شما اینجا هستید
اسلایدر » چند نکته درباره تهاجم تروریستی به سردار سلیمانی!

اقدام به شهادت سردار سلیمانی آشکارا یک اقدام انتخاباتی بود، درست در زمانه ای که امریکای تحت رهبری ترامپ از نوعی بحران دستاورد در سیاست خارجی خود رنج می برد. همچنین اجرایی شدن استیضاح فارغ از نتیجه آن نیز می توانست بر کاهش مقبولیت وی تاثیر گذار باشد. بنابراین ترامپ نیازمند اقدامی بود که هم بتواند استیضاح را در افکار عمومی امریکاییان به حاشیه براند و هم بتواند برگ مهمی برای او در انتخابات ۲۰۲۰ محسوب شود.
اقدامات اطلاعاتی برای حفاظت از جان فرمانده سپاه قدس آشکارا ناقص و پر ایراد بوده است. شاید بیشتر به این دلیل که ایران تصور می کرد ترامپ را به خوبی می شناسد. تصویر یک ترامپ تاجر صفت و منفعت جو همه را به اشتباه انداخته بود. انفعال امریکا در قبال سقوط پهباد پیشرفته، و تذبذب در گفتار و رفتار ترامپ هم مزید بر علت شده بود که مکر و عزم دشمن دست کم گرفته شود. اتفاقات یک هفته اخیر عراق هم باید درصدی برای اقدامات پیش بینی ناپذیر ترامپ در نظر می گرفت.
اظهارات امروز ترامپ و وزیر امور خارجه اش نشان داد که تا چه حد از واقعیت های جامعه امروز ایران فاصله دارند. واقعیت این است که به رغم برخی نارضایتی ها از سیاست های منطقه ای جمهوری اسلامی، مردم هنوز هم عمیقا برای نظامیانی که صادقانه از میهن خود دفاع و با کاسبی سیاسی نسبتی ندارند احترام قائلند. سردار سلیمانی توانست با ارتفاع گرفتن از مناقشات مرسوم و مبتذل سیاسی، چهره یک قهرمان ملی را از خود به نمایش گذارد.
انتظار می رود که تشییع جنازه با شکوه سردار سلیمانی بتواند به فرصتی برای بازیابی انسجام ملی در دوران تهدیدهای خارجی تبدیل شود. دور کردن هراس جنگ از زندگی مردم، و باز گذاشتن دست مردم در انتخابات آینده می تواند دو اقدام مناسب در این زمینه باشد. هیچ امنیتی جز با جلب رضایت و مشارکت مردم پایدار نمی ماند. بکوشیم تا هویت ملی را بر چنین ستون های بی بدیلی استوار سازیم.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

عصر سبزوار | رسانه ی مردمی