رفتن به بالا

بزرگترین مجموعه خبری غرب خراسان

تعداد اخبار امروز : 4 خبر


  • سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹
  • الثلاثاء ۸ ربيع ثاني ۱۴۴۲
  • 2020 Tuesday 24 November

مهندس ساغر تیموری یکی از بانوان موفق سبزواری در حوزه معماری است که از دلایل رسیدن به موفقیت هایش در حوزه کسب و کار می گوید. به گزارش عصر سبزوار، قدم نهادن در عرصه کارآفرینی و اشتغالزایی سن و سال و جنسیت نمی شناسد و هر فردی با بهره گیری از ظرفیت های بالقوه می […]

مهندس ساغر تیموری یکی از بانوان موفق سبزواری در حوزه معماری است که از دلایل رسیدن به موفقیت هایش در حوزه کسب و کار می گوید.

به گزارش عصر سبزوار، قدم نهادن در عرصه کارآفرینی و اشتغالزایی سن و سال و جنسیت نمی شناسد و هر فردی با بهره گیری از ظرفیت های بالقوه می تواند کارآفرین موفق باشد. بانوان کارآفرین موفق زیادی در سطح ملی و محلی وجود دارند که با توجه به استعداد و توانمندی شرایط اقتصادی مطلوبی را برای خود و سایرین فراهم می نمایند.

هفته جهانی کارآفرینی که از بازه زمانی ۱۸ تا ۲۴ نوامبر برابر با ۲۸ آبان تا چهارم آذرماه نامگذاری شده، فرصتی برای ترویج و ترفیع کارآفرینی است که در این ایام می توان با تشویق افراد توانمند، نسل جدیدی از کارآفرینان راه اندازی کسب و کار های جدید خود را آغاز کنند.

در این راستا با خانم مهندس ساغر تیموری مدیر گروه معماری به عنوان یکی از بانوان موفق و توانمند در حوزه معماری درباره ضرورت های ورود بانوان به حوزه کسب و کار و دلایل موفقیت هایش به گفت وگو پرداختیم که در ادامه می خوانید:

**در ابتدا خودتان و حوزه کاری تان را معرفی بفرمایید؟

مهندس ساغر تیموری متولد ۲۱ دی ماه سال ۱۳۶۸ درسبزوار و با مدرک تحصیلی فوق لیسانس معماری هستم. با مدرک دیپلم ریاضی – فیزیک در رشته معماری ادامه تحصیل دادم و حدود ۶ سال است که به طور تخصصی وارد حوزه کار معماری شدم و هم اکنون در شهرستان سبزوار مشغول به فعالیت هستم.

در این مدت موفق به دریافت عنوان برترین تیم کارآفرین استان خراسان رضوی، مدرک طراحی داخلی بین المللی، مدرک بین المللی طراحی شهری پایدار، مدرک بین المللی دوره تخصصی سکونتگاه های غیر رسمی و فقیرنشین شهری، کسب عنوان نخست کاریکاتوریست استان خراسان رضوی، مقام نخست مسابقات هنری نقش قلم، مقام نخست برترین عکاس و غیره شدم.

**نظر شما درباره ورود بانوان به حوزه اشتغال و کارآفرینی چیست؟

بانوان در جامعه امروز نقش مهمی در گسترش کسب و کارها دارند و از طرفی هم تحصیلات دانشگاهی در بین بانوان بالا رفته بنابراین انتظار دارند که شغل های دولتی داشته باشند، در صورتی که تعداد استخدامی های دولتی در کشور کاهش یافته است.

بانوان برای برخورداری از اقتصاد مستقل باید به سمت کسب و کارهای کوچک بروند، هرچند که کسب و کارهای کوچک انگیزه های بالا می خواهد تا بتوانند موانع را از سر راه خود بردارند. زمانی که یک بانوی توانمند قدم در مسیر اشتغالزایی و کارآفرینی می گذارد، به گونه ای در حال رقابت با آقایان است و به دلیل سختی رقابت به انگیزه زیاد و نوآوری نیاز دارد تا بتواند در کنار آقایان به نقش آفرینی و پیشرفت بپردازد.

**بانوان توانمند برای ورود به حوزه کسب و کار به چه موضوعی نیاز دارند؟

در کنار تمامی سختی های ورود بانوان به حوزه اشتغال و کارآفرینی، اعتماد به نفس نیز یکی از موضوعات مهم است چراکه بانوان هنرمند و توانمند زیادی در سراسر ایران عزیزمان و حتی شهر سبزوار وجود دارند اما به دلیل نبود اعتماد به نفس به حوزه کارآفرینی و اشتغال وارد نمی شوند. معتقد هستم که برخوراری از اعتماد به نفس می تواند تاثیر زیادی بر موفقیت بانوان عزیزمان داشته باشد.

**با توجه به مخالفت های احتمالی با نقش آفرینی بانوان، به نظر شما حضور بانوان در حوزه کسب و کار چه ضرورت هایی دارد؟

در حوزه کسب و کار در برخی از مواقع باید به بانوان فرصت نقش آفرینی داده شود و شاید در بحث حداقل معماری داخلی منازل مسکونی ظرافت های یک خانم به ساکنان کمک می کند. علاوه بر بانوان فعال در حوزه معماری، هنرمندان در بسیاری از رشته ها از جمله طراحی لباس در سبزوار داریم اما متاسفانه به دلیل مشکلات مالی نمی توانند فضایی را برای دیده شدن توانمندی ها محیا کنند.

