رفتن به بالا

بزرگترین مجموعه خبری غرب خراسان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • چهارشنبه ۱۳ مرداد ۱۴۰۰
  • الأربعاء ۲۵ ذو الحجة ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 4 August
  • یکشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۱:۴۳
  • کد خبر : 23788
  • مشاهده : 143 بازدید
  • وعده ها
  • چاپ خبر : کتابخانه مرکزی سبزوار کلنگ زنی می شود

آرزوی دیرینه مردم سبزوار برای احداث کتابخانه مرکزی در این شهرستان همچنان روی زمین مانده و در جدیدترین وعده عنوان شده که قرار است ظرف دو هفته آینده کلنگ‌زنی شود. به گزارش عصر سبزوار، در حال حاضر ۱۷ کتابخانه عمومی و مشارکتی با ۲۵ هزار عضو در شهرستان سبزوار فعالیت دارند؛ با توجه به حضور حدود […]

آرزوی دیرینه مردم سبزوار برای احداث کتابخانه مرکزی در این شهرستان همچنان روی زمین مانده و در جدیدترین وعده عنوان شده که قرار است ظرف دو هفته آینده کلنگ‌زنی شود.

به گزارش عصر سبزوار، در حال حاضر ۱۷ کتابخانه عمومی و مشارکتی با ۲۵ هزار عضو در شهرستان سبزوار فعالیت دارند؛ با توجه به حضور حدود ۳۰ هزار دانشجو در شهرستان سبزوار و مراکز متعدد دانشگاهی در این شهرستان نبود کتابخانه مرکزی به عنوان یک خلاء فرهنگی و علمی در شهرستان محسوب می‌شود.

در حال حاضر حدود ۴۷۰۰ متر مربع فضای کتابخانه‌ای در سبزوار وجود دارد که برای نابینایان، ناشنوایان و کودکان فضاهای مشخص، خاص و استاندار در شهرستان وجود ندارد که تمامی این موارد در کتابخانه مرکزی لحاظ می‌شود.

در ۱۵ سال گذشته پیگیریهای متعددی برای احداث این کتابخانه در سبزوار انجام شد که به دلیل نبود زمین مناسب و مطابق با استاندادرهای نهاد کتابخانه‌ها، پیگیریها سرانجامی نداشت اما در نهایت امسال با پیگیریهای اداره کتابخانه‌های عمومی، فرمانداری و با همکاری اداره راه و شهرسازی شهرستان سبزوار زمین این کتابخانه مشخص شد.

حجتالاسلام علی اکبر سبزیان؛ مدیرکل کتابخانههای عمومی خراسان رضوی در گفتوگو با خبرنگار تسنیم وعده کلنگ‌زنی این پروژه طی ۲ هفته آینده را دادند که باید دید با مشخص شدن زمین چه زمانی عملیات احداث آغاز می‌شود و پروژه با چه سرعتی آغاز به کار می‌کند تا مردم و دانشگاهیان دیار سربداران به یکی از آرزوهای دیرینه خود برسند.

رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی سبزوار با بیان اینکه پس از گذشت ۱۵ سال، زمین کتابخانه مرکزی سبزوار به مساحت ۴هزار و ۵۰۰متر و زیربنای ۲هزار متر مشخص شد، گفت: از ۲ سال و نیم گذشته پیگیری جدی برای احداث این کتابخانه در شهرستان انجام شد و در نهایت موفق به معرفی زمینی که مطابق شاخص‌های نهاد کتابخانه‌ها باشد، شدیم.

معصومه فلاحی افزود: سبزوار تا سال ۱۴۰۰ باید از نظر سرانه زیربنای کتابخانه‌ای به متراژ ۷ هزار مترمربع برسد که این امر با کلید خوردن ساخت کتابخانه مرکزی محقق خواهد شد.

