رفتن به بالا

بزرگترین مجموعه خبری غرب خراسان

تعداد اخبار امروز : 1 خبر


  • پنجشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۹
  • الخميس ۱۸ ذو القعدة ۱۴۴۱
  • 2020 Thursday 9 July

به گزارش عصر سبزوار، در حالی که در سال گذشته در چنین فصلی پروانه‌های زیبای بسیاری در شهرستان سبزوار در حال پرواز بودند امسال برخلاف سال گذشته از پروانه های زیبا و رنگارنگ خبری نیست اما ملخ های زیادی رویت می شود که از سر و کول آدم ها بالا می روند یا در حال […]

به گزارش عصر سبزوار، در حالی که در سال گذشته در چنین فصلی پروانه‌های زیبای بسیاری در شهرستان سبزوار در حال پرواز بودند امسال برخلاف سال گذشته از پروانه های زیبا و رنگارنگ خبری نیست اما ملخ های زیادی رویت می شود که از سر و کول آدم ها بالا می روند یا در حال رانندگی با شیشه خودرو برخورد می کنند.

حال و هوای شهر سبزوار عوض شده است و بسیاری از کشاورزان نگران محصولات شان هستند.

منصور برغمدی رئیس جهاد کشاورزی شهرستان سبزوار در این زمینه به خراسان رضوی گفت: مبارزه با ملخ ها را حدود یک ماه آغاز کرده‌ایم ، اما تا کنون حریف ملخ ها نشده ایم.

وی اضافه کرد: تاکنون در ۳ هزار هکتار زمین از مزارع کشاورزی با ملخ ها مبارزه شده است.همچنین در برخی نقاط سموم تحویل کشاورزان دادیم تا با تراکتورها سم پاشی کنند اما به دلیل این که رطوبت هوا بالاست و بعد از چندین سال خشکسالی ملخ ها از تخم بیرون آمده و پروازی شده اند حریف آن ها نشده ایم.

برغمدی با بیان این که برخی از این ملخ‌ها بعد از ۱۵ سال خشکسالی از تخم بیرون آمده اند، افزود: برای مبارزه با ملخ ها مشکلی که وجود دارد این است که با سم پاشی امکان از بین رفتن زنبورهای زنبور داران و دام ها وجود دارد.

وی با بیان این که قبل از هر اقدامی با شورا و دهیار منطقه هماهنگی‌های لازم را انجام می‌دهیم، افزود: در برخی نقاط کشاورزان به موقع کانون های ملخ را اطلاع رسانی کرده‌اند و سم‌پاشی انجام شده است.

رئیس جهاد کشاورزی سبزوار اظهار می کند: این ملخ ها بومی منطقه و از نوع مراکشی هستند و بر خلاف ملخ های صحرایی که کیلومترها راه می روند ، حداکثر فاصله ای که آن ها طی می کنند یک تا ۱/۵ کیلومتر است

اخبار مرتبط