امیدوار هستم، مکانی جامع در سبزوار در اختیار بانوان عزیز شهر سبزوار قرار گیرد. به طور مثال خانه های تاریخی زیادی در این شهرستان وجود دارد و کمترین کاری که برای بانوان می توانیم انجام دهیم این است که یک فضای جامعی در اختیار بانوان هنرمند سبزواری قرار گیرد تا بتوانند هنر و تخصص را به همشهریان علاقه مند نشان دهند.

**تخصص و مهارت بانوان در حوزه معماری را چگونه ارزیابی می کنید؟

تخصص و مهارت بانوان در حوزه معماری بسیار مهم است و خودم از دیپلم تا کارشناسی ارشد را در حوزه معماری خوانده ام و در کنار ادامه تحصیل سعی شده که در نمایشگاه ها و همایش های مختلف در حوزه معماری با حضور اساتید برجسته در تهران حضور داشته باشم و همیشه در حال بروزرسانی اطلاعات حوزه معماری هستم چراکه در هر رشته تخصصی باید بروز باشیم تا بتوانیم نیازهای جامعه را تامین کنیم و تکیه تنها به مدرک دانشگاهی سبب می شود که از سبک های متنوع و جدید معماری مطلع نباشیم.

بانوان سبزواری در حوزه معماری در سالیان گذشته نسبت به سایر شهرستانها دچار ضعف بودند اما در سه سال اخیر بانوان سبزواری پیشرفت های زیادی در حوزه معماری داشته اند. بانوان سبزواری با مشکلی بحث عدم اعتماد از سوی کارفرمایان به آنها مواجه هستند و برخلاف این تفکر فکر می کنم دقت و ظرافت بانوان در مسائل معماری می تواند کیفیت کار را برای کارفرمایان افزایش دهد. علاقه مند هستم که اعتماد به بانوان توانمند سبزواری در تمامی مسائل و به خصوص در حوزه ساختمان سازی بیشتر شود.

**برای استفاده از توانمندی بانوان سبزواری چه راهکار و پیشنهادی دارید؟

حداقل ترین کار برای بانوان هنرمند و توانمند سبزواری این است که نباید خانه های تاریخی سطح شهر تنها برای ایام عید نوروز مورد استفاده قرار گیرد بلکه در طول ایام سال باید به منظور پویایی فضای شهر سبزوار برای شناساندن توانمندی بانوان در حوزه صنایع دستی به کار گرفته شود.

**بنظرم شما تاکنون به توانمندی بانوان در سطح کلان ملی و شهرستان سبزوار توجه شده است؟

در پاسخ به این سوال می توانم اعلام‌کنم که اوایل فعالیت خودم در یکی یا دو پروژه با شهرداری سبزوار وارد همکاری شدم اما متاسفانه در پروژه های بعدی به دلیل شرایط جنسیتی دیگر اعتمادی به من نشد، در صورتی که در پروژه های گذشته عملکرد موفقی در نحوه اجرای پروژه داشتم. در شهرهای کلان ممکن است که رفتار نسبتا بهتری با بانوان داشته باشند اما در سبزوار هیچگونه اعتماد و توجهی به بانوان توانمند نمی شود.

** نقش آفرینی بانوان در حوزه کسب و کار نیازمند چه اقدامی است؟

بنظرم مسئولان شهری در حوزه کسب و کار باید اعتماد بیشتری به بانوان داشته باشند و به طور مثال در حوزه معماری و شهرسازی بانوان خوش فکر زیادی داریم که می توانند شهر سبزوار را از فضای فعلی و خنثی بودن خارج نمایند.

همچنین مسئولان در قدم نخست باید فضایی را در اختیار بانوان قرار بدهند و بانوانی مشاهده شده که برای فراهم نمودن فضایی برای شناسناندن مهارت های خود هزینه های سنگینی را انجام می‌دهند و پس از دو ماه فعالیت به دلیل مشکلات مالی کسب و کار خود را رها می‌کنند.

نبود مکان برای ارائه هنرهای بانوان در حوزه صنایع دستی یکی از غفلت مهم مسئولان شهرستان سبزوار است که امیدواریم مکانی برای شناساندن توانمندی های بانوان سبزواری درنظر گرفته شود.

**برای ورود بانوان سبزواری به حوزه کسب و کار چه توصیه هایی دارید؟

بانوان عزیز برای ورود به بازار کار باید از اعتماد به نفس لازم برخوردار باشند و به هیچ عنوان نباید نگران به ثمر نرسیدن اهداف خود باشند. خودم زمانی که وارد بازار کار معماری شدم از داشتن دفتر کار محروم بودم اما به مرور زمان با انجام پروژه های متعدد در کنار درنظر گرفتن دفتر کار، تعداد نیروهای شرکت را به ۶۰ نفر ثابت و ۳۰۰ نفر به صورت غیر مستقیم افزایش دادم.

**در پایان اگر صحبتی دارید بفرمایید؟

از مسئولان محترم در سطح کلان و محلی درخواست می کنم که از بانوان توانمند و هنرمند حمایت های بیشتری صورت گیرد و بانوان برخلاف تبعیض های جنسیتی در بسیاری مسائل و هنرها عملکرد موفق تری نسبت به آقایان دارند و در این گفت وگو سعی بر این بود به بانوان سبزواری اعلام کنم که با تکرار «من می توانم» سخت ترین کارها را می توان انجام داد.

انتهای پیام/

اخبار مرتبط