وی با بیان اینکه امسال هیچ اعتباری برای احداث کتابخانه مرکزی در بودجه در نظر گرفته نشده است، اظهار داشت: امسال به دلیل اینکه سبزوار از نظر شاخص‌های فرهنگی برخوردار محسوب شده قانونا به کتابخانه مرکزی از محل توازن هیچ اعتباری تعلق نگرفته است.

وی اضافه کرد: این در حالی است که سال گذشته ۲۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات تملک دارایی برای احداث کتابخانه مرکزی در سبزوار اختصاص یافت و سال گذشته پروانه ساخت کتابخانه اخذ شد.

فلاحی با اشاره به ضرورت احداث کتابخانه مرکزی گفت: ضرورت نیاز کتابخانه  مرکزی به عنوان تنها کتابخانه استاندارد وقتی بیشتر احساس می‌شود که در حال حاضر از ۹ کتابخانه موجود در شهرستان فقط ۲ کتابخانه با استاندارد و تیپ کتابخانه‌ای است که آن هم در سال ۷۲ ساخته شده و مابقی کتابخانه‌ها که اکثرا توسط خیرین واگذار شده عمدتا منازل مسکونی بوده است.

وی با بیان اینکه اگر همت خیرین نبود قطعا با مشکلات بیشتری روبه‌رو بودیم، خاطرنشان کرد: اما این مسئله سبب شده در بحث توزیع جغرافیایی کتابخانه‌ها در مناطق مختلف و براساس پراکندگی جمعیتی عملا دخالتی نداشته باشیم. برای مثال در حال حاضر در توحید شهر با ۳۰ هزار نفر جمعیت، شهرک ابوذر، غرب سبزوار، حاشیه‌های شهر به ویژه منطقه چهل متری هیچ کتابخانه‌ای وجود ندارد و از طرفی چون این کتابخانه‌ها تیپ استاندارد کتابخانه‌ای نیست عملا بسیاری از کارکردهای قابل انتظار از یک کتابخانه در آنها قابل اجرا نیست.

فلاحی با بیان اینکه آخرین کتابخانه‌ای که در سبزوار احداث شد کتابخانه حاج ملاهادی سبزواری با ۵۰۰ متر زیربنا در سال ۱۳۷۲ بوده است، افزود: سبزوار یک شهر فرهنگی است و زمانی که کتابخانه‌ها به عنوان پاتوق فرهنگی معرفی می‌شوند باید استاندارهای لازم را هم داشته باشند تا به کارکردهای واقعی خود برسند.

پیگیری جذب اعتبار

نماینده مردم شهرستان سبزوار در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: پیگیر اختصاص ۵ میلیارد ریال اعتبار برای ساخت کتابخانه مرکزی سبزوار به عنوان مطالبه مردم دیار سربداران هستیم.

رمضانعلی سبحانی‌فر افزود: ساخت کتابخانه مرکزی سبزوار با توجه به اینکه این شهرستان یک شهر دانشگاهی است و با توجه به سابقه فرهنگی سبزوار، به عنوان یکی از مطالبه‌های مردم دیار سربداران محسوب می‌شود که عملیات اجرایی آن باید هرچه سریع‌تر آغار شود.

وی با بیان اینکه خوشبختانه مکان‌یابی زمین احداث این کتابحانه انجام شده ادامه داد: زمینی به مساحت ۴ هزار و ۵۰۰ متر مربع با زیربنای ۲ هزار متر مربع معرفی و توسط نهاد کتابخانه‌ها تایید شده و این کتابخانه در ۲ طبقه ساخته خواهد شد.

سبحانی‌فر با بیان اینکه موضوع توجه به ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در شهرستان سبزوار مغفول مانده، اظهار کرد: قبل از احداث کتابخانه ترویج فرهنگ کتابخوانی ضروری است و مردم باید رویکرد کتابخوانی داشته باشند.

کتابخانه مرکزی، آرزوی دیرینه مردم سبزوار

مدیرعامل انجمن خیریه کتاب سبزوار نیز با بیان اینکه احداث کتابخانه مرکزی در شهرستان سبزوار یکی از آرزوهای دیرینه دوستداران کتاب و فرهنگیان این شهرستان است، گفت: بیش از ۱۲ سال است که احداث این کتابخانه در سبزوار مطرح است.

