رفتن به بالا

بزرگترین مجموعه خبری غرب خراسان

تعداد اخبار امروز : 20 خبر


  • چهارشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۹
  • الأربعاء ۴ ربيع أول ۱۴۴۲
  • 2020 Wednesday 21 October
  • جمعه ۱۱ مهر ۱۳۹۹ - ۰۰:۳۱
  • کد خبر : 25193
  • مشاهده : 18 بازدید
  • گزارش
  • چاپ خبر : از آغاز مرمت اماکن و خانه های تاریخی تا نجات یخدان های سبزوار

مدیر پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی سبزوار به تشریح عملکرد این پایگاه در خصوص فعالیت های صورت گرفته در اماکن و خانه های تاریخی سبزوار پرداخت. به گزارش عصر سبزوار به نقل از اسرارنامه، محسن برآبادی گفت: امسال از محل اعتبارات این پایگاه ۴ پروژه آغاز به کار کرده است که با طرح مشخص، مرمت […]

مدیر پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی سبزوار به تشریح عملکرد این پایگاه در خصوص فعالیت های صورت گرفته در اماکن و خانه های تاریخی سبزوار پرداخت.
به گزارش عصر سبزوار به نقل از اسرارنامه، محسن برآبادی گفت: امسال از محل اعتبارات این پایگاه ۴ پروژه آغاز به کار کرده است که با طرح مشخص، مرمت و بهسازی آن ها کلید خورده است.
وی آغاز طرح مرمت و بهسازی در خانه جعفرزاده، کیان، اولیا و یخدان های سبزوار را از جدیدترین اقدامات میراث فرهنگی دانست و به مرمت بخشی از فضای خانه تاریخی جعفرزاده اشاره کرد.
برآبادی افزود: بخش تابستان نشین این خانه در سالهای قبل مرمت شده و هم اکنون به عنوان ساختمان اداره میراث استفاده می‌شود! مرمت دیوارهای حیاط و قاب چینی های آجری پیرامون حیاط و مرمت و بازسازی قسمت زمستان نشین خانه که چندسال متروکه بوده از محل اعتبارات بافت تاریخی در حال انجام است تا به عنوان دفتر پایگاه شهر تاریخی سبزوار مورد بهره برداری قرار گیرد.
وی اظهار داشت: خانه تاریخی اولیا نیز که در سال ۹۵ به تملک شهرداری درآمده نیازمند ورود بخش خصوصی است. طبق تفاهم نامه ۳ ساله ای که از طریق شهرداری با میراث منعقد شده است این مکان باید بعد از مرمت و بهسازی به یک مجموعه فرهنگی تبدیل شود، و در حال حاضر نیز با اعتباری که برای این مهم در نظر گرفته شده است ظرف چند روز آینده مرمت آن به صورت تخصصی و حفاظتی اغاز خواهد شد.
مدیر پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی سبزوار در خصوص خانه تاریخی کیان نیز تصریح کرد: خانه کیان در حال حاضر در چند مرحله مرمت شده است ولی قرار بر این است که مرمت جداره های شمالی و دیگر فضای این محل با طرح تخصصی و ویژه ای انجام شود.
برآبادی با اشاره به مشکلات مربوط به یخدان های سبزوار طی سال های اخیر نیز، یادآور شد: علیرغم پیگیری های مکرر، متاسفانه اعتبار موجود برای مرتفع کردن مشکلات یخدان ها به دلیل تورم و بالا رفتن هزینه های مصالح و دستمزد، نمی‌تواند هر ۳ یخدان کمربندی جنوبی را مورد پوشش قرار دهد!
وی خاطرنشان کرد: اعتبار تخصیص یافته برای نجات بخشی یک یخدان در نظر گرفته شده اما با توجه به اینکه بارش های امسال ممکن است باعث تخریب یخدان ها شود قطعا طرح نجات بخشی آنها در دستور کار است و ما توانستیم پس از گفتگوهای مکرر که با مالکین یخدان ها داشتیم و با مشکلات متعدد رو به رو بودیم توسط حکم دادستانی مجوز مرمت و بهسازی یخدان ها را بگیریم.
این کارشناس میراث فرهنگی عنوان داشت: طرح بهسازی و مرمت بازار سبزوار (بازار سرپوش) نیز که ۳ سال است با کش و قوس های فراوان همراه است در نهایت به این نقطه رسیده که با همکاری کسبه ، شهرداری و میراث فرهنگی و انعقاد تفاهم نامه ۳ جانبه، هر کدام بخشی از هزینه مرمت را متقبل شوند. هم اکنون نیز طرح مرمت که در حال تنظیم است مراحل پایانی خود را طی می کند.
برآبادی در خصوص مرمت دو اقامتگاه سنتی این شهر نیز گفت: دو طرح مرمت برای خانه های تاریخی حجازیان و عظیمیان از طریق درخواست مالکین پیگیری شده است که طرح خانه عظیمیان در شورای راهبردی مصوب و جهت دریافت تسهیلات و وام معرفی شده است و طرح خانه حجازیان با انجام اصلاحات در شورای راهبردی مصوب شده که ظرف چند روز آینده اماده و نهایی خواهد شد.
وی درباره ساخت و سازهای غیر متعارف در بافت تاریخی سبزوار نیز، افزود: متاسفانه بافت تاریخی سبزوار با استناد مالکین ساختمان های چند طبقه به کمیسیون ماده ۱۰۰ و اخذ جریمه و نادیده گرفتن ضوابط، مورد بی مهری واقع شده است.
مدیر پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی سبزوار ما از طریق مکاتبات و نامه نگاری هایی که با اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان داشته ایم، درخواست خود مبنی بر لزوم برخورد جدی با متخلفان را ارائه داده ایم که امیدواریم بافت تاریخی سبزوار از این پس شاهد بروز و ظهور ساختمان های چند طبقه و حجیم نباشد.
