رفتن به بالا

بزرگترین مجموعه خبری غرب خراسان

تعداد اخبار امروز : 19 خبر


  • پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹
  • الخميس ۱۶ ذو الحجة ۱۴۴۱
  • 2020 Thursday 6 August

یک پژوهشگر تاریخ گفت: کتاب “تاریخ بیهق” منبعی ارزشمند و دایرة المعارف این ناحیه و بخشی از خراسان در قرون نخستین اسلامی تا قرن ششم هجری است. به گزارش عصر سبزوار، محمد عبدالله زاده ثانی همزمان با فرا رسیدن ۱۰ مرداد، سالروز تولد و بزرگداشت ابوالحسن زید بیهقی معروف به ابن فندق و فرید خراسان […]

یک پژوهشگر تاریخ گفت: کتاب “تاریخ بیهق” منبعی ارزشمند و دایرة المعارف این ناحیه و بخشی از خراسان در قرون نخستین اسلامی تا قرن ششم هجری است.

به گزارش عصر سبزوار، محمد عبدالله زاده ثانی همزمان با فرا رسیدن ۱۰ مرداد، سالروز تولد و بزرگداشت ابوالحسن زید بیهقی معروف به ابن فندق و فرید خراسان افزود: ابوالحسن بیهقی حکیم، ادیب مشهور و از ریاضیدانان بزرگ قرن ششم هجری بوده است.

وی ادامه داد: با مطالعه تاریخ بیهق ابوالحسن بیهقی اطلاعات ارزشمندی درباره مسائل مختلف اجتماعی، تاریخی، فرهنگی و جغرافیایی نواحی بیهق قدیم و بخش هایی از خراسان حاصل می شود.

این پژوهشگر تاریخ اظهار داشت: “تاریخ بیهق” ابوالحسن بیهقی یکی از آثار منحصر به فرد در تاریخ نگاری محلی آن زمان بوده است که در کنار مباحث تاریخی به فلسفه و فواید علم تاریخ نیز اشاره کرده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان داورزن تصریح کرد: ابوالحسن بیهقی علاوه بر تاریخ بیهق، آثار دیگری نیز داشته و کتاب “معارج نهج البلاغه” وی، یکی از نخستین شرحها درباره نهج‌البلاغه امام علی(ع) است.

گفتنی ست؛ ظهیرالدین ابوالحسن علی بن ابوالقاسم زید بن محمد بیهقی معروف به ابن فندق بیهقی و فرید خراسان، حکیم و ادیب مشهور ایران و از ریاضیدانان بزرگ قرن ششم هجری است.

ابن فندق در شهر ششتمد متولد شد و در جوانی به کسب علوم مختلف پرداخت و در نزد استادان بزرگ زمان خود در بیهق، نیشابور، مرو، سرخس و دیگر مناطق خراسان توشه برگرفت وی همچنین دیداری با حکیم عمر خیام داشت که شرح آن را در کتاب “تتمه صوان الحکمة” آورده است.

مهمترین اثر ابوالحسن بیهقی، کتاب پارسی ‘تاریخ بیهق’ در تاریخ و جغرافیای ناحیه بیهق (غرب خراسان کنونی) و ذکر رجال علم و ادب و نیز سادات و خاندانهای مشهور و دیگر اطلاعات تاریخی این منطقه است.

از آثار او کتابی در ستاره شناسی به پارسی به نام “جوامع احکام النجوم” در سه جلد موجود است که وی این کتاب را به خواهش دوستان خود نوشت. بیهقی در سال ۵۶۵ هجری قمری درگذشت و آرامگاه وی در شهرستان ششتمد قرار دارد.

اخبار مرتبط