رفتن به بالا

بزرگترین مجموعه خبری غرب خراسان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • پنجشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹
  • الخميس ۱۳ صفر ۱۴۴۲
  • 2020 Thursday 1 October

در تیر ۹۹، فرودگاههای ۴ شهر مرکز استان کشور شامل شهرکرد، یاسوج، سنندج و اراک از لحاظ تعداد پرواز، تعداد مسافر و میزان بار جابجا شده، در جایگاه پائین تری از فرودگاه سبزوار قرار گرفته اند و از فرودگاههای ۳ شهر مرکز استان ایران شامل همدان، سمنان و زنجان، پروازی انجام نشده است. به گزارش […]

در تیر ۹۹، فرودگاههای ۴ شهر مرکز استان کشور شامل شهرکرد، یاسوج، سنندج و اراک از لحاظ تعداد پرواز، تعداد مسافر و میزان بار جابجا شده، در جایگاه پائین تری از فرودگاه سبزوار قرار گرفته اند و از فرودگاههای ۳ شهر مرکز استان ایران شامل همدان، سمنان و زنجان، پروازی انجام نشده است.

به گزارش عصر سبزوار، در تیر ۹۹، عملکرد فرودگاه سبزوار ۳۸ درصد کاهش در بخش تعداد پروازها (۱۵ سورتی پرواز کمتر)، ۳۴ درصد کاهش در بخش تعداد مسافر (۷۰۰ نفر مسافر کمتر) و ۲۶ درصد کاهش در بخش جابجایی بار و پست (۳ هزار کیلوگرم بار کمتر) را نسبت به مدت مشابه پارسال، نشان می دهد.

در تیر ۹۹، عملکرد فرودگاه سبزوار نسبت به ماه قبل از آن (خرداد ۹۹)، در بخش تعداد پروازها با ۴ درصد کاهش (۱ سورتی پرواز کمتر)، در بخش جابجایی مسافر با ۶ درصد افزایش (حدود ۸۰ نفر مسافر بیشتر) و در بخش جابجایی بار و پست، با ۷ درصد افزایش (حدود ۷۰۰ کیلوگرم بار بیشتر)، روبرو بوده است که افزایش عملکرد این فرودگاه را با کمتر شدن موج شیوع کرونا نشان می دهد.

در تیر ۹۹، فرودگاه سبزوار ۰،۱۰ درصد از کل پروازها، ۰،۰۷ درصد از کل مسافران و ۰،۰۶ درصد از کل ارسال بار و پست در فرودگاه های تحت مالکیت شرکت فرودگاههای کشور را در اختیار داشته است که از این حیث، در مورد اول در رتبه ۳۰، در مورد دوم در رتبه ۲۷ و در مورد سوم در رتبه ۲۸ از میان ۴۳ فرودگاه فعال ملکی این شرکت در این ماه، قرار گرفته است.

در تیر ۹۹، در هر پرواز انجام شده از فرودگاه سبزوار، به طور متوسط، ۵۷ نفر مسافر و ۳۸۹ کیلوگرم بار و پست جابجا شده اند که از این حیث، این فرودگاه در رتبه ۲۴ از میان ۴۳ فرودگاه دولتی فعال کشور در تیر ۹۹ و بالاتر از ۱۹ فرودگاه متعلق به شرکت فرودگاههای کشور در این ماه، از جمله ۲ فرودگاه مرکز استان، شامل گرگان و بجنورد قرار گرفته است.

در تیر ۹۹، فرودگاه سبزوار، پس از فرودگاههای مشهد و بجنورد و قبل از فرودگاه شاهرود، سومین فرودگاه فعال شمال شرق ایران، از لحاظ تعداد پرواز، تعداد مسافر و مقدار بار و پست بوده است. در ۳ ماه نخست سال ۹۹، از ۴۴ فرودگاه دولتی فعال کشور، فرودگاه سبزوار با انجام ۸۷ سورتی پرواز، جابجایی ۴،۵۵۴ نفر مسافر و حمل ۳۳،۲۰۳ کیلوگرم بار و پست، در رتبه ۲۹ و بالاتر از فرودگاههای ۷ شهر مرکز استان قرار گرفته است.

در ۴ ماهه اول سال ۹۹، آمار عملکرد فرودگاه سبزوار نسبت به ۴ ماهه اول سال ۹۸، با ۱۹ درصد کاهش در تعداد پروازها (۲۱ پرواز کمتر)، ۲۸ درصد کاهش در تعداد مسافران (۱۷۰۰ نفر کمتر) و ۲۰ درصد کاهش در میزان جابجایی بار و پست (۸ هزار کیلوگرم کمتر) روبرو بوده است.

از لحاظ میزان عملکرد ۴ ماهه اول سال ۹۹، فرودگاه سبزوار در جایگاه بالاتر از ۱۵ فرودگاه دولتی کشور از جمله ۴ فرودگاه در مراکز استان های کشور شامل سنندج، شهرکرد، یاسوج و اراک قرار گرفته و از ۳ فرودگاه زنجان، سمنان و همدان نیز پروازی انجام نشده است. ۲ شهر مرکز استان شامل قم و قزوین نیز، فرودگاه فعال مسافربری ندارند.

در تیر ۹۹، پروازهای فرودگاه سبزوار، فقط در مسیر تهران و توسط ۲ شرکت هواپیمایی ماهان با هواپیمای BAE و میزان تاخیر ۳۰ درصد و میزان ابطال ۴۱ درصد و شرکت هواپیمایی ایران ایر (هما) با هواپیمای ATR، میزان تاخیر صفر درصد و میزان ابطال ۸۸ درصد انجام شده است. البته همین ۳ پرواز در هفته از فرودگاه سبزوار، در بیشتر مواقع با تکمیل ظرفیت روبرو بوده است؛ امری که لزوم افزایش تعداد پروازها، افزایش مسیرهای پروازی و انجام هرچه سریعتر طرحهای توسعه ای این فرودگاه را نشان می دهد.

برای نخستین بار در ماهنامه شرکت فرودگاههای کشور، آمار پروازهای غیرمسافری انجام شده از هر فرودگاه نیز اعلام شده است که بر اساس این آمار، در ۴ ماهه اول سال ۹۹، از ۵۱ فرودگاه فعال و غیرفعال کشور حدود ۳۴ هزار پرواز غیر مسافری انجام شده است.

سهم فرودگاه سبزوار از این تعداد پرواز غیرمسافری در کشور، انجام ۱۸ پرواز بوده است که این فرودگاه را در رتبه ۳۸ در ۴ ماهه اول سال و رتبه ۳۴ تعداد پروازهای غیرمسافری در تیر ۹۹ و بالاتر از ۲ فرودگاه مرکز استان شامل گرگان و بجنورد قرار می دهد‌. برخی فرودگاههای غیرفعال یا در حال ساخت مانند سراوان، گناباد و سقز نیز در فهرست انجام پروازهای غیرمسافری هستند‌.

حمیدرضا باقری تبار

اخبار مرتبط