رفتن به بالا

بزرگترین مجموعه خبری غرب خراسان

تعداد اخبار امروز : 1 خبر


  • شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹
  • السبت ۸ صفر ۱۴۴۲
  • 2020 Saturday 26 September

حدود یک ماه دیگر تا اول آبان روز بزرگداشت ابوالفضل بیهقی ادیب و مورخ برجسته ایرانی در قرن پنجم هجری و پدر نثر فارسی باقی مانده است. در حدود یک دهه گذشته همه ساله مناسبت اول آبان در سبزوار و حارث آباد زادگاه بیهقی گرامی داشته شده است. چندی قبل نیز رئیس اداره فرهنگ و […]

حدود یک ماه دیگر تا اول آبان روز بزرگداشت ابوالفضل بیهقی ادیب و مورخ برجسته ایرانی در قرن پنجم هجری و پدر نثر فارسی باقی مانده است. در حدود یک دهه گذشته همه ساله مناسبت اول آبان در سبزوار و حارث آباد زادگاه بیهقی گرامی داشته شده است. چندی قبل نیز رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سبزوار خبر از پیگیری برای برگزاری جشنواره نمایش نامه نویسی و نمایش نامه خوانی بیهقی به همین مناسبت داد. البته امسال بروز بیماری کرونا شرایط را برای برگزاری برنامه های فرهنگی با سالهای قبل متفاوت کرده است، با این حال نمی شود و نباید به طور کل از ضرورت ها و مناسبت های فرهنگی شهر و کشورمان غافل شویم به همین خاطر اکنون، خبرنگار اسرارنامه به سراغ دو تن از مسوولان و نهادهای فرهنگی شهرستان رفت تا از کم و کیف برگزاری بزرگداشت بیهقی در اول آبان امسال با خبر شویم.

به گزارش عصر سبزوار به نقل از اسرار نامه، رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سبزوار در این رابطه گفت: امسال به خاطر شرایط کرونا در حال برنامه ریزی روی برگزاری مراسم مربوط به اول آبان هستیم.

رضا شجاع مقدم افزود: بعد از صحبت با آقای محمد اکبری در انجمن نمایش شهرستان اکنون ۵ گروه مشغول تمرین هستند تا اجراهایی را جشنواره نمایشنامه نویسی و نمایشنامه خوانی بیهقی در اول آبان آماده کنند.

وی همچنین گفت: جهت تأمین جوایز هنرمندانی که دارند برای این جشنواره تمرین می کنند، به مبلغی پول نیاز است که حداقل ۱۰ میلیون تومان باید در اختیار داشته باشیم و از آنجایی که خود اداره ارشاد بودجه کافی را در اختیار ندارد، به همین خاطر نیاز به حمایت از سوی شورای شهر داریم، اما در حال حاضر مسوول کمیسیون فرهنگی شورای شهر استعفا داده و تصمیم گیری ها منوط به زمانی شده که وضعیت این کمیسیون مشخص شود.

شجاع مقدم ادامه داد: از آنجایی که شورا و شهرداری سالهای قبل پیش قدم بودند در برگزاری مراسم بزرگداشت بیهقی، امسال هم امیدواریم در این مناسبت نقش موثر خود را ایفا کنند و در این مدت بنده چند مرتبه با آقای کرامت رئیس شورا نامه نگاری کرده و درخواست کرده ام، انشاالله هر چه زودتر با تشکیل کمیسیون فرهنگی، تصمیم گیری نهایی را در این رابطه داشته باشند.

مهدی مقصودی مسوول پیشین کمیسیون فرهنگی شورای شهر سبزوار نیز که در همه این سالها معمولا یکی از پایه های برگزاری برنامه های بزرگداشت بیهقی و دیگر مفاخر سبزوار بوده است نیز در گفتگو با اسرارنامه گفت: تکلیف ریاست جدید کمیسیون فرهنگی شورای شهر سبزوار شنبه آینده مشخص می شود و تا آن زمان نمی توانیم از ناحیه این کمیسیون وعده ای درباره نحوه برگزاری مراسم اول آبان بدهیم. اما جدا از آن شخصا پیگیری برگزاری بزرگداشت امسال هستم.

وی درباره بعضی دیگر از موضوعاتی که در ماه های اخیر در کمیسیون فرهنگی شورای شهر پیگیری شده است، گفت: در موضوع بهسازی بازار سرپوش جز ۲ یا ۳ نفر بقیه قرارداد را با شورا امضا کرده اند و از این به بعد میراث فرهنگی و شهرداری باید پای کار بیایند. همچنین درباره زباله گردها به عنوان اولین اقدام قرار شده بود که آماری از تعدادشان در سبزوار داشته باشیم تا بعد بتوانیم تصمیم گیری های موثر و دقیقی برای ساماندهی وضعیتشان داشته باشیم که این آمارگیری در حال انجام است و احتمالا تا آخر این ماه تمام می شود.

درباره بازارچه کتاب هم در محل باغ ملی سبزوار نامه نگاری هایش را انجام داده ایم، اما درباره بیهقی اگر هفته آینده تکلیف کمیسیون فرهنگی شورای شهر مشخص شود و بنده دوباره مسوول آن بشوم، به صورت ویژه ای پیگیری بزرگداشت اول آبان خواهم بود و اگر این اتفاق نیافتد، خودم خارج از کمیسیون باز هم پیگیر خواهم بود.

گفتنی است کاظم کرامت رئیس شورای شهر سبزوار نیز در گفتگویی کوتاه به خبرنگار اسرارنامه گفت: آقای مقصودی برنامه ریزی کاملی برای این موضوع خواهد داشت.

وی با بیان اینکه شنبه آینده تکلیف ریاست کمیسیون فرهنگی شورای شهر مشخص می شود، ابراز امیدواری کرد، با کمک رسانه ها امسال مراسم بهتری از هر سال برگزار خواهد شد.

خبرنگار: امید برومندی

اخبار مرتبط