رفتن به بالا

بزرگترین مجموعه خبری غرب خراسان

تعداد اخبار امروز : 19 خبر


  • پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹
  • الخميس ۱۶ ذو الحجة ۱۴۴۱
  • 2020 Thursday 6 August
  • یکشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵:۳۶
  • کد خبر : 24380
  • مشاهده : 56 بازدید
  • گزارش
  • چاپ خبر : استخراج خاویار از دل کویر روستای دورافتاده سبزوار

چند سالی است که کشاورزان سبزواری با غلبه بر آب و هوای گرم و خشک منطقه و استفاده از آب استخرهای کشاورزی، رتبه نخست پرورش ماهیان سردابی در خراسان رضوی را بدست آورده‌اند. به گزارش عصر سبزوار، سبزوار با تولید سالیانه ماهی‌های سردابی و گرمابی طی سالیان گذشته رتبه نخست تولید شیلات در خراسان رضوی […]

چند سالی است که کشاورزان سبزواری با غلبه بر آب و هوای گرم و خشک منطقه و استفاده از آب استخرهای کشاورزی، رتبه نخست پرورش ماهیان سردابی در خراسان رضوی را بدست آورده‌اند.

به گزارش عصر سبزوار، سبزوار با تولید سالیانه ماهی‌های سردابی و گرمابی طی سالیان گذشته رتبه نخست تولید شیلات در خراسان رضوی را کسب کرده است. بیشتر گونه‌های ماهی گرمابی و سردابی تولید شده در سبزوار را آمور سفید پرورشی، کپور و قزل آلای رنگین کمان تشکیل می‌دهد.

در حوالی شهر سبزوار و در روستای «کهنه آب» این بار پرورش ماهی با آب قنات جان دوباره‌ای به این روستا بخشیده است.

در مجتمعی در این روستا پرورش خاویار انجام می‌شود که این نشان دهنده این است که اگر تلاش و پشتکار باشد می‌شود، از کویر گرم و خشک نیز نه تنها ماهی، بلکه خاویار ارزشمند و ارز آور تولید و صید کرد.

مسئول این مجتمع پرورش خاویار گفت: خروجی آب این قنات ۶۵ لیتر در ثانیه است و قبلاً این قنات از داخل روستا عبور می‌کرد که تخریب شده بود و با هزینه خود مسیر را بازسازی و احیا کردم.

وی ادامه داد: در ابتدای کار پرورش ماهی قزل‌آلا را انتخاب کردم و موفق به پرورش ۱۵۰ تن ماهی در سال شدم و یک سال که این کار را انجام دادم.

بیدی اظهار داشت: پس از آن، طی بررسی‌هایی متوجه شدم ماهی خاویار با توجه به دمای منطقه در اینجا بهتر جواب می‌دهد. بنابراین پرورش ماهی قزل‌آلا را تبدیل به پرورش خاویار کردیم.

مسئول مجتمع پرورش خاویار کنه آب سبزوار تصریح کرد: در یک ماه گذشته حدود ۸ هزار قطعه بچه ماهی خاویار در این مجتمع رهاسازی شده و به ۲۰ هزار قطعه افزایش می‌یابد‌.

وی یادآور شد: پیش‌بینی می‌شود در سال اول ۲۰ تن، سال دوم ۵۰ تن و از سال سوم به بعد به ۱۰۰ تن ماهی تولیدی در سال برسیم که تماماً صادراتی است و ارز‌ آوری برای کشور دارد.

بیدی خاطرنشان کرد: این مجتمع به صورت مداربسته فعالیت می‌کند و از آب حداکثر بهره‌وری صورت می‌گیرد و تولید چند برابر آب موجود است.

مسئول این مجتمع پرورش خاویار عنوان داشت: خروجی ۲ گانه نصب کرده‌ایم که ۱۰ درصد آب و فضولات را خارج و به کشاورز می‌رسد و ۹۰ درصد برای تولید بیشتر و دبی ورودی به استخرهای تولید بازمی‌گردد.

وی با تاکید به این امر که آب خروجی این مجتمع در کشاورزی و باغداری روستا نیز موثر بوده، گفت: انگیزه و هدف بنده که در این مجموعه برای ۱۰ نفر اشتغال ایجاد شده، بهره‌وری و تولید بیشتر است.

بیدی با بیان اینکه من قبل از اینکه پرورش ماهی را انجام بدهم پرورش دهنده گاو شیری بودم و با تولید بیگانه نبودم، افزود: پرورش ماهی را بخاطر تولید و استفاده بهینه از آبی که در منطقه بود، انتخاب کردم و انجام دادم.

یکی از باغداران روستای کهنه آب سبزوار نیز گفت: از وقتی از آب پرورش ماهی استفاده می‌کنیم، بخاطر کودی که دارد، هم محصول بهتر و با کیفیت تری داریم و هم تولید افزایش یافته است.

محمود علی آبادی افزود: استفاده از کود ماهی، منجر به افزایش ۳۰ درصدی محصولات کشاورزی می‌شود که طی مدت اخیر، محصولات باغ من در اثر استفاده از آب حاوی کود ماهی، تا ۱۷ درصد افزایش یافته است.

معاون مدیرکل و مدیر جهاد کشاورزی سبزوار نیز گفت: ۱۶۰ واحد پرورش ماهی فعال در این شهرستان داریم و با تولید حدود ۳۴۰۰ تن در سال، تقریباً ۳۵ درصد ماهی استان در سبزوار تولید می‌شود.

منصور برغمدی افزود: سبزوار ۱۲۰۰ رشته قنات دارد که اگر تجربه موفق این مجموعه در بخشی از آنها اجرا شود، تولید و اشتغال چند برابر وضع موجود می‌شود.

وی تصریح کرد: اگر ۲۰ درصد قنات‌های سبزوار را در ارتباط با پرورش ماهی راه‌اندازی کنیم، ظرفیت بسیار خوبی ایجاد و تولید ماهی در سبزوار ۲ برابر افزایش یافته و به ۸ هزار تن تولید در سال خواهیم رسید./تسنیم

اخبار مرتبط