شما اینجا هستید
آخرین اخبار سایت » پرسش‌های پیش آمده درباره ویروس جدید کرونا

نشست مشترک شماری از رسانه‌های محلی شهرستان سبزوار با دکتر افسانه کفاش درباره ویروس جدید کرونا
رانندگان تاکسی و اتوبوس، کارمندان بانک‌ها و ادارات چگونه در محیط کار از خود محافظت کنند؟
به گزارش عصر سبزوار، دکتر افسانه کفاش در پاسخ به این پرسش که «رانندگان تاکسی و اتوبوس، کارمندان بانک‌ها و ادارات چگونه در محیط کار از خود محافظت کنند؟» گفت: به رانندگان تاکسی و اتوبوس توصیه می‌شود از ماسک و دستکش استفاده کنند چون تاکسی و اتوبوس، فضاهایی بسته هستند و ممکن است افرادی که سوار می‌شوند دارای بیماری‌های تنفسی باشند.
وی افزود: بهتر است محلول‌های شست‌وشوی دست برای استفاده مسافران روی پایه‌های فلزی در خودروها تعبیه شود چرا که برخورد دست آلوده به دهان، بینی و چشم باعث انتقال آلودگی ویروس خواهد شد.
او ادامه داد: خودرو همچنین باید تهویه مناسبی داشته باشد، هواکش روشن باشد و تا حد امکان پنجره باز گذاشته شود. اگر این نکات رعایت شود، تا حد زیادی می‌توان جلوی انتشار بیماری‌های تنفسی را گرفت.
این متخصص بیماری‌های عفونی اظهار کرد: ادارات دولتی و بانک‌ها چون فضاهای شلوغ و بسته‌‌ای هستند، توصیه می‌شود امکان تهویه مناسب در آن‌ها فراهم شود؛ بهتر است پنجره‌ها باز گذاشته شود تا جریان هوا ردوبدل شود.
وی همچنین گفت: توصیه دیگر برای عزیزان شاغل در این محیط‌های شلوغ و پرازدحام، استفاده از ماسک معمولی و دستکش در محل کار است.
دکتر کفاش تأکید کرد: شایان ذکر است استفاده از دستکش، نیاز به شست‌وشوی دست را رفع نمی‌کند. مثلاً برای خوردن چیزی و یا بردن دست به سمت دهان، باید دستکش را در بیاورند و دستان‌شان را بشویند.
وی افزود: افرادی که در تماس با پرسنل خدماتی این‌گونه فضاها قرار می‌گیرند نیز از ماسک معمولی و دستکش استفاده کنند.
وی با بیان اینکه سطوح در ادارات و بانک‌ها در معرض آلودگی هستند و باید پاکیزه شوند اضافه کرد: مرحله اول نابود کردن آلودگی در این سطوح، نظافت اولیه و معمولی است و مرحله دوم، گندزدایی با محلول الکل ۷۰ درصد و یا محلول وایتکس است.
او با اشاره به این‌که ادارات، بانک‌ها و ناوگان‌های حمل‌ونقل عمومی جزء سطوحی با آلودگی متوسط فرض می‌شوند اظهار کرد: باید ۲ قاشق وایتکس را در ۴ لیوان آب بریزند و پس از انجام نظافت اولیه، با این محلول، گندزدایی را انجام دهند.
دکتر افسانه کفاش ادامه داد: پس از انجام گندزدایی، سطوح را با پارچه خشک نکنند و اجازه دهند سطوح، خودشان در جربان هوا خشک شوند.
وی تأکید کرد: در تاکسی‌ و اتوبوس‌، فرمان، دستگیره در، سطوح درها و پنجره‌ها همه در معرض آلودگی هستند و لازم است با محلول وایتکس با درصدی که اشاره کردم گندزدایی شوند.

