصلی حمام هم اکنون تعمیر و مرمت شده و به عنوان چایخانه از آن استفاده می شود. سکوهای شاه نشین موجود در اطراف صحن در گذشته جهت متمولین تعبیه شده است.

سقف بنا در گذشته از ملات ساروج بوده، ولی اکنون بازسازی و با سیمان سفید پوشانده شده است. حمام دو در ورودی دارد یکی رو به کوچه پشت حمام که برای عبور و مرور خانمها بوده و در رو به خیابان بیهق برای آقایان مورد استفاده قرار می گیرد.

این حمام در ضلع شمالی خیابان بیهق، مقابل مدرسه فخریه واقع شده و در تاریخ ۱۱ دی ۱۳۸۰ با شماره ثبت ۴۶۶۸ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. اين بنا با پلان مستطين شكل در دو طبقه احداث شده كه داراي يك ورودي از ضلع خيابان بيهق است.

حمام مذکور با مصالح آجري بر روي پايه‌هاي آجري به صورت گنبد احداث شد. حمام قیصریه به سبک بیشتر حمام های تاریخی ایران یک بینه بزرگ دارد که در گذشته محلی برای درآوردن یا پوشیدن لباس بوده است. سکوهای شاه نشین پیرامون این بینه برای ثروتمندان در نظر گرفته شده.

این سکوها محلی برای نشستن و استراحت ثروتمندان به شمار می رفته است. به هر روی امروزه این بخش از حمام به چایخانه سنتی بدل شده و زندگی را به شکلی دیگر از سر گرفته است. كفشدارخانه اين حمام يك گنبد فوق‌العاده زيباست كه بر روي چند ستون احداث شده است.

در سبزوار اين‌گونه طرح فقط در حمام كوچه يا درخت است. اين بنا در مجاورت بناهايي چون مدرسه فخريه، سراي حقيران و محله كلاه فرنگي از چند سال پيش كه عملكرد اصلي خود را از دست داد متروكه شده بود تا اينكه مالكين بنا با همكاري ميراث فرهنگي سبزوار قسمتي از آن را احيا كردند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

عصر سبزوار | رسانه ی مردمی