شما اینجا هستید
آخرین اخبار سایت » گذر فرهنگ وهنر نیازمند همت همه مسئولان شهری است

۱-  گذر فرهنگ وهنر خیابان ، میدان ، بازار یا گذری است که در آن مجموعه ای از کسب و کارهای فرهنگی و هنری فعالیت می کنند و فضای بیرون آن پیاده راهی برای عرضه هنرهای خیابانی ، آیینی و دیگر فعالیت های فرهنگی و هنری می باشد.

۲-  فضای قابل تغییر به فضاهای فرهنگی و هنری مطابق بند ۲ ماده ۱ شیوه نامه مذکور فضاهای میراثی مانند خانه های قدیمی ، کاروانسراها، کارخانه ها و کارگاههای تولیدی ، مدارس قدیمی و ساختمان های اداری که بهره برداری از آن ها متوقف شده و امکان بازسازی دارند.

۳-  مطابق بند ۳ ماده ۳ آماده سازی مکان و فضای مناسب برای راه اندازی گذر فرهنگ وهنر در هر شهر برعهده شهرداری ها است .

۴-  وزارت فرهنگ وارشاداسلامی از طریق مختلف از جمله صندوق اعتباری هنر از افراد، موسسات ، انجمن ها، مراکز و شرکت هایی که قصد راه اندازی کسب و کارهای فرهنگی و هنری درگذرهای فرهنگ و هنر یا فضاهای قابل تغییر به فضاهای فرهنگی و هنری را داشته باشند حمایت می کند.

شایان ذکر است که تاکنون دو مکان جهت راه اندازی گذر فرهنگ و هنر در شهرستان پیشنهاد گردیده که مجتمع فرهنگی هنری اسرار ضمن عدم داشتن  شرایط بند ۲ ماده ۱ شیوه نامه مذکور و به دلیل مشکلات حقوقی ناشی از ایجاد تغییرات و احداث تاسیسات مورد موافقت نهایی قرار نگرفت .

کاروانسرای عرب ها ضمن برخورداری از مزیت آشتی مردم با ابنیه تاریخی وسنتی و دارا بودن شرایط لازم برای ایجاد گذر فرهنگ و هنر بدلیل نبود زیر ساخت های لازم برای این امر، نیازمند بازسازی و مرمت می باشد.که امید است مسئولین ذیربط نسبت به احیاء این مکان ارزشمند قبل از تخریب بیشتر اقدام نمایند.

روابط عمومی اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان سبزوار

 

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

عصر سبزوار | رسانه ی مردمی