برآبادی ادامه داد: هم اکنون اداره میراث فرهنگی سبزوار به گذرها و معابر بافت تاریخی ورود تخصصی و نظارتی داشته و چندین ساختمان متخلف نیز را پلمپ کردیم و از این پس هر ساختمانی که در این بافت تخریب می‌شود، باید در همان محل مشخص خود و بدون تعریض خیابان یا کوچه و با رعایت ضوابط بافت، ساخت و ساز شود.
وی اظهار داشت: حفاظت از عناصر شاخص معماری، تاریخی وفرهنگی، حفظ معابر گذرها، ساباط، دالان و اجزاء تشکیل دهنده شهر تاریخی در بافت و نیز همگون شدن عناصر و بناهای جدید با معماری سنتی و احداث ساختمان هایی که هویت بافت تاریخی را مخدوش نکنند، با رعایت ضوابط و مقررات بافت امکان پذیر است تا بتوان از مزایای داشتن بافت با ارزش در ارتقاء صنعت گردشگری منطقه و به دنبال آن منتفع شدن شهر و شهروندان، بهره ببریم.
این کارشناس میراث فرهنگی با اشاره به معضلاتی که طی سالهای گذشته در تپه دامغانی وجود داشته، تصریح کرد: براساس نقشه و ضوابط قبلی، هرگونه اقدامی در عرصه و حریم تپه ممنوع بود، ولی براساس ضوابط و نقشه ابلاغی جدید، امکان احداث بنا فقط در یک طبقه و طبق نقشه مورد تأیید میراث فرهنگی درون حریم اثر امکان پذیراست ولی در عرصه تپه، هرگونه اقدامی ممنوع می باشد.
برآبادی در خصوص مشکلات مربوط به سرای معمارزاده سبزوار هم با اشاره به اینکه موضوع تملک این محل بین شهرداری و مالک هنوز به نتیجه نرسیده است، یادآور شد: مشکل تملک این محل در حال پیگیری است اما موضوع اصلی، طرح مشخص برای سرا است که خوشبختانه از طریق ستاد مرکزی بهسازی فضای فرسوده و مشاوران مجرب آماده شده و در چند مرحله مصوب و برای ابلاغ نهایی به شورای فنی و تخصصی اداره کل ارجاع داده شده است‌.
وی خاطرنشان کرد: طبق این طرح، قرار است سرای معمارزاده به مرکز تولید و عرضه صنایع دستی تبدیل شود که بخشی از هزینه های مرمت این محل قطعاً باید از طریق اداره میراث فرهنگی انجام شود، بخشی توسط شهرداری و بخشی خصوصی صورت گیرد. چرا که شهرداری موظف است به عنوان مالک به مرمت و بهسازی این محل ورود پیدا کند.
برآبادی با اظهار اینکه ما نیز امیدواریم بتوانیم طبق وظیفه ذاتی خود از دل اعتبارات اضطراری امسال، بخشی از هزینه های مرمت و بهسازی این مکان را کنار بگذاریم، عنوان داشت: اما به طور قطع بخش خصوصی نیز باید برای این منظور وارد عمل شود؛ چرا که شهرداری و میراث فرهنگی از پس هزینه های سنگین مرمت و بهسازی این مکان بر نخواهند آمد.
مدیر پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی سبزوار در خصوص مرمت، بهسازی و توجه به اماکن مختلف فرهنگی غرب خراسان گفت: کاروانسرای سنگ کلیدر در روستای کلیدر سبزوار سال گذشته از تخریب حتمی نجات یافته است و امسال نیز قرار است با همکاری مشاور و طرحی که برای مرمت آن در نظر گرفته شده است به استحکام بخشی نهایی برسد.
برآبادی افزود: روستای زعفرانیه سبزوار به عنوان روستای هدف گردشگری، از ۴ سال پیش تاکنون مورد مرمت در بخش های جداره سازی، ساماندهی بافت و حذف الحاقات قرار گرفته و توانسته بافت و اصالت خود را حفظ کند ولی با توجه به اینکه روند نهایی مرمت و بهسازی آن باید با طرح و برنامه مشخص انجام شود، برای ادامه کار نیاز به بکارگیری مشاور و ارائه طرح مشخص بود که این طرح نیز در حال حاضر در مراحل پایانی است و ظرف چند هفته آینده کامل می شود.
وی با اشاره به اینکه طرح پیاده راه و بافت تاریخی بیهق سبزوار، حد فاصل میدان امام حسین(ع) تا میدان شهید بهشتیدرا در بر می گیرد و این محدوده ملزم به نماسازی سنتی در دو طرف خیابان است، اظهار داشت: مدتی پیش بخشی از این محدوده (حدفاصل میدان کارگر تا میدان ۲۲ بهمن) با مشارکت دولت نماسازی سنتی شده و بعد از این محدوده باید با مشارکت مالکین و بر اساس طرح ارائه شده انجام گیرد که خوشبختانه مالکین و کسبه نیز علاقه مند به ساخت و ساز با به کارگیری ابزار آلات و نماهای سنتی هستند.
مدیر پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی سبزوار در پاسخ به پیگیری احداث موزه باستان شناسی سبزوار توضیح داد: معرفی ساختمانی مناسب که دارای ظرفیت و تدابیر خاص حفاظتی و امنیتی باشد، بر عهده شهرداری است ولی تاکنون با توجه به اینکه مدیرکل میراث فرهنگی استان نیز قول احداث چنین مکانی را داده، هنوز مکانی با ویژگی های حفاظتی خاص به ما معرفی نشده است./ اسرارنامه

اخبار مرتبط