شما اینجا هستید
آخرین اخبار سایت » ‍ ‍ چرا طرح سوال از شهردار توسط دو عضو شورا وجاهت قانونی ندارد؟

به گزارش عصر سبزوار، با نگاهی به آیین نامه داخلی شورای شهر و استعلام از مراجع مربوطه دریافتیم که طرح سوال از شهردار به این صورت وجاهت قانونی ندارد، موضوعی که در طرح سوال قبلی از سوی ریاست شورا هم انجام شده بود و اینبار به صورت دیگری تکرار شده است.

اما نحوه طرح سوال از شهردار چگونه است؟

در ماده ۸۳ از قانون تشکیلات، وظایف و انتخاب شوراهای اسلامی کشور و انتخاب شهرداران مصوب ۷۵ هیات وزیران در خصوص سوال از شهردار آمده است:

چنانچه یک یا چند نفر از اعضای شورای شهر به عملکرد شهردار یا عملیات شهرداری اعتراض یا ایرادی داشته باشند، ابتدا توسط رییس‌ شورا موارد را به صورت روشن به شهردار تذکر خواهند داد. در صورت عدم رعایت مفاد مورد تذکر، موضوع به صورت سئوال مطرح می‌شود که در این‌صورت رییس شورا سؤال را کتباً به شهردار اطلاع خواهد داد و حداکثر ظرف ده روز پس از ابلاغ، شهردار موظف به حضور در جلسه عادی یا فوق‌العاده‌ شورا و پاسخ به سئوال می‌باشد.

‌چنانچه شهردار از حضور استنکاف ورزیده یا پاسخ وی قانع کننده تشخیص داده نشود طی جلسه دیگری موضوع مجدداً به صورت استیضاح که‌حداقل به امضای یک سوم اعضای شورا رسیده باشد، ارائه می‌شود.

از سوی دیگر بند ۹ ماده ۶ آیین نامه داخلی شورای اسلامی در خصوص وظایف رئیس شورا به شرح زیر است :

– ابلاغ #کتبی موارد اعتراض و ایراد اعضا که به صورت روشن به رئیس شورا تقدیم شده

است، به عنوان تذکر به شهردار و دریافت پاسخ کتبی یا شفاهی شهردار در خصوص تذکر

تاریخ تصویب ماده ۸۳ (قانون تشکیلات و وظایف شوراها مصوب ۷۵)که قبلا بعنوان ماده ۷۳درج میشد، مقدم بر تصویب آیین نامه داخلی شورا مصوب سال ۸۴ است، بدین معنا که قانونگذار در راستای ماده ۸۳ نسبت به لحاظ بند ۹ ماده ۶ (وظایف رئیس شورا) آیین نامه داخلی اقدام نموده است. این در حالی است که ریاست شورا در صفحه شخصی خود صراحتا عنوان کرده که به شهردار #شفاها تذکر داده است، نه کتبی‌. که نشان از عدم اطلاع ایشان از این موضوع دارد.

نتیجه آنکه سوال مذکور با توجه به موارد مصرح آیین نامه و استعلام #عصر_سبزوار از مراجع ذیصلاح، مراحل ابتدایی قانونی و فرایند خود را طی نکرده، لذا وجاهت قانونی ندارد و به نظر می رسد برای طرح سوال از شهردار که حق قانونی اعضای شوراست، باید مجددا مراحل ابلاغ تذکر کتبی طی گردد تا سوال شکل قانونی پیدا کند.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

عصر سبزوار | رسانه ی مردمی