رفتن به بالا

بزرگترین مجموعه خبری غرب خراسان

تعداد اخبار امروز : 1 خبر


  • پنجشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹
  • الخميس ۱۸ ذو القعدة ۱۴۴۱
  • 2020 Thursday 9 July
  • سه شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۰۸:۲۷
  • کد خبر : 23060
  • مشاهده : 324 بازدید
  • اسلایدر » گزارش
  • چاپ خبر : زیرساخت های تأسیس استان خراسان غربی به مرکزیت سبزوار فراهم است

به گزارش عصر سبزوار، در همین زمینه رمضانعلی سبحانی فر روز یکشنبه در پیامی به مناسبت ابلاغ مصوبه شهرستان شدن #ششتمد گفت: امروز زمینه و زیرساخت مناسبی برای ارتقاء منطقه به استان فراهم شده است. وی افزود: بر اساس دستورالعمل های استان شدن، وجود حداقل ۶ یا ۷ شهرستان لازم است که امروز #دیار_سربداران به […]

به گزارش عصر سبزوار، در همین زمینه رمضانعلی سبحانی فر روز یکشنبه در پیامی به مناسبت ابلاغ مصوبه شهرستان شدن #ششتمد گفت: امروز زمینه و زیرساخت مناسبی برای ارتقاء منطقه به استان فراهم شده است.

وی افزود: بر اساس دستورالعمل های استان شدن، وجود حداقل ۶ یا ۷ شهرستان لازم است که امروز #دیار_سربداران به ۶ شهرستان ارتقاء یافته و شهرستان های همجواری را داریم که آمادگی دارند با دیار سربداران همراه باشند.

سبحانی فر همچنین گفت: در همین زمینه مکاتباتی در سال ۹۸ با ریاست جمهوری و وزارت کشور و ریاست مجلس شورای اسلامی انجام دادیم که با توجه به زیرساخت هایی که در منطقه وجود دارد و ظرفیت ها و عواملی که لازمه استان شدن است دستورات لازم را برای ایجاد استان خراسان غربی را درخواست کردیم و امیدواریم که نمایندگان محترم دوره یازدهم و همه مسئولان محترم ودستگاه های دیگر این همراهی و همکاری را داشته باشند.

همچنین حسین مقصودی نیز در کانال تلگرامی خود با انتشار ویدئویی از نطق هایش در مجلس برای تأسیس استان سربداران به مرکزیت سبزوار، این آرزوی دیرینه مردم غرب خراسان رضوی را یاداوری کرد.

گفتنی است در حال حاضر حداقل ۶ شهرستان سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب، داورزن و ششتمد در غرب استان خراسان رضوی در محدوده سبزوار بزرگ وجود دارند. همچنین شهرستان های بردسکن، کاشمر، خلیل آباد، کوهسرخ، بجستان و گناباد نیز در نیمه غربی استان خراسان رضوی واقع شده اند.

استان خراسان رضوی یکی از پرجمعیت ترین و پنهاورترین استان های کشور است که متاسفانه در طول همه سالهای گذشته به خاطر تمرکز بیش از حد مدیران استانی بر کلانشهر مشهد، عمده امکانات و سرمایه گذاری های ملی و دولتی در شهر مشهد و شهرستان های اقماری اطراف آن تا شعار ۱۰۰ کیلومتر انجام شده است. به طوری که اکنون نه تنها شهر مشهد، بلکه چندین شهرستان همجوار آن نظیر فریمان، نیشابور، سرخس، چناران، بینالود و … از صنعتی ترین مناطق استان و بهره مند از انواع امکانات رفاهی سرریز از مرکز استان خراسان رضوی هستند اما در نقطه مقابل دیگر مناطقی که از مرکز استان فاصله بیشتری دارند نظیر منطقه سبزوار بزرگ، منطقه کاشمر، منطقه تربت حیدریه و بسیاری از مناطق جنوب خراسان در محرومیت شدید از امکانات، خدمات و سرمایه گذاری های دولتی به سر می برند و اگر اقداماتی هم دراین مناطق صورت گرفته، با همت و سرمایه گذاری شخصی مردم بوده است.

نظر به اینکه مناطق غرب و جنوب استان خراسان رضوی در همجواری با کویرهای داخلی ایران هستند و برای جلوگیری از پیشروی کویر لازم است مناطق شهری و روستایی در این منطقه آباد نگاه داشته شوند و نیز به منظور تحقق شعار عدالت محوری که از اصلی ترین آرمان های انقلاب شکوهمند اسلامی است، ضروری است که جهت کاهش تمرکزگرایی بر کلان شهر مشهد و ایجاد زمینه های رشد و توسعه عادلانه در دیگر مناطق این استان پهناور، استان های جدید در غرب و جنوب خراسان رضوی ایجاد شود.

با بررسی مجموع ویژگی ها اعم از توانمندی ها و نیازمندی ها به نظر می رسد منطقه ای نظیر دیار سربداران در غرب خراسان با مرکزیت شهرستان تاریخی و فرهنگی سبزوار، یکی از بیشترین اولویت ها را برای تشکیل استانی جدید در کشور داشته باشد.

امید می رود اکنون که اکثر زیرساخت های لازم نظیر فرودگاه بین المللی، شاهراه های جاده ای مناسب (پنج راه سبزوار) شمال به جنوب و غرب به شرق کشور و شمال شرق به نواحی مرکزی ایران، راه اهن در حال احداث، شهرستان های متعدد، دانشگاه های معتبر ملی، صنایع مهم مادر و فاصله زیاد از مراکز فعلی استان به جهت رعایت شرط تمرکززدایی، در این منطقه فراهم است و با وجود همه این امکانات، هنوز محرومیت های زیاد در بخش اشتغال جوانان و برخی آسیب های اجتماعی در غرب خراسان به چشم می خورد، دولتمردان ایران اسلامی هر چه سریعتر بهترین تصمیم را جهت توسعه پایدار منطقه و کشور عزیزمان اتخاذ نمایند.

توجه:
نقشه استفاده شده در این مطلب از اینترنت گرفته شده و فقط در جهت نشان دادن شهرستان هایی است که به لحاظ جغرافیایی در مناطق غربی خراسان رضوی واقع شده اند و به معنای هیچ تقسیم بندی دیگری نیست.

/ اسرارنامه

اخبار مرتبط