رفتن به بالا

بزرگترین مجموعه خبری غرب خراسان

تعداد اخبار امروز : 1 خبر


  • شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹
  • السبت ۸ صفر ۱۴۴۲
  • 2020 Saturday 26 September
  • چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۴:۰۴
  • کد خبر : 24562
  • مشاهده : 112 بازدید
  • مصاحبه
  • چاپ خبر : مزیت های ایجاد منطقه ویژه اقتصادی سبزوار از خداحافظی با بیکاری تا تحول در اقتصاد غرب خراسان

طرح ایجاد «منطقه ویژه اقتصادی سبزوار» در سال ۱۳۸۹ به دولت وقت ابلاغ و در سال ۱۳۹۰ توسط دولت به تصویب رسید و پس از گذشت ۹ سال همچنان این طرح با مشکلات زیست محیطی مواجه است. منطقه ویژه اقتصادی سبزوار از مناطق مهمی محسوب می شود که تمامی ظرفیت و مزیت های مناطق ویژه […]

طرح ایجاد «منطقه ویژه اقتصادی سبزوار» در سال ۱۳۸۹ به دولت وقت ابلاغ و در سال ۱۳۹۰ توسط دولت به تصویب رسید و پس از گذشت ۹ سال همچنان این طرح با مشکلات زیست محیطی مواجه است.

منطقه ویژه اقتصادی سبزوار از مناطق مهمی محسوب می شود که تمامی ظرفیت و مزیت های مناطق ویژه اقتصادی درآن دیده شده که سبب جذب سرمایه گذاران و تولید کنندگان می شود. در این راستا برای پیگیری وضعیت ایجاد «منطقه ویژه اقتصادی سبزوار» و مهم ترین مزیت‌های آن با علی‌اصغرعنابستانی نماینده غرب خراسان به گفت‌وگوی پرداختیم.

با سلام بفرمایید که ایجاد منطقه ویژه اقتصادی سبزوار چه مزیت‌هایی دارد؟

منطقه ویژه اقتصادی سبزوار یک فرصت بسیار ویژه و مزایای خاصی از جمله معافیت گمرکی دارد چراکه برای واردات از پرداخت عوارض معاف هستند و برای صادرات نیز معافیت دارد. هرکارخانه‌ای که در منطقه ویژه اقتصادی ایجاد شود می تواند تمامی ماشین‌آلات و لوازم اداری را بدون پرداخت عوارض گمرکی وارد کشور کند و کاملا معاف از عوارض گمرکی است. رایگان بودن صدور مجوز ساخت و پایان کار در مناطق ویژه اقتصادی به عنوان یکی دیگر از مزیت های این مناطق به شمار می رود.

منطقه ویژه اقتصادی سبزوار چه کمکی به اقتصاد منطقه غرب خراسان می کند؟

معتقد هستم که منطقه ویژه اقتصادی سبزوار به دلیل اینکه در منطقه خاص و در داخل فضای سرزمینی قرار دارد، می تواند اقتصاد شرق کشور به ویژه غرب خراسان رضوی را متحول نماید و کاملا ما را به لحاظ اشتغال غنی می کند. بیش از یک هزار و ۱۰۰ هکتار مساحت برای منطقه ویژه اقتصادی سبزوار در نظر گرفته شده که اگر صنایع مختلف در آن مستقر شود می توانیم با مسئله بیکاری در غرب خراسان رضوی خداحافظی کنیم.

آیا تاکنون سرمایه گذارانی برای حضور در منطقه ویژه اقتصادی سبزوار اعلام آمادگی کرده اند؟

با وجود اینکه کارهای منطقه ویژه اقتصادی سبزوار باقی مانده اما اکنون چندین واحد صنعتی حداقل چهار واحد صنعتی را خودم دنبال کردم و در پشت خط منتظر هستند که منطقه وِیژه اقتصادی سبزوار بتواند فرایند مجوز و واگذاری زمین را انجام دهد. واحد هایی مثل پالایشگاه، مجتمع ساخت لوازم التحریر، پرتو دهی هسته‌ای به عنوان واحدهای استراتژیک و زیرساختی در واقع آماده ساخت در منطقه ویژه اقتصادی سبزوار هستند.

