رفتن به بالا

بزرگترین مجموعه خبری غرب خراسان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • پنجشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹
  • الخميس ۱۳ صفر ۱۴۴۲
  • 2020 Thursday 1 October
آغاز بازسازی خانه تاریخی جعفرزاده سبزوار:

اقدام عجیب برای تبدیل کامل این خانه به ساختمان اداری

مدیر پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی سبزوار گفت: مرمت و بازسازی اثر تاریخی موسوم به خانه جعفرزاده واقع در خیابان بیهق این شهر آغاز شد. محسن برآبادی افزود: بخش زمستان‌نشین خانه جعفرزاده در سالهای قبل مرمت شد و در حال حاضر به عنوان ساختمان اداره میراث فرهنگی استفاده می‌شود اما در این مرحله، مرمت و بازسازی […]

مدیر پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی سبزوار گفت: مرمت و بازسازی اثر تاریخی موسوم به خانه جعفرزاده واقع در خیابان بیهق این شهر آغاز شد.

محسن برآبادی افزود: بخش زمستان‌نشین خانه جعفرزاده در سالهای قبل مرمت شد و در حال حاضر به عنوان ساختمان اداره میراث فرهنگی استفاده می‌شود اما در این مرحله، مرمت و بازسازی حیاط اثر و قاب چینی‌های پیرامون حیاط  و استحکام بخشی پایه‌ها و دیوارها انجام می‌شود.

وی اظهار داشت: علاوه بر آن، بخش تابستان‌ نشین خانه که هم اکنون متروکه است، در این مرحله مرمت و به عنوان دفتر پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی سبزوار بهره‌برداری خواهد شد!

مدیر پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی سبزوار تصریح کرد: مرمت و بازسازی بخش تابستان نشین خانه جعفرزاده شامل مرمت اندود داخلی و بیرونی، کف‌سازی، احیای اندودهای کاهگل، شیر و شکری‌های بدنه بیرونی است.

گفتنی ست؛ خانه تاریخی جعفرزاده سبزوار به شماره ۴۵۷۱ در سال ۱۳۸۰ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است و جزء بناهای عهد قاجاریه است.

در حالیکه در سایر شهرهای کشور، آثار تاریخی پس از مرمت، برای بازدید گردشگران آماده شده و محلی برای درآمدزایی است، اما اداره میراث فرهنگی و پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی سبزوار که هر دو پیش از این دارای ساختمان اداری بوده یا هستند، در اقدامی عجیب و قابل تامل، قصد تبدیل این خانه به ساختمان اداری را دارند.

اخبار مرتبط