آیا بیماران غیرکرونایی در کنار بیماران مشکوک به کرونا بستری می‌شوند؟
بیمارستان واسعی در سبزوار، بیماران مشکوک به کرونا را پذیرش می‌کند.
معاون آموزشی بیمارستان واسعی سبزوار در پاسخ به این سؤال که «آیا بیماران غیرکرونایی در کنار بیماران مشکوک به کرونا بستری می‌شوند؟» گفت: بخش‌هایی که در بیمارستان واسعی برای بیماران مربوط به کرونا در نظر گرفته شده، در حال حاضر چندین تخت خالی دارد.
وی افزود: اگر بیماران مربوط به این بخش‌ها از حد پیش‌بینی ما بیش‌تر شود قطعاً بیمارستان در بخش‌های دیگر، بیماران را پذیرش نخواهد کرد.
وی همچنین گفت: بخش‌های بیماران مشکوک به کرونا از محل بستری دیگر بیماران جدا شده، اصول ایزولاسیون و استاندارد کاملاً رعایت می‌شود و نگرانی از بستری شدن در جوار بیماران کرونایی‌، کاملاً بی‌مورد است.
وی اضافه کرد: دیگر بخش‌های بیمارستان واسعی سبزوار نیز فعلاً آمادگی پذیرش بیمارانی را که نیاز به بستری داشته باشند را دارد.

دکتر کفاش در پاسخ به سؤالی درباره نوع ماسکی که مورد نیاز استفاده افراد است توضیح داد: انتقال بیماری‌های عفونی از ۳ طریق صورت می‌گیرد: تماسی، قطرات تنفسی یا ذرات معلق در هوا. ما برای جلوگیری از انتقال کرونا ویروس، می‌گوییم باید احتیاط‌های مربوط به قطرات تماسی رعایت شود. یعنی اگر مخاطب ما علایم بیماری تنفسی را دارا است، حداقل یک متر فاصله را با او رعایت کنیم.
وی ادامه داد: اگر فردی سرفه یا عطسه می‌کند حتماً از ماسک استفاده کند و اگر او استفاده نمی‌کند و ما در فضای دربسته با او هستیم، بهتر است ما از ماسک استفاده کنیم تا کم‌تر در معرض انتقال قرار بگیریم.
وی افزود: ماسک‌های دولایه و سه‌لایه جلوی انتقال قطرات تنفسی آلوده را می‌گیرند اما از انتقال ذرات بسیار ریز معلق در هوا که ناشی از ویروس هستند جلوگیری نمی‌کنند.
متخصص بیماری‌های عفونی اضافه کرد: انتقال این ویروس هم از طریق قطرات تنفسی صورت می‌گیرد و ماسک‌های دولایه و سه‌لایه می‌توانند از انتقال این ویروس به دستگاه تنفسی به‌خوبی جلوگیری کنند.
وی گفت: در مواردی ممکن است این ویروس از طریق ذرات ریزتر معلق در هوا پخش شود که از این ماسک‌ها قابل نفوذ باشد و در آن‌صورت، از ماسک‌های فیلتردار استفاده می‌شود؛ ماسک‌های فیلتردار جلوی ورود ذرات ریزتر به دستگاه تنفسی را می‌گیرد.
وی افزود: فرض کنید بیمار مشکوک به کرونا است یا تشخیص قطعی صورت گرفته و در محیط درمانی بستری است؛ می‌خواهیم احیا را روی بیمار انجام دهیم، یا مجبوریم لوله داخل نای تعبیه کنیم، یا می‌خواهیم لوله را از داخل نای خارج کنیم، یا ترشحات درون این لوله را ساکشن کنیم، این‌ها مواردی است که می‌تواند ویروس را به‌صورت ذرات بسیار ریز در هوا در آورده به‌طوری‌که از این ماسک‌های جراحی قابل عبور باشد. در این شرایط بهتر است از ماسک‌های فیلتردار استفاده شود.
دکتر کفاش اظهار کرد: ماسک n95 از ماسک‌های فیلتردار است و مانع ورود این ذرات بسیار ریز به دستگاه تنفسی می‌شود. بنابراین در حالت عادی اگر فردی فقط عطسه یا سرفه می‌کند نیاز نیست حتماً از ماسک فیلتردار استفاده کند و یک ماسک جراحی ساده هم کفایت می‌کند.
وی در ادامه گفت: اما در مواردی که اشاره کردم و معمولاً هم در بیمارستان انجام می‌گیرد و یا بالای سر بیماری هستیم که این کارها روی او انجام می‌گیرد، نیاز به استفاده از ماسک n95 وجود دارد.
او همچنین اظهار کرد: در آی‌سی‌یوهایی که بیمار مشکوک یا مبتلای قطعی به کرونا در آن‌ها نگهداری می‌شوند، چون احتمال انتقال ذرات ریز از ماسک‌های جراحی وجود دارد نیز باید همکاران ما از ماسک فیلتردار استفاده کنند.
دکتر افسانه کفاش افزود: برای خود فرد بیمار، لزومی به استفاده از ماسک فیلتردار نیست؛ چون فیلتر این ماسک‌ها، عملاً هوای بازدمی را بیرون می‌دهد.
وی ادامه داد: اگر با این بیماران در محیط دربسته باشیم یا زمان طولانی را با آن‌ها بگذرانیم شاید نیاز به استفاده از ماسک فیلتردار باشد بنابراین تأکید می‌شود استفاده از ماسک فیلتردار برای فرد سالمی است که در شرایطی خاص با بیمار در تماس است نه فرد بیمار. فرد بیمار اگر نیازمند به استفاده ماسک شد، ماسک‌های جراحی کفایت می‌کنند.

