رفتن به بالا

بزرگترین مجموعه خبری غرب خراسان

تعداد اخبار امروز : 1 خبر


  • یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹
  • الأحد ۸ ربيع أول ۱۴۴۲
  • 2020 Sunday 25 October
  • شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۱۸
  • کد خبر : 25375
  • مشاهده : 31 بازدید
  • گزارش
  • چاپ خبر : چرا میزان بروز بیماری کرونا در سبزوار بالاست؟

رئیس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی از طرف مردم و بیماریابی خوب دانشگاه علوم پزشکی سبزوار را، علت قرار گرفتن سبزوار در لیست شهرهایی با بیشترین آمار بروز بیماری در خراسان رضوی عنوان کرد. به گزارش عصر سبزوار، با اعلام شهرستان‌هایی که در وضعیت حاد کرونا در کشور قرار دارند، از سوی […]

رئیس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی از طرف مردم و بیماریابی خوب دانشگاه علوم پزشکی سبزوار را، علت قرار گرفتن سبزوار در لیست شهرهایی با بیشترین آمار بروز بیماری در خراسان رضوی عنوان کرد.

به گزارش عصر سبزوار، با اعلام شهرستان‌هایی که در وضعیت حاد کرونا در کشور قرار دارند، از سوی سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت، سبزوار از استان خراسان رضوی جزء شهرستان‌هایی با بیشترین بروز بیماری در کشور قرار گرفته است.

گسترش بیماری کرونا در جامعه که ناشی از رعایت نکردن دستورات بهداشتی توسط مردم و از طرف دیگر بازگشایی مدارس و برگزاری برخی مراسم است، در سطح کشور دوباره شاهد سیر صعودی تعداد کشته‌ها و مبتلایان هستیم.

در این میان برخی شهرها نیز از لحاظ بیشترین بروز بیماری در وضعیت حاد قرار گرفتند که سبزوار در استان خراسان رضوی یکی از آن‌هاست. در ادامه از سوی رئیس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار به این پرسش پاسخ داده شده که چرا میزان بروز بیماری کرونا در سبزوار بالاست؟

دکتر علیرضا مسلم گفت: منطقه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی سبزوار ۶ شهرستان با جمعیت کلی ۵۰۰ هزار نفر است که در حال حاضر به لحاظ میزان بروز بیماری کرونا، آمار بالایی را به خود اختصاص داده‌ است.

وی افزود: یکی از دلایل تعداد بالای میزان بروز بیماری، عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی توسط مردم است و بدون شک بی‌توجهی به هشدارهای بهداشتی و شرکت در تجمعات، تاثیر زیادی در روند افزایشی شیوع بیماری دارد.

دکتر مسلم بیماریابی خوب دانشگاه علوم پزشکی سبزوار را یکی دیگر از دلایل افزایش تعداد بروز بیماری در سبزوار دانست و ادامه داد: در پیک قبلی کرونا حدود ۴۰ تا ۴۵ نمونه‌گیری در روز داشتیم ولی در حال حاضر تعداد نمونه‌گیری‌های PCR به ۱۲۰ عدد در روز رسیده‌ است و در حداقل زمان ممکن نیز جواب نمونه‌گیری‌ها اعلام می‌شود که همین امر نقش چشمگیری در افزایش آمار مربوط به میزان بروز بیماری در روزهای اخیر داشته‌ است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار تصریح کرد: با در نظر گرفتن تعداد بستری‌ها و تعداد ترخیصی‌ ها، در حال حاضر تراز بیماری در سبزوار مثبت ۱۲ است یعنی روزانه ۱۲ نفر به بیماران بستری اضافه می‌شوند و اگر روند افزایش بیماران به همین شکل ادامه داشته‌ باشد، در چند روز آینده ظرفیت بیمارستان که ۲۰۰ تخت است، تکمیل خواهد شد.

وی یادآور شد: در سبزوار ۴ متخصص بیماری‌های عفونی داریم که یک نفر از آن‌ها در حال حاضر درگیر بیماری است و لازم است که مردم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و جلوگیری از شیوع بیماری، قدردان زحمت‌های کادر درمان باشند و با بی‌ توجهی و جدی نگرفتن بیماری، عرصه را بر کادر درمان تنگ نکنند.

دکتر مسلم خاطرنشان کرد: سبزوار تنها شهرستانی است که با وجود میزان بالای بروز بیماری، در خدمات‌دهی به بیماران کرونایی مشکلی ندارد، اما وضعیت سبزوار به لحاظ شیوع بیماری از وضعیت قرمز عبور کرده و رو به هشدار است و مردم بیش از پیش باید این هشدار را جدی بگیرند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار با اشاره به اینکه امکانات پزشکی کشور محدود است، عنوان داشت: درمان بیماران کرونایی در بیمارستان نیست بلکه درمان در جامعه است و تا مردم به خود نیایند و موضوع را جدی نگیرند، وضع همین خواهد بود.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار گفت: بر اساس آخرین آماری که در ۲۳ مهرماه اعلام شده است، مجموع مبتلایان به کرونا در منطقه غرب خراسان ۲۶۹۱ نفر و قربانیان کرونا نیز ۱۸۲ نفر گزارش شده‌ است؛ همچنین تعداد کل بیماران بستری در بیمارستان واسعی سبزوار به ۱۷۷ نفر افزایش یافته‌ است.

محمد باقرزاده با اشاره به اینکه در روزهای اخیر میزان مبتلایان به کرونا در سبزوار افزایش داشته‌ است، افزود: متاسفانه به دلیل عدم رعایت پروتکل‌ های بهداشتی، کرونا به یک بیماری خانوادگی تبدیل شده‌ است.

وی تصریح کرد: در روزهای اخیر افزایش مبتلایان در شهرهای تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی سبزوار را شاهد بودیم؛ به طوری که بنا بر آمار ۲۳ مهر ۹۹، مجموع مبتلایان در شهرهای سبزوار ۲۱۲۲ نفر، خوشاب ۱۵۹ نفر، جوین ۱۷۷ نفر، جغتای ۱۲۸ نفر، ششتمد ۴۰ نفر، روداب ۳۲ نفر و داورزن ۳۳ نفر گزارش شده‌ است./ایسنا

اخبار مرتبط