رفتن به بالا

بزرگترین مجموعه خبری غرب خراسان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • پنجشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹
  • الخميس ۱۳ صفر ۱۴۴۲
  • 2020 Thursday 1 October
  • سه شنبه ۱۸ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۰:۳۸
  • کد خبر : 24929
  • مشاهده : 42 بازدید
  • گزارش
  • چاپ خبر : میراثی فراموش شده در سبزوار؛ بنای تاریخی سبزوار با قدمت ۹۰۰ سال در آستانه تخریب
وقتی از ظرفیت تاریخی و گردشگری بهره‌برداری نمی‌شود:

میراثی فراموش شده در سبزوار؛ بنای تاریخی سبزوار با قدمت ۹۰۰ سال در آستانه تخریب

قرار گرفتن در مسیر بیش از بیست میلیون مسافر شاید فرصتی باشد که برای هر شهر و منطقه‌ای رخ فراهم نباشد و مسئولان باید از این فرصت به شکلی استفاده کنند و رغبتی برای مسافران به وجود آوردند تا برای اقامت اسکان و یا بازدید از بناهای تاریخی و میراثی، سبزوار را به‌عنوان مقصد انتخاب کرده […]

قرار گرفتن در مسیر بیش از بیست میلیون مسافر شاید فرصتی باشد که برای هر شهر و منطقه‌ای رخ فراهم نباشد و مسئولان باید از این فرصت به شکلی استفاده کنند و رغبتی برای مسافران به وجود آوردند تا برای اقامت اسکان و یا بازدید از بناهای تاریخی و میراثی، سبزوار را به‌عنوان مقصد انتخاب کرده و این شعار را که سال‌ها ورد زبانشان شده است به‌عنوان سبزوار را از معبر به مقصد تبدیل کنیم، عملیاتی شود.

به گزارش عصر سبزوار، اما همتی در بین مسئولان برای استفاده از این ظرفیت تاریخی، گردشگری و اقامتی سبزوار که به‌واسطه قرار گرفتن دریکی از شاهرگ‌های اصلی تردد جاده‌ای کشور و همچنین مسیر زائران علی بن موسی‌الرضا نصیب سبزوار شده است وجود ندارد و این پتانسیل‌ها یا به دست فراموشی سپرده ‌شده و یا از دست‌ می‌رود.

ابنیه تاریخی که در اثر فراموشی و عدم رسیدگی یا به زباله‌دان تبدیل‌شده و یا کلنگ تخریب بر بدنه آن‌ها نشسته است. هرچند نگاه صرفاً مادی به موضوع، تنها دلیل حفظ مرمت و نگهداری از این بناها نیست چراکه آثار و ابنیه تاریخی جزئی از فرهنگ و نشان‌دهنده قدمت تاریخی منطقه و کشور است که باید برابر تمام مقررات در حفظ آن کوشا باشیم.

نمونه‌ای از این بناها تاریخی را در ورودی شهر سبزوار شاهد هستیم؛مکانی که می‌تواند نقطه عطفی برای حضور مسافران باشد تا علاوه بر بازدید از این بنای تاریخی؛ ابنیه و مکان‌های دیگر سبزوار نیز معرفی‌شده و از این فرصت استفاده شود.

میل خسرو گرد ازجمله بناهای تاریخی است که با قدمت ۹۰۰ ساله خود همچنان استوار در ورودی شهر نظر هر مسافری را باید به خود جلب می‌کند اما این روزها و به علت عدم معرفی و رسیدگی مناسب نه‌تنها وضع مناسبی برای بازدید ندارد که بیم تخریب هرچه بیشتر آن نیز می‌رود.

بنایی که از دوره سلجوقی تاکنون در دوران مختلف حفظ ‌شده و امروزه گاهی دست‌خوش دست‌اندازی حفاران غیرمجاز شده  گاهی هم زخم یادگاری‌های ما بر تنش نشسته است.

پس‌ از این تخریب‌ها اداره میراث به‌عنوان متولی اصلی در اقدامی جهادی با دیوار کردن ورودی این بنا سعی در حل موضوع  با یک ماشین آجر و ماسه کرده است که البته این راه‌حل نیز راه به‌جایی نبرده و افراد کلنگ به دست با تخریب بخش از این دیوار راه خود را مجدد بازکرده‌اند.

رئیس اداره میراث فرهنگی سبزوار در پاسخ به وضعیت فعلی بنای میل خسرو گرد گفت: با توجه به تصمیمات اداره کل میراث  فرهنگی چندین بنای تاریخی در حال واگذاری به بخش خصوصی است و این بنا نیز در شرف واگذاری به بخش خصوصی در نوبت قرارگرفته است.

سیدرضا حسینی با اشاره به اقدامات اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سبزوار در خصوص نگهداری از این بناها افزود: سرکشی و حفاظت به‌صورت مداوم از این بنا در دستور کار است.

وی با بیان اینکه اعتبار آن‌چنانی برای نگهداری و مرمت بناها وجود ندارد تنها را موجود، حفاظت از این بنا است. هرچند که نبود اعتبار موضوع مهمی است اما شاید توجیهی مناسبی برای اقدامات صورت نگرفته در این بنا نباشد

همان‌طور که رئیس اداره میراث فرهنگی سبزوار در مصاحبه خود عنوان کرده اکنون تنها بازرسی و حفاظت از ابنیه را برعهده‌ گرفته‌اند که شواهد امر نظیر تخریب بخشی از پله‌های ساختمان و حفاری‌های صورت گرفته نشان از این موضوع است که بنایی که بیش از ۹۰۰ سال از قدمت آن می‌گذرد، به دست فراموشی سپرده‌شده است.

اخبار مرتبط