چه کنیم ویروس وارد خانه نشود؟ با فرش و لباس‌ها چه‌کار کنیم؟
رعایت نظافت دست می‌تواند تا حد زیادی جلوی انتقال ویروس جدید کرونا را بگیرد.
این متخصص بیماری‌های عفونی در در رابطه با سطوح خانگی که سطح آلودگی آن‌ها پایین است گفت: با اسپری کردن ترکیب یک قاشق وایتکس در ۴ لیوان آب، فضاهایی مانند دستگیره در که افراد مشکوک به آلودگی آن‌ها هستند را می‌توان ضدعفونی و گندزدایی کرد.
وی اضافه کرد: البته اگر این سطوح به‌وضوح آلوده هستند ابتدا باید آلودگی‌زدایی اولیه صورت بگیرد و سپس محلول وایتکس اسپری شود و با دستمالی روی سطوح کشیده شود و اجازه دهند خودشان خشک شوند.
وی تصریح کرد: ویروس در سطوحی مانند فرش و لباس، زیاد زنده نمی‌ماند چون این‌ها سطوح، صاف و هموار نیست؛ در عین حال بهتر است پس از ورود به منزل، کفش را بیرون از ورودی منزل در بیاورند و قرار دهند و لباس بیرون را خارج از خانه در بیاورند و در معرض هوای آزاد قرار دهند.
دکتر افسانه کفاش افزود: اگر این امکان وجود ندارد لباس‌ها را در اتاق‌هایی که امکان تهویه وجود دارد در معرض هوای آزاد قرار دهند؛ البته نه در کنار لباس‌های دیگر.
او همچنین تأکید کرد: اگر این موارد رعایت شود نیاز نیست عزیزان نگران ورود ویروس به منازل باشند. البته پیش از همه این‌ها، مجدداً تأکید می‌شود رعایت نظافت دست بیش از هر چیزی می‌تواند جلوی انتقال این ویروس را بگیرد.

مصرف کدام مواد غذایی‌ مفید است؟
دکتر افسانه کفاش درباره این موضوع که طبع ویروس جدید کرونا گرم است و اگر غذاهایی با طبع سرد مصرف کنیم می‌توانیم جلوی ویروس را بگیریم نیز گفت: این مطلب اصلاً علمی و ثابت‌شده نیست.
وی همچنین اظهار کرد: ویتامین سی و آ، تقویت‌کننده سیستم ایمنی بدن هستند و بسیاری از مواد غذایی‌ای که ما طی روز استفاده می‌کنیم، دارای این ویتامین‌ها هستند.
او ادامه داد: نارنگی، پرتقال، کاهو، سالاد، سبزیجات، لیموشیرین، شلغم، فلفل سبز، فلفل دلمه و… منابع ویتامین سی هستند؛ اگر در روز، دو عدد نارنگی متوسط یا یک عدد پرتقال استفاده کنیم، ویتامین سی کل روزمان تأمین خواهد شد.
وی افزود: اسفناج، چغندر، سبزیجاتی که برگ سبز تیره دارند، منابع غنی از ویتامین آ هستند. گفته شده مصرف روزانه ۳ واحد از این منابع، نیاز ما به ویتامین آ را رفع خواهد کرد.
این متخصص بیماری‌های عفونی اظهار کرد: هم‌چنین ریزمغذی‌های دیگری مانند آهن و روی در تقویت سیستم ایمنی بدن مؤثر هستند که در منابعی مانند حبوبات و آجیل هم موجود هستند.
وی همچنین توصیه کرد غذاهای آماده و فست‌فود زیاد استفاده نشود، مایعات زیاد مصرف شود؛ غذاهایی به شکل آش و سوپ در برنامه غذایی گنجانده شود. / سبزواریان

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

عصر سبزوار | رسانه ی مردمی