رفتن به بالا

بزرگترین مجموعه خبری غرب خراسان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹
  • الجمعة ۲۴ ذو الحجة ۱۴۴۱
  • 2020 Friday 14 August

احیاء قنوات سبزوار مشروط به جذب اعتبارات؛ منابعی که معطل نگاه ویژه هستند قنات از مهمترین منابع آبی در شهرستان سبزوار است؛ بیش از یک هزار قنات با قدمت یک ۱ تا ۲۵۰۰ سال در این شهرستان شناسایی شده است. براساس آمارها در حال حاضر ۴۰ درصد قنوات شهرستان سبزوار نیاز به احیاء و مرمت […]

احیاء قنوات سبزوار مشروط به جذب اعتبارات؛ منابعی که معطل نگاه ویژه هستند

قنات از مهمترین منابع آبی در شهرستان سبزوار است؛ بیش از یک هزار قنات با قدمت یک ۱ تا ۲۵۰۰ سال در این شهرستان شناسایی شده است. براساس آمارها در حال حاضر ۴۰ درصد قنوات شهرستان سبزوار نیاز به احیاء و مرمت دارند و البته این مهم در گرو جذب اعتبارات لازم است. قنات از مهمترین منابع آبی در سبزوار است.

بیش از یک هزار قنات با قدمت ۱ تا ۲۵۰۰ سال در این شهرستان شناسایی شده است. سبزوار پس از مشهد، با دارا بودن یک هفتم قناتهای استان دومین شهر از لحاظ تعداد و پس از گناباد قدیمی‌ترین قنات‌های استان را در خود جای داده است. قنوات از مهمترین منابعی هستند که بدون صرف انرژی آب را در اختیار کشاورزان و مردم قرار می‌دهند.

رسیدگی و احیاء و مرمت آنها جهت خشک نشدن و مسدود نشدن راه آب بسیار حائز اهمیت است. جهاد کشاورزی سبزوار با کمک و خودیاری مردم و همچنین کمک خیرین در برخی روستاها اقدامات قابل توجهی را در این راستا در شهرستان انجام داده است. با توجه به هزینه‌های بالای احیاء و مرمت قنوات انتظار می‌رود خیرین بیشتر از گذشته در این حوزه ورود و اقدامات ارزشمندی انجام دهند.

نیاز ۴۰ درصد قنوات سبزوار به احیاء

معاون سازمان و مدیر جهاد کشاورزی سبزوار گفت: در این شهرستان ۱ هزار و ۱۱۲ رشته قنات ثبتی و غیر ثبتی به طول ۱۲ هزار کیلومتر وجود دارد که ۹۰۰ کیلومتر آن خشک شده و ۳۰۰ کیلومتر دارای آب است؛ همچنین ۲۷ هزار و ۳۵۰ میله چاه در طول این قنوات وجود دارد.

منصور برغمدی با بیان اینکه میزان آبدهی قنوات در سبزوار ۴۸۰۰ لیتر در ثانیه است و یک چهارم اراضی سطح زیر کشت این شهرستان، زیر پوشش آب قنوات هستند، افزود: به واسطه ساختار سازه؛ قنات‌ها همیشه نیاز به احیا و مرمت دارند و در این بین برخی از قنوات از ضرورت بیشتری برخوردار هستند.

وی با اظهار اینکه با توجه به بارندگی ‌های امسال، ۴۰ درصد از قنات‌های سبزوار به احیا و مرمت نیاز دارند، اظهار داشت: میزان اعتبار مورد نیاز برای این قنوات، حدود ۳۶ میلیارد تومان است و احیا و مرمت قنوات در روستاها با خودیاری و کمک های مردم انجام می‌شود.

برغمدی با اشاره به اینکه سال گذشته با خودیاری مردم ۲۱۲ رشته قنات احیا و مرمت شد، تصریح کرد: اعتبار این امر در سال گذشته، ۹۰۰ میلیون تومان از محل اعتبارات استانی بود که ۱۵ درصد خودیاری مردمی را به همراه داشت و برای سال ۹۷ – ۹۸، ۱/۵ میلیارد تومان طرح معرفی کرده‌ایم و دنبال هستیم بتوانیم اعتبارات ملی و استانی در این زمینه را جذب کنیم.

۱۴ درصد قنوات استان در سبزوار

معاون سازمان و مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سبزوار با بیان اینکه در سال ۹۶- ۹۷ با اقدامات انجام شده در حوزه احیا، مرمت و لایروبی قنوات، افزایش ۴۰۰ لیتری دبی آب در ثانیه را داشتیم، افزود: شهرستان سبزوار ۱۴ درصد قنات های استان را دارد.

برغمدی با اظهار اینکه قنات منبع آبی است که بدون صرف انرژی آب را در اختیار مردم و کشاورزان قرار می‌دهد، خاطرنشان کرد: این امر نگاه ویژه دولت را می‌خواهد که اعتبارات بیشتری را در این حوزه اختصاص دهد.

وی با اظهار اینکه قدیمی‌ترین قنات سبزوار قنات ‌های طاهری است که به ۲۵۰۰ سال قبل باز می‌گردد، عنوان داشت: سال گذشته ۴ میلیارد تومان اعتبارات ملی و حدود ۶۰۰ میلیون تومان خودیاری مردمی در حوزه احیا و مرمت قنات‌های شهرستان هزینه شد.

وی با اشاره به اینکه اعتبارات در این حوزه در ۲ سال گذشته (در سالهای ۹۶ تا ۹۸) بی سابقه بوده است، گفت: در این مدت بالغ بر ۵۰۰ رشته قنات در سبزوار احیا و مرمت شده؛ یعنی حدود یک دوم و قنات‌های اصلی شهرستان با مشارکت و خودیاری مردم بازسازی شده است.

