رفتن به بالا

بزرگترین مجموعه خبری غرب خراسان

تعداد اخبار امروز : 1 خبر


  • یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹
  • الأحد ۸ ربيع أول ۱۴۴۲
  • 2020 Sunday 25 October

سرپرست هیات باستان‌شناسی از شروع پروژه بررسی باستان‌شناختی شهرستان‌های جوین و جُغَتای در غرب خراسان خبر داد. به گزارش عصر سبزوار، آزیتا میرزایی اهداف این بررسی را شناخت کم و کیف آثار باستانی این دو شهرستان اعلام کرد و با بیان اینکه تاکنون این شهرستان‌ها مورد بررسی قرار نگرفته اند، تصریح کرد: دومین هدف این […]

سرپرست هیات باستان‌شناسی از شروع پروژه بررسی باستان‌شناختی شهرستان‌های جوین و جُغَتای در غرب خراسان خبر داد.
به گزارش عصر سبزوار، آزیتا میرزایی اهداف این بررسی را شناخت کم و کیف آثار باستانی این دو شهرستان اعلام کرد و با بیان اینکه تاکنون این شهرستان‌ها مورد بررسی قرار نگرفته اند، تصریح کرد: دومین هدف این پروژه تکمیل بخشی از نقشه باستان‌شناسی کشور است.
گفتنی است، شهرستان جغتای در موقعیت جغرافیایی شمال شرق کشور، غرب خراسان و شمال غرب سبزوار واقع شده است. تاریخ جغتای نشان می‌دهد که این شهر بیش از ۱۵۰ سال سابقه مرکزیت و حاکم‌نشینی داشته‌
جغتای در این‌ ۱۵۰ سال، به عنوان مرکز حکومت و ولایات ثلاث (جغتای، بام و صفی آباد و اسفراین) نقش عمده‌ای از نظر سیاسی و اجتماعی در منطقه ایفا کرده است.
شهرستان جوین، به مرکزیت شهر نقاب نیز یکی از شهرستان‌های غرب خراسان و مشتمل بر دو بخش مرکزی و عطاملک است. جوین یا کَوَیان، از دیدگاه جغرافیای تاریخی ولایت، سرزمین یا دشت وسیعی است که دو شهرستان جغتای و جوین امروزی را شامل می‌شود.
در معجم‌البلدان یاقوت حموی مرزهای این ولایت وسیع، از بسطام تا نیشابور بوده و در سمت جنوب، به بیهق و در سمت شمال، به جاجرم می‌رسیده‌است.

اخبار مرتبط