رفتن به بالا

بزرگترین مجموعه خبری غرب خراسان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۲۵ ذو الحجة ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 4 August
  • چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۳
  • کد خبر : 23539
  • مشاهده : 154 بازدید
  • یادداشت
  • چاپ خبر : یک پیشنهاد عملی به شورای فرهنگ عمومی

به گزارش عصر سبزوار، یقینا اگر در این موضوع آسیب شناسی دقیقی صورت نگیرد، روزی خواهد رسید که حتی ماهیت وجودی و کارکرد این شورا زیر سوال برود. مهم ترین انتقادات و آسیب هایی که از سوی منتقدین نسبت به عملکرد شورای فرهنگ عمومی ذکر شده است، عبارتند از: ۱ عدم درک و شناخت صحیح از […]

به گزارش عصر سبزوار، یقینا اگر در این موضوع آسیب شناسی دقیقی صورت نگیرد، روزی خواهد رسید که حتی ماهیت وجودی و کارکرد این شورا زیر سوال برود.

مهم ترین انتقادات و آسیب هایی که از سوی منتقدین نسبت به عملکرد شورای فرهنگ عمومی ذکر شده است، عبارتند از:
۱ عدم درک و شناخت صحیح از مقوله ی فرهنگ
۲ عدم توانایی تشخیص اولویت ها و مسائل فرهنگی شهر
۳روش شناسی غلط، و نگاه امنیتی و سلبی به حوزه ی فرهنگ
۴عدم توجه به اقناع افکار عمومی در مورد مصوبات
۵مواجهه رسانه ای غلط و اطلاع رسانی ناقص در مورد تصمیمات
۶موضع گیری ها و برخوردهای تند و ناصحیح برخی اعضای شورا در قبال انتقادات و اعتراضات وارد شده
و…

موارد بسیاری برای ریشه یابی آسیب های مذکور میتوان برشمرد، لیکن بنظر میرسد علت العلل این معضل را در ترکیب ناهمگون و نامتجانس اعضای این شورا با موضوع فرهنگ باید جست.

بنابر آیین نامه ی مصوب، شورای فرهنگ عمومی متشکل از اعضای حقوقی -از جمله مسؤلين اجرایی، نظامی، امنیتی، نمایندگان مجلس، رؤسای دانشگاه ها و…- و نیز برخی از فعالین فرهنگی بعنوان عضو حقیقی میباشد.
جالب آنجاست که حتی تنها سهم ناچیزی هم که به فعالان و صاحبنظران فرهنگی در ترکیب این شورا اختصاص یافته است، باز به انتخاب و تأیید مسئولین صورت میگیرد و نهادهای فرهنگی و مردمی -که بار عمده ی فرهنگ کشور را بدوش میکشند- علنا نقشی در انتخاب نمایندگانشان در این نهاد ندارند. معلوم نیست مسؤلين محترم، بر اساس چه معیار و ملاکی اعضای حقیقی را انتخاب میکنند!

بنظر میرسد مبدعان و طراحان این نهاد بدنبال تشکیل یک شورای تأمین دیگر -اما این بار در حوزه ی فرهنگ- بوده اند!
از این رو شاهدیم که اقدامات سلبی و قهری این شورا، بر اقدامات ایجابی آن پیشی گرفته است! در عین حال از آنجایی که این ترکیب مطابق آئين نامه قانونی از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی ابلاغ شده است، لاجرم چاره ای جز اجرای آن نیست، و از این جهت نمیتوان شوراهای فرهنگ عمومی شهرستان ها را مقصر دانست.

اما همانگونه که پیشتر اشاره شد، با این ترکیب نیز نمیتوان انتظار اتخاذ تصمیمات درست و تأمين مصالح فرهنگی شهر را داشت.