معاون سازمان و مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سبزوار ادامه داد: چنانچه این اتفاق رخ نمی‌داد با توجه به بارندگی‌های این مدت، قنوات دچار مشکل اساسی می‌شدند، اما در حال حاضر کمترین خسارت را در این حوزه داشتیم.

برغمدی تصریح کرد: طی سال‌های اخیر تعدادی از خیرین در حوزه احیا و مرمت قنوات ورود پیدا کرده و اقدامات ارزشمندی را انجام داده‌اند که بسیار حائز اهمیت است و از سایر خیرینی که تمایل به انجام کار خیرخواهانه در این حوزه دارند دعوت به همکاری می‌کنیم.

احیا و مرمت یک سوم قنات روستای آریان روداب

یکی از خیرین فعال در حوزه احیا و مرمت قنوات نیز گفت: روستای آریان یکی از روستاهای تابعه بخش روداب است که در فاصله ۶۰ کیلومتری جنوب سبزوار واقع شده است.

علیرضا قاسمی آریان با بیان اینکه این روستا دارای یک قنات بسیار قدیمی با سابقه ۸۰۰ سال است، افزود: این قنات یکی از قنوات مهم سبزوار نیز محسوب می‌شود که طول آن حدود ۶ کیلومتر و عمق چاه های اصلی آن حدود ۱۴۰ متر است.

وی ادامه داد: از یک سال و نیم گذشته با مشارکت مردمی و پشتیبانی جهاد کشاورزی سبزوار اقدام به لایروبی و اصلاح خرابی‌های قنات انجام شد و در این مدت برای مرمت و بازسازی قنات بیش از ۴۰۰ میلیون تومان اعتبار هزینه شد.

قاسمی با بیان اینکه مرمت و بازسازی قنات همچنان در حال انجام است، اظهار داشت: آب این قنات دائمی است و ارتباطی بارندگی‌های فصلی ندارد. این قنات در طول ۴۰ سال اخیر، ۳ مرتبه دچار ریزش و مسدود شدن مسیر آب شده که به همیاری مردم روستا مجدد احیا شده اما میزان آب اصلی آن در اثر این خرابی‌ها به شدت کاهش یافته بنابراین لازم بود که این اقدامات در جهت احیاء و بازسازی انجام شود.

وی با اظهار اینکه در طول یک سال و نیم اخیر، حدود ۲ کیلومتر قنات مورد اصلاح قرار گرفته و بالغ بر ۴ کیلومتر نیاز به احیا و مرمت و لایروبی دارد، اظهار داشت: اقدامات انجام شده در این مدت منجر به افزایش میزان دبی آب شده و لازم است این اقدامات ادامه یابد تا مقدار آب اصلی قنات حاصل شود.

این خیر فعال حوزه قنوات تصریح کرد: در حال حاضر حدود ۳۰ هکتار از اراضی روستای آریان تحت پوشش و بهره برداری از این قنات است ولی اراضی اصلی حدود ۷۰ تا ۸۰ هکتار است که نیاز به میزان آب بیشتری دارد که امید است جهاد کشاورزی سبزوار همچون گذشته پشتیبانی لازم را جهت ادامه کار داشته باشد تا بتوانیم به میزان ذخیره آب است برسیم.

جذب اعتبارات احیا قنوات

نماینده مردم شهرستانهای غرب خراسان رضوی در مجلس نیز گفت: قنوات یکی از مسائل و زیربنایی بخش کشاورزی است که متاسفانه در چند دهه اخیر به فراموشی سپرده شد و با جایگزینی چاه‌های عمیق این سرمایه بزرگ و کم هزینه به دست فراموشی سپردیم.

علی سبحانی فر با بیان اینکه ضمن اینکه چاه‌های عمیق باعث شد قنوات افت زیادی از آب را داشته باشند، افزود: از طرفی هم بحث لایروبی و زهکشی قنوات فراموش شد و صدمات زیادی را به بخش کشاورزی، منابع طبیعی و آب‌های زیرزمینی وارد کرد.

وی ادامه داد: برخی از این قنوات در کوهپایه‌ها هستند که هنوز چاه‌های عمیق نتوانسته به این ها صدمه وارد کند که آنها را باید حفظ و نگهداری کرد تا تامین کننده آب کشاورزی و باغات کوهپایه‌ها را داشته باشد.

سبحانی فر اظهار داشت: در ۳ سال اخیر توجه ویژه‌ای به این حوزه شد و اعتباراتی از محل اعتبارات تنش‌های آبی و صندوق توسعه برای قنوات در نظر گرفته شد که امروز بخش عمده‌ای از این اعتبارات در بخش کشاورزی برای مکانیزاسیون و قنوات اختصاص یافته است.

نماینده مردم سبزوار بزرگ در مجلس با بیان اینکه شهرستان سبزوار در استان خراسان بیشتری جذب اعتبار برای لایروبی و احیا قنوات را داشته است، تصریح کرد: بارندگی‌های سال گذشته و امسال کمک می‌کند به قنوات که ذخیره و تامین آب آنها بیشتر شود.

وی با تاکید به اینکه آبخیزداری و آبخوان‌داری در بالادست این قنوات باید انجام شود، خاطرنشان کرد: در این راستا از صندوق توسعه ملی مبلغ ۱۵۰ میلیون تومان گذاشته شد و اقداماتی در این راستا در سبزوار انجام خواهد شد و این اتفاق به افزایش آب‌های قنوات و آب‌های زیرزمینی با نگهداشت آب‌های ناشی از بارندگی کمک خواهد کرد.

اخبار مرتبط