شما اینجا هستید
سبزوار شناسی » نگاهی به کتابخانه ناوی سبزوار

به گزارش عصر سبزوار، کتابخانه عمومی مرحوم فرامرز ناوی شاید شناخته شده معروف ترین کتابخانه های سبزوار باشد که از زمان تأسیس، تاکنون بیشتر سبزواری ها به تدریج با آن شنا شده اند و جمعیت کثیری از دانشجویان و دانش اموزان و اهالی فرهنگ و مطالعه سبزوار، از خدمات این کتابخانه عمومی بهره جسته اند.

کتابخانه ناوی دارای ۲۸ عنوان نسخه خطی است که عملیات احداث این کتابخانه در سال ۱۳۷۶ توسط خیر محترم مرحوم سرهنگ فرامرز ناوی در قطعه زمینی به مساحت ۲۵۰۰ متر مربع با زیربنای ۱۴۰۰ متر شروع و در سال ۱۳۷۷ به پایان رسیده و با ۱۰ هزار جلد کتاب اهدایی از طرف وی عملا شروع به کار نمود.

این کتابخانه از آن زمان تاکنون به صورت مشارکتی با شهرداری سبزوار اداره می شود و از سال ۱۳۷۸ بود که به شهرداری سبزوار واگذار گردید. این کتابخانه در سه طبقه دارای کتابخانه دارای ۳۰ هزار جلدکتاب در موضوعات مختلف است.

۶۳۶ جلد از کتابهای کتابخانه سرهنگ ناوی سبزوار لاتین، ۱۷۰۰ جلد آن کتاب کودک، ۲۸ جلد کتاب خطی و ۸۲ جلد کتاب چاپ سنگی می باشد. در کنار این حجم کتاب کتابخانه دارای آرشیو مجلات و روزنامه و اسناد و مدارک قدیمی نیز می باشد.

تعداد اعضای این کتابخانه ۲۸ هزار و هشتاد نفر است که از این تعداد، ۴۱۵۵ نفر عضو فعال و دارای کارت عضویت معتبر هستند که از این حیث بیشترین اعضا را در میان کتابخانه های سطح سبزوار دارا می باشد.

طبقه اول کتابخانه ناوی سبزوار، دارای بخش مخزن، نشریات، کودک، نابینایان (در شرف افتتاح) بوده که به لحاظ تنوع بخش ها در غرب خراسان منحصر به فرداست و طبقه دوم آن سالن مطالعه خواهران و برادران است که به صورت همزمان مورد استفاده قرار می گیرد.

کتابخانه به صورت قفسه بسته اداره می گردد و در تنظیم مجموعه از روش دهی دیویی استفاده می شود. بخشی از خدمات کتابخانه به صورت رایانه ای است و برای استفاده اعضا از اینترنت، قسمتی پیش بینی شده است

کتابخانه دارای درجه فیزیکی و فرهنگی یک است و در سال ۱۳۸۸ از سوی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، به عنوان کتابخانه عمومی مشارکتی نمونه کشوری معرفی شد که ساعات فعالیت آن در نیمسال اول، از ساعت ۷ الی ۲۲ و در نیمسال دوم، از ۷ تا ۲۱ است که در بین کتابخانه های سبزوار، بیشترین ساعات فعالیت روزانه را دارد.

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

عصر سبزوار | رسانه ی مردمی