مهدی مقصودی افزود: امید است در سال جاری شروع عملیات اجرایی این پروژه را در شهرستان داشته باشیم؛ هرچند با توجه به موقعیت شهرستان این کتابخانه باید  سال قبل در شهرستان احداث می‌شد و نبود و تعلل در ساخت آن یک ضعف برای شهرستان محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه کتابخانه مرکزی در سبزوار، شهرستان‌های اطراف را نیز تحت پوشش قرار می‌دهد، ادامه داد: امید است با همکاری تمام نهادها این پروژه در شهرستان به سرانجام برسد.

آغاز پروژه طی دو هفته آینده

مدیرکل کتابخانه‌های عمومی خراسان رضوی نیز گفت: عملیات اجرایی احداث کتابخانه مرکزی سبزوار حداکثر از ۲ هفته آینده با کلنگ‌زنی پروژه آغاز می‌شود.

حجت الاسلام علی اکبر سبزیان با اشاره به طولانی شدن فرایند انتخاب زمین کتابخانه مرکزی شهرستان سبزوار افزود: در دوره جدید مدیریت اداره کل کتابخانه‌های عمومی استان این پروژه با جدیت پیگیری شد و با همکاری مسئولان و نمایندگان شهرستان در نهایت زمین این کتابخانه انتخاب و قول داده‌ایم تا پایان دوره مدیریت، پروژه‌ها با سرعت بالا به نتیجه برسد.

وی با بیان اینکه مبلغ قابل توجهی از سوی نهاد کتابخانه‌های عمومی برای این پروژه در نظر گرفته شده است، ادامه داد: امیدواریم این پروژه تا دهه فجر سال آینده به نتیجه قابل قبولی برسد.

وی با تاکید بر نقش مردم و خیرین در تسریع پروژه کتابخانه مرکزی سبزوار اظهار داشت: از مردم کتاب دوست و خیرین شهرستان و استان تقاضا داریم در این زمینه بیشتر از قبل فعالیت داشته باشند و در سرعت بخشیدن به روند پروژه نقش بسزایی داشته باشند.

اخبار مرتبطوعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
223
روز گذشته
پیگیری نمایندگان منطقه برای عدم ادغام دانشگاه فناوریهای نوین سبزوار با دانشگاه حکیم سبزواری و عدم حذف ردیف بودجه آن
223
روز گذشته
افزایش اعتبارات دانشگاه حکیم سبزواری در بودجه ۱۴۰۰
223
روز گذشته
اختصاص مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان از سوی سازمان بازآفرینی شهری ایران جهت احداث حسینیه شهدا در گلزار شهدای سبزوار
223
روز گذشته
اختصاص ۱۰ میلیارد تومان اعتبار به پروژه تکمیل سالن اجتماعات ۱۱۰۰ نفری دانشگاه حکیم سبزواری از محل اعتبارات متمرکز در اختیار وزیر علوم با ارسال نامه از سوی دانشگاه
223
روز گذشته
احیای ردیف اعتباری تکمیل سالن اجتماعات ۱۱۰۰ نفری دانشگاه حکیم سبزواری در بودجه ۱۴۰۰
152
روز گذشته
پوشش کامل تلفن همراه در بزرگراه سبزوار – نیشابور تا نیمه اسفند ۹۹
223
روز گذشته
سرمایه گذاری و مشارکت ایدرو در ۹ طرح و ایمیدرو (توسعه و نوسازی صنایع معدنی ایران) در ۴ طرح صنعتی و معدنیِ غرب خراسان و پیگیری این موضوعات توسط مدیران این دو مجموعه
208
روز گذشته
بررسی سرمایه گذاری شرکت توسعه و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) در حوزه احداث کارخانه ۵۰ هزار تنی لاستیک در جغتای و اعلام نتیجه به مجلس تا ۱۵ روز آینده