رفتن به بالا

بزرگترین مجموعه خبری غرب خراسان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • پنجشنبه ۳ مهر ۱۳۹۹
  • الخميس ۶ صفر ۱۴۴۲
  • 2020 Thursday 24 September

به گزارش عصر سبزوار به نقل از اسرارنامه، منطقه ویژه اقتصادی سبزوار به همراه چند منطقه دیگر در سالیان گذشته به تصویب مجلس رسید. از این تعداد، برخی مناطق مثل منطقه ویژه اقتصادی کاشان با همت و پیگیری مسئولانش در سال های گذشته افتتاح شد اما برخی مناطق مانند سبزوار هم هنوز به جایی نرسیده […]

به گزارش عصر سبزوار به نقل از اسرارنامه، منطقه ویژه اقتصادی سبزوار به همراه چند منطقه دیگر در سالیان گذشته به تصویب مجلس رسید. از این تعداد، برخی مناطق مثل منطقه ویژه اقتصادی کاشان با همت و پیگیری مسئولانش در سال های گذشته افتتاح شد اما برخی مناطق مانند سبزوار هم هنوز به جایی نرسیده است.

درباره این که چرا راه راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی سبزوار اینقدر طول کشیده و الان چه وضعي دارد، نمی شود چیزی گفت؛ چون هیچ گزارش و مطلب رسمی و دقیقی در این باره نداریم. ظاهرا کار در دریافت مجوزها و مراحل اداری و استانی گیر کرده است و خیلی کند پیش می رود.

اگرچه چندی پیش هم فراخوانی برای طراحی سردر منطقه منتشر شد که نشان از حرکت لاک پشتی آن دارد، اما همچنان معلوم نیست این منطقه ویژه چه زمانی راه اندازی خواهد شد. راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی هم جزو وعده های نمایندگان اسبق و سابق بوده است و هم جزو وعده های تبلیغاتی و انتخاباتی نمایندگان جدید مجلس و مسئولان فعلی.

حتی یکی از نمایندگان جدید از راه اندازی بخش هسته ای در منطقه ویژه اقتصادی سخن گفته است. بدیهی است که هر یک روز، تعلل و تاخیر در راه اندازی منطقه ویژه اقتصادی سبزوار، ایجاد آن را سخت تر و پرهزینه تر می کند. به هر حال از اینها که بگذریم؛ هدف از نگارش این یادداشت فقط تذکر یک نکته مهم و اساسی است و آن اینکه:

مسئولان منطقه ویژه اقتصادی و همچنین مجموعه مدیریت شهری سبزوار، حواس شان باشد که این منطقه باید “صادراتمحور” و “صادرات پایه” باشد. یعنی این منطقه باید از ابتدا بر اساس صادرات، طراحی و ساخته و بر بنیان صادرات، پایه گذاری شود و نگاه صادرات محور باید در همه مراحل آن دیده شود؛

از جمله نیروهای انسانی بکار گرفته شده، دریافت مجوزهای کشوری و استانی، استقرار ادارات مرتبط با صادرات و ترانزیت، طراحی واحدهای تولیدی و صنعتی، سطح کیفی تولید، به روز و جهانی بودن تجهیزات و فناوری های به رفته در منطقه، بازاریابی در کشورهای هدف، رایزنی های سیاسی و اقتصادی و تجاری مرتبط، زیرساخت های مورد نیاز منطقه، مسیرهای ارتباطی ریلی و جاده ای برای بازارهای هدف، ارتباطات و تعاملات تجاری و…

به عبارت دیگر اگر بخواهیم همه اینها در یک جمله خلاصه کنیم، باید بگوییم: مقصد و هدف اصلی منطقه ویژه اقتصادی سبزوار باید بازار ۳۰۰ – ۴۰۰ میلیونی آسیای میانه و شرق کشور باشد. راضی شدن به کمتر از این برای منطقه ویژه، نه تنها معقول نخواهد بود بلکه صرفه اقتصادی هم نخواهد داشت؛ بویژه که مناطق اقتصادی قوی ای مانند مشهد در نزدیکی ما وجود دارد.

البته این مسئله بدان معنا نیست که ما به داخل، توجهی نداشته باشیم اما پایه و اساس منطقه ویژه اقتصادی سبزوار باید صادرات محور باشد. و روشن است، چون که صد امد نود هم پیش ماست. نگاه صادرات محور برای منطقه ویژه اقتصادی سبزوار نه تنها دور از دسترس نیست بلکه با توجه به آماده شدن دیگر زیرساخت های مورد نیاز مانند راه آهن، فرودگاه و نیروگاه، اولویت و مزیت منطقه است.

اخبار مرتبط