رفتن به بالا

بزرگترین مجموعه خبری غرب خراسان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۲۵ ذو الحجة ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 4 August
  • یکشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۱:۳۶
  • کد خبر : 23782
  • مشاهده : 162 بازدید
  • یادداشت
  • چاپ خبر : نقش مسئولیت اجتماعی در عبور از بحران

به گزارش عصر سبزوار، امروزه بر کسی پوشیده نیست که در جوامع مردم سالار علاوه بر وظایفی که دولت دارد، نقش مردم نسبت به یکدیگر و نسبت به جامعه از اهمیت بالایی برخوردار است. این نقش ها به گونه ای در هم تنیده شده، که به طور قطع می‌توان گفت در هیچ کجای دنیا، نه مردم […]

به گزارش عصر سبزوار، امروزه بر کسی پوشیده نیست که در جوامع مردم سالار علاوه بر وظایفی که دولت دارد، نقش مردم نسبت به یکدیگر و نسبت به جامعه از اهمیت بالایی برخوردار است.
این نقش ها به گونه ای در هم تنیده شده، که به طور قطع می‌توان گفت در هیچ کجای دنیا، نه مردم به تنهایی می‌توانند از بحران ها عبور کنند و نه دولت ها.

بحران کرونا که به گفته متولیان بهداشتی جدی ترین بحران سلامت در طی یک قرن گذشته است، مدتی است تمام‌ نقاط جهان را درگیر خود کرده و می‌توان گفت نقطه ای نیست که این ویروس به آن سر نزده باشد .
بحرانی که زندگی انسان ها را به شدت تحت تاثیر قرار داده و انسان را با سبک تازه ای از زندگی آشنا کرده است.

اما در این بین عملکرد دولت ها در مواجهه با این بحران متفاوت بود .از قرنطینه های شدید گرفته تا اصرار بر تدوام فعالیت های اقتصادی، از تلاش برای مهار بیماری تا انکار و دروغ پردازی در مورد آن .
و در نتیجه ی تصمیم‌های اتخاذ شده، بعضی دولتها موفق به مهار بیماری شده و تعدادی نیز شکست خوردند!

ایران جزو کشور هایی بود که به همراه کشور هایی چون کره جنوبی، ایتالیا و اسپانیا از همان ابتدا به شدت درگیر این بحران بهداشتی بود.
این اتفاق در ابتدا تاثیر خود را در نحوه سبک زندگی ایرانیان‌ گذاشت و تا حدودی منجر به کاهش شدت شیوع ویروس کرونا شد.
اما اکنون با گذشت چهار ماه از اعلام‌ رسمی ورود کرونا به ایران، بر خلاف کشورهایی که مانند ایران از ابتدا درگیر این ویروس بودند و توانسته اند تا حدود زیادی از بحران عبور کنند، کشور ما هنوز نتوانسته شرایط مطلوبی را به وجود آورد و حتی شرایط کمی بدتر از ماه های گذشته شده است.

هر چند نمی‌توان نقش تصمیمات گاهاً اشتباه مسولین کشور در بازگشایی های غیر اصولی و عادی جلوه دادن شرایط را نادیده گرفت، اما رفتار مردم در مواجه با این بحران قابل تامل است!
مردمی که حتی از زدن ماسک اجتناب می‌کنند، با تمام توان زبان انتقاد را گشوده و تمام قصور ها را بر گردن متولیان بهداشتی و مسولین می‌اندازند.
می‌توان گفت مسئولیت اجتماعی حلقه گمشده حل نشدن بحران ها در ایران است.

پس از فروردین ماه که کمی تب کرونا در کشور فروکش کرد، که آن هم نتیجه رعایت اصول بهداشتی از طرف مردم بود، اکنون گویی عده زیادی از مردم بر این باورند که به زندگی عادی برگشته اند
کسانی که نه تنها نتوانستند قید سفرها و مهمانی هایشان را بزنند که حتی خود را ملزم به استفاده از ماسک یا شستن دست هایشان نمی‌کنند در حالی که هر روز از افزایش امار مبتلایان گلایه دارند.

قطعا اگر کشورهایی توانسته اند از بحران خارج شوند با همراهی مردم و دولت بوده، مردمی که برای حفظ سلامتی خود و نیز عبور از بحران تن به تغییر سبک زندگی دادند. اتفاقی که متاسفانه در کشور ما نیفتاد و نتیجه آن را می‌توان در تشدید این بحران بعد از ۴ ماه به وضوح دید .

حال که نقش مسئولیت اجتماعی بیش از پیش برای همه ما روشن شده و تاثیر عدم‌ مسئولیت پذیری شخصی بر زندگی جمعی را به وضوح می‌بینیم جا دارد کمی در تصمیمات شخصی و سبک زندگی خود تامل کنیم.
حسین فرزانه (عضو شورای مرکزی مجمع اسلامی دانشجویان دانشگاه حکیم سبزواری)

اخبار مرتبطوعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
223
روز گذشته
پیگیری نمایندگان منطقه برای عدم ادغام دانشگاه فناوریهای نوین سبزوار با دانشگاه حکیم سبزواری و عدم حذف ردیف بودجه آن
223
روز گذشته
افزایش اعتبارات دانشگاه حکیم سبزواری در بودجه ۱۴۰۰
223
روز گذشته
اختصاص مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان از سوی سازمان بازآفرینی شهری ایران جهت احداث حسینیه شهدا در گلزار شهدای سبزوار
223
روز گذشته
اختصاص ۱۰ میلیارد تومان اعتبار به پروژه تکمیل سالن اجتماعات ۱۱۰۰ نفری دانشگاه حکیم سبزواری از محل اعتبارات متمرکز در اختیار وزیر علوم با ارسال نامه از سوی دانشگاه
223
روز گذشته
احیای ردیف اعتباری تکمیل سالن اجتماعات ۱۱۰۰ نفری دانشگاه حکیم سبزواری در بودجه ۱۴۰۰
152
روز گذشته
پوشش کامل تلفن همراه در بزرگراه سبزوار – نیشابور تا نیمه اسفند ۹۹
223
روز گذشته
سرمایه گذاری و مشارکت ایدرو در ۹ طرح و ایمیدرو (توسعه و نوسازی صنایع معدنی ایران) در ۴ طرح صنعتی و معدنیِ غرب خراسان و پیگیری این موضوعات توسط مدیران این دو مجموعه
208
روز گذشته
بررسی سرمایه گذاری شرکت توسعه و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) در حوزه احداث کارخانه ۵۰ هزار تنی لاستیک در جغتای و اعلام نتیجه به مجلس تا ۱۵ روز آینده