رفتن به بالا

بزرگترین مجموعه خبری غرب خراسان

تعداد اخبار امروز : 1 خبر


  • یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹
  • الأحد ۸ ربيع أول ۱۴۴۲
  • 2020 Sunday 25 October

دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی خوشاب گفت: گرانی ۵ تا ۱۰ برابری کود شیمیایی، تولید گندم در این شهرستان را با تهدید روبرو کرده است. به گزارش عصر سبزوار، علی اکبر براتی با بیان مشکلات کشاورزی و گرانی ۵ تا ۱۰ برابری کود، افزود: در سال جهش تولید که کشاورزان انتظار حمایت […]

دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی خوشاب گفت: گرانی ۵ تا ۱۰ برابری کود شیمیایی، تولید گندم در این شهرستان را با تهدید روبرو کرده است.
به گزارش عصر سبزوار، علی اکبر براتی با بیان مشکلات کشاورزی و گرانی ۵ تا ۱۰ برابری کود، افزود: در سال جهش تولید که کشاورزان انتظار حمایت از دولت را داشتند، متاسفانه با تصمیم گرفته شده، ضربه مهلکی بر پیکر کشاورزی وارد شده است.
وی ادامه داد: همه کارشناسان فنی بر این باورند که خاک کشاورزی احتیاج به تغذیه سالانه دارد که بخش اعظم آن توسط کود‌های شیمیایی فسفاته و پتاسه تامین می‌شود و با توجه به نرخ پایین محصولات کشاورزی و هزینه بالای کاشت، داشت و برداشت متاسفانه با اعلام نرخ‌های جدید، کشاورزان دچار زیان شدید می‌شوند.
دبیر اجرایی نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی شهرستان خوشاب اظهار داشت: در نتیجه توانایی برای خرید کود‌های شیمیایی تولید به شدت افت خواهد کرد و به زودی خاک زراعی کشور دچار کمبود مواد غذایی می شود.
ابراهیم رودسرابی، رئیس اداره جهاد کشاورزی شهرستان خوشاب نیز درباره گرانی کود و اعتراض کشاورزان، گفت: یکی از علل گرانی کود فسفاته، محاسبه آن به قیمت ارز نیمایی است و به غیر از گرانی کود، نبود آن نیز یکی از گلایه‌های کشاورزان است.
۲۵ درصد کود کشاورزی، وارداتی است.
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی نیز، درباره گرانی کود و کمبود آن در بازار، گفت: ۷۵ درصد کود‌های کشاورزی امسال قیمت شان ثابت بوده و ۲۵ درصد که وارداتی است با ارز نیمایی که نزدیک به قیمت آزاد دلار است محاسبه شده، در نتیجه باعث افزایش پنج برابری قیمت‌ها شده است.
غلامحسین ساربان، افزود: کاهش تولید یعنی نیاز به کشور‌های خارجی و تحمل هزینه‌های سنگین و وابستگی غذایی کشور در حالی که دولت می‌تواند با حمایت از کشاورزان و تشویق آن‌ها به کاشت محصولات مهم، کشور را از واردات بی نیاز کند.

اخبار مرتبط