رفتن به بالا

بزرگترین مجموعه خبری غرب خراسان

تعداد اخبار امروز : 1 خبر


  • شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹
  • السبت ۸ صفر ۱۴۴۲
  • 2020 Saturday 26 September
  • یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۹:۱۹
  • کد خبر : 24532
  • مشاهده : 49 بازدید
  • گزارش
  • چاپ خبر : آثار فرهنگی یا بیلبوردی برای نمایش بی فرهنگی !؟

بناها و آثار باستانی ، میراث ارزشمندی است که از نیاکانمان بر جای مانده است. سازه هایی باشکوه که آیینه تمام نمایی از فرهنگ ،آداب و رسوم پیشینیان است.یادگارهایی از سالیان دور که نه تنها رنگ کهنگی به خود نمی گیرند که اتفاقا بر ارزش و اعتبارشان افزوده می شود و این هنر و فرهنگ […]

بناها و آثار باستانی ، میراث ارزشمندی است که از نیاکانمان بر جای مانده است. سازه هایی باشکوه که آیینه تمام نمایی از فرهنگ ،آداب و رسوم پیشینیان است.یادگارهایی از سالیان دور که نه تنها رنگ کهنگی به خود نمی گیرند که اتفاقا بر ارزش و اعتبارشان افزوده می شود و این هنر و فرهنگ انسان هاست که چگونه سازه ها را حفظ و از آن مراقبت کنند.

در این بناها، انسان زیباپسند ،همزمان فرهنگ و بی فرهنگی را مشاهده و قضاوت می کند. بناهای زیبایی که با اهداف مختلفی تخریب و مخدوش می شوند.عده ای سودجو به خیال یافتن دفینه و زیرخاکی ، گوشه ای از معماری اصیل و فاخر ایرانی را به تلی آجرپاره تبدیل می کنند. 

اکنون دیواره های باشکوه کاروانسرای تاریخی روستای مهر تبدیل به بیلبوردهایی برای نمایش بی فرهنگی عده ای شده است.از تبلیغات شیشه و در و پیکر تا کانال کولر و آژانس مسافربری گرفته تا تبلیغات انتخاباتی فلان کاندیدا و حجم فراوان یادگاری های افراد از نقاط مختلف و نوشتن شرح حال بر پیکر این سازه ارزشمند با رنگ ، اسپری و حتی کنده کاری و …

تیشه هایی که بی رحمانه ، ریشه های هویت و فرهنگمان را هدف قرار می گیرند و زخم هایی که ناجوانمردانه بر پیکر سازه می نشیند و کاروانسرایی که در سایه سکوت متولیان ، هر روز ناخوش احوال تر از دیروز می شود.

سازه ای که سال هاست به حال خود رها شده و اقدام چندان موثری در جهت حفظ آن انجام نشده است.

کاملا آگاهیم که مرمت و احیای کاروانسرا ،نیازمند بودجه و اعتبار گزافی است و  همچنین منکر اقدامات مسئولین مربوطه برای واگذاری بنا به بخش خصوصی نمی شویم . اما نباید در سایه بحث مزایده و واگذاری، از کاروانسرا غافل شد . 

قطعا تعمیرات جزئی ،اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از اقدامات افراد سودجو (مانند نصب دوربین ) یا فرهنگ سازی و هشدار از طریق نصب تابلو و … نیازمند هزینه گزافی نیست.

ماههاست که میراث فرهنگی و آثار باستانی کشور ، صاحب وزارتخانه مستقلی شده است . موضوعی که  می تواند(امیدواریم) منشا اقدامات گسترده و مهمی در این حوزه شود .

امروزه تعدادی از کشورهای دارای آثار باستانی از روشهای فوق العاده مدرن برای نگهداری سازه ها استفاده می کنند . در  اهرام ثلاثه مصر ، دستگاههای هوشمندی تعبیه شده که دی اکسید کربن حاصل از بازدم گردشگران را جذب می کند . گازی که ممکن است در طول هزاران سال ، تاثیر فوق العاده ناچیزی بر روی سازه داشته باشد. تفاوت عملکردها برای حفظ آثار باستانی را  مقایسه کنید .

امید که با همت مردم و مسئولین، فرهنگ حفظ ، نگهداری و استفاده از آثار باستانی و ملی در کشور ما نیز نهادینه شود.

در ادامه ی مطلب ، سایر جزئیات به همراه تصاویر تقدیم حضورتان می شود .

عدم وجود ناودان در دیواره غربی و قسمتی از دیواره شمالی سازه، باعث آبگرفتگی بام کاروانسرا هنگام بارندگی  و سبب رطوبت و نم قسمتی از دیواره و سقف شده است.

 شاهکاری تکراری ، تبلیغات کسب و کار بر روی دیواره کاروانسرا (چشم اندازی که از پربیننده ترین نماها ، هنگام خروج از روستاست )

نوشتن هر گونه مطلب بر پیکره  آثار باستانی ، جرم محسوب شده و قابل پیگیری است .

آیا پیگیری و اقداماتی برای متنبه کردن این افراد از سوی مسئولین محترم اداره میراث صورت گرفته است ؟

آیا نمی توان با نصب علائم و تابلوهای بازدارنده و هشدار دهنده، افراد را از اینگونه اعمال و اقدامات مشابه بر حذر داشت؟

وجود خار و خاشاک و علفهای هرز ، به ویژه در اطراف ناودان ها ، سبب آبگرفتگی و مانعی برای هدایت آب باران به سطح زمین است و باعث نم و رطوبت قسمتهایی از سقف کاروانسرا شده است .

تخریب ،نوشتن یادگاری و کنده کاری و …

تخریب ،نوشتن یادگاری و کنده کاری و …

اخبار مرتبط