این طرح در کدام مرحله همچنان معطل مانده است؟

مشکل منطقه ویژه اقتصادی محیط زیستی بود که الحمدالله اقدامات مختلفی با فوریت و به سرعت در حال انجام است و تقریبا مسئله محیط زیست و استعلام آن برطرف شده و امیدواریم با فوریت، مدیرکل محیط زیست خراسان رضوی نامه مربوطه را صادر نماید. پس از اعلام مدیرکل محیط زیست استان بلافاصله در کمیسیون امور زیربنایی استانداری بحث مصوبه واگذاری قطعی زمین را باید دنبال کنیم و همچنین در دبیرخانه مناطق آزاد و تجاری کشور اقدامات لازم برای صدور پروانه بهره‌برداری انجام می شود تا بتوانیم واگذاری به متقاضیان را آغاز کنیم.

مناطق ویژه اقتصادی چه کمک هایی به رونق تولید و صادرات می کند؟

مناطق ویژه اقتصادی مزایای بسیار زیادی دارد و منطقه ویژه اقتصادی اصولا محدوده جغرافیایی است که در قانون مشخص شده بنابراین در این منطقه محصور شده قوانین گمرکی اجرا نمی‌شود و در واقع مناطق ویژه اقتصادی را ایجاد کردند تا کسانی که می‌خواهند کالایی در داخل کشور تولید کنند، مواد اولیه آن از خارج وارد شود.

مواد اولیه بدون پرداخت عوارض گمرکی به منطقه ویژه اقتصادی وارد می شود و در کارخانه به تولید محصول می رسد و اگر بخواهند کالا از منطقه ویژه اقتصادی صادر شود، دوباره بدون پرداخت عوارض صادر می‌شود اما اگر بخواهند کالا را پس از تولید وارد سرزمین اصلی نمایند، باید مابه التفاوت ارزش افزوده کالا را بپردازند یعنی بخش کمی از عوارض گمرکی پرداخت می شود. این کمک‌ها سبب ارزان شدن قیمت تمام شده کالا می شود.

در مناطق ویژه اقتصادی چه اهدافی دنبال می شود؟

در این مناطق کالا با قیمت تمام شده پایین صادر می شود تا قدرت رقابت را با کالای خارجی داشته باشد و در نتیجه سرمایه و ارز را به کشور وارد می کند. مناطق ویژه اقتصادی با هدف تولید و اشتغال در دنیا شکل می گیرد و رشد و توسعه اقتصادی برای منطقه به وجود می آورد. منطقه ویژه اقتصادی یک شهرک صنعتی بسیار بزرگ است که صاحبان صنایع برای واردات مواد اولیه کالای خودشان عوارض گمرکی نمی پردازند و از بخشش های مالیاتی برخوردار هستند.

منطقه ویژه اقتصادی سرمایه های زیادی را به چرخه اقتصاد منطقه وارد می کند که افزایش درآمد و اشتغالزایی را به دنبال دارد و حتی وضعیت تکنولوژی داخلی را بسیار به

بود می بخشد چراکه مواد اولیه را می آوریم و براساس تکنولوژی داخل به کالا تبدیل می شود و دانش و تکنولوژی داخل

ی را بهبود می بخشد.

در پایان اگرصحبتی دارید بفرمایید؟

از توجه شما به این مطالبه قدیمی و برجای مانده تشکر می کنم و منطقه ویژه اقتصادی سبزوار آینده درخشانی را برای مردم غرب خراسان رضوی رقم می زند و با تمام توان دنبال می کنیم که عوامل مزاحم رفع شود و با جدیت و قدرت به نتیجه برسد./اخبارسبزوار

اخبار مرتبط