⁉️اما راه چاره چیست؟!
بعنوان یک راه حل عملی برای کاهش آسیب های ذکر شده و با توجه به عدم تخصص کافی اعضای شورا در مقوله ی فرهنگ، پیشنهاد میگردد شورای فرهنگ عمومی اقدام به تشکیل کمیسیون یا کمیسیون های تخصصی نموده، و با توجه به گزارش های کارشناسی این کمیسیون ها اقدام به طرح دستور جلسات و مصوبات خود نماید.

این پیشنهاد میتواند در قالب کمیسیون های مختلف در موضوعات مشخص از جمله رسانه و مطبوعات، هنر، جوانان، دانشگاه و حوزه، بانوان و… انجام شود؛ و یا در قالب یک کمیسیون جامع متشکل از چهره های مختلف فرهنگی از جمله اصحاب رسانه، هنرمندان، اساتید حوزه و دانشگاه، دانشجویان و طلاب نخبه، بانوان فرهیخته و.. صورت پذیرد.

لازم بذکر است:
اولا؛ این کمیسیون ها صرفا نقش مشاوره ای داشته، و بعنوان بازوی مشورتی و اتاق فکر شورا میتوانند فعالیت کنند، و گزارش های کارشناسی و رصد میدانی خود را به صورت مرتب به این شورا ارائه دهند، بدون اینکه هیچگونه الزام قانونی در اجرای نظرات ایشان باشد. بنابراین تشکیل این کمیسیون ها نه تنها منع قانونی نداشته، بلکه تسهیلگر وظایف و اهداف شورا خواهد بود.

ثانیا؛ زمانی این کمیسیون ها موثر واقع میشوند، که در ترکیب آنها بصورت متوازن کارشناسانی از تمام سلایق و طیف های فکری -حتی مخالف یکدیگر- حضور داشته باشند، تا دیدگاه های گوناگون مطرح گردیده، و نگاه جامع تری نسبت به مسائل ارائه دهند. یقینا ترکیب یکدست و کاملا همسو از میزان توفیق و اثرگذاری اين كارگروه ها خواهد کاست.

پیشنهاد میشود برای ارتباط بهتر و مؤثر با رسانه ها و افکار عمومی، یک نفر نیز از میان اعضای شورا بعنوان سخنگو انتخاب گردد؛ تا پاسخگوی عملکرد شورا نسبت به مصوبات و تصمیمات خود به افکار عمومی باشد.

 

اخبار مرتبطوعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
223
روز گذشته
پیگیری نمایندگان منطقه برای عدم ادغام دانشگاه فناوریهای نوین سبزوار با دانشگاه حکیم سبزواری و عدم حذف ردیف بودجه آن
223
روز گذشته
افزایش اعتبارات دانشگاه حکیم سبزواری در بودجه ۱۴۰۰
223
روز گذشته
اختصاص مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان از سوی سازمان بازآفرینی شهری ایران جهت احداث حسینیه شهدا در گلزار شهدای سبزوار
223
روز گذشته
اختصاص ۱۰ میلیارد تومان اعتبار به پروژه تکمیل سالن اجتماعات ۱۱۰۰ نفری دانشگاه حکیم سبزواری از محل اعتبارات متمرکز در اختیار وزیر علوم با ارسال نامه از سوی دانشگاه
223
روز گذشته
احیای ردیف اعتباری تکمیل سالن اجتماعات ۱۱۰۰ نفری دانشگاه حکیم سبزواری در بودجه ۱۴۰۰
152
روز گذشته
پوشش کامل تلفن همراه در بزرگراه سبزوار – نیشابور تا نیمه اسفند ۹۹
223
روز گذشته
سرمایه گذاری و مشارکت ایدرو در ۹ طرح و ایمیدرو (توسعه و نوسازی صنایع معدنی ایران) در ۴ طرح صنعتی و معدنیِ غرب خراسان و پیگیری این موضوعات توسط مدیران این دو مجموعه
208
روز گذشته
بررسی سرمایه گذاری شرکت توسعه و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) در حوزه احداث کارخانه ۵۰ هزار تنی لاستیک در جغتای و اعلام نتیجه به مجلس تا ۱۵ روز آینده