رفتن به بالا

بزرگترین مجموعه خبری غرب خراسان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹
  • الأربعاء ۶ جماد ثاني ۱۴۴۲
  • 2021 Wednesday 20 January

⁦✍️⁩میلاد کلاته، عصرسبزوار: سروش ناوی شهردار منتخب روداب که با سه رای موافق اعضای شورای شهر به عنوان شهردار انتخاب شد و در هفته های اخیر حاشیه ساز بود، به حواشی و انتقادات رسانه ها پاسخ داده است. به گزارش عصر سبزوار، ۱۴ آبان ماه بود که سروش ناوی مدیر اداری و مالی دفتر علی […]

⁦✍️⁩میلاد کلاته، عصرسبزوار:

سروش ناوی شهردار منتخب روداب که با سه رای موافق اعضای شورای شهر به عنوان شهردار انتخاب شد و در هفته های اخیر حاشیه ساز بود، به حواشی و انتقادات رسانه ها پاسخ داده است.

به گزارش عصر سبزوار، ۱۴ آبان ماه بود که سروش ناوی مدیر اداری و مالی دفتر علی اصغر عنابستانی نماینده غرب خراسان در مجلس شورای اسلامی با سه رای موافق و دو رای مخالف به عنوان شهردار روداب انتخاب شد.

انتخاب سروش ناوی به عنوان شهردار روداب در رسانه های محلی و استانی خبرساز شد و انتقاد جدی رسانه ها را به دنبال داشت. با وجود این انتقادات مصوبه شورای شهر روداب، در هیئت انطباق فرمانداری سبزوار مورد تایید قرار گرفت و پس از کش و قوس های فراوان وی به عنوان شهردار منتخب از سوی شورای شهر روداب به استانداری خراسان رضوی معرفی گردید. با این حال ۲۸ آبانماه عدم احراز صلاحیت وی به عنوان شهردار به دلیل نداشتن سابقه اجرایی از سوی دفتر امور شهری و شوراهای استانداری خراسان رضوی به شورای شهر روداب اعلام شد و وی نیز از تصدی پست شهرداری انصراف داد.

درباره حواشی و انتقادات رسانه های محلی با سروش ناوی به گفت وگو پرداختیم که در ادامه می خوانید. گفتنی است که گفت وگو پیش از انتخاب علی اصغر الماسی به عنوان شهردار روداب انجام شده است.

** چه شد به عنوان شهردار منتخب روداب انتخاب شدید؟

در منشور گام دوم که مقام معظم رهبری به عنوان سند راهبردی ۴۰ ساله دوم انقلاب اسلامی منتشر کرده اند، حدود ۳۸ بارعنوان مدیریت جوان به کار برده شده و ایشان از مسئولان درخواست کرده اند که مدیریت کشور به سمت جوانگرایی و مدیریت جوانان برود. سه عضو شورای شهر روداب بر مبنای همین تفکر نیرویی جوان را برای شهرداری انتخاب کردند. برخی می گویند بنده تخصص ندارم ولی توضیح خواهم داد که برخلاف گفته ها تخصص هم دارم و از تخصص خودم دفاع می کنم و حتی معتقد هستم مدرک کارشناسی ارشد علوم سیاسی برخلاف برخی اظهارات انجام شده، کاملا مرتبط با شهرداری است.

اگر به آیین نامه ها نگاهی بیاندازید رشته علوم سیاسی کاملا منطبق با آیین نامه برای احراز صلاحیت شهردار است و حتی تا شهرداری های درجه ۷، ۸، ۹ و ۱۰ کاملا منطبق است و شهرداری روداب نیز درجه ۳ است و یعنی از لحاظ قانونی ایرادی ندارد.

در برخی از نظرات دیدم که سه عضو موافق بنده در شورای شهر متهم شده اند که چرا یک نیروی بدون تجربه را انتخاب کرده اند که باعث ایجاد مشکل در روداب خواهد شد اما به نظرم اگر رسانه ها به دنبال پیدا کردن متهم هستند، کسانی متهم می باشند که میانگین سنی مدیریت کشور را به ۵۵ الی ۶۰ سال رسانده اند و نمود این تفکر در کشور کاملا مشخص است. امروز مدیریت پیر در کشور حاکم است و نیاز به بازنگری در این تفکر داریم و به نظر بنده متهم کسانی هستند که نمی گذارند جوانان پا به عرصه مدیریت بگذارند. در اوایل انقلاب در همه کارها به جوانان اعتماد کردیم و به لطف خداوند متعال نتیجه آنرا در عرصه انقلاب، جنگ تحمیلی و سازندگی کشور دیده ایم و مقام معظم رهبری نیز بارها فرموده اند هر جایی که به جوانان اعتماد کرده ایم نتیجه مثبتی دیده ایم.

از رسانه ها می خواهم کمک کنند به سمتی برویم که جوانان به عرصه های مدیریتی برسند و رسانه ها پویش جوانان از کجا شروع کنند را پیگیری کنند.

**آیا به غیر از شما گزینه جوانتری هم برای شهرداری روداب بود؟

بنده متولد ۱۳۶۸ هستم و فکر می کنم در بین گزینه های تصدی شهرداری روداب جوانترین گزینه بودم و حقیقتا شناختی از سایر گزینه های شهرداری روداب ندارم.

حواشی و انتقادات رسانه ها درباره انتخاب شما به عنوان شهردار را چگونه ارزیابی می کنید؟

دو هفته عجیبی پس از اعلام شورای شهر روداب به عنوان شهردار منتخب در زندگی بنده رخ داد و حواشی زیادی پیش آمد و در این مدت رصد کردم که شمار زیادی از رسانه های محلی و نظرات کاربران این بود چرا گزینه منتخب خودش به حواشی پاسخ نمی دهد؟

از جایی که در این بازه زمانی منتخب شورای شهر روداب برای شهرداری بودم، به نظرم خودم نباید درباره خودم نظر میدادم و این کار باید توسط کسانی صورت می گرفت که بنده را انتخاب کرده بودند. البته اختلافاتی در شورای شهر وجود داشت و کسانی که رای مخالف به بنده داده بودند، در رسانه ها به گفت وگو پرداختند اما متاسفانه کسانی که به بنده رای موافق داده بودند وارد گود نشدند.

البته سه عضو موافق بنده برای تصدی شهرداری روداب دلایلی برای عدم مصاحبه داشتند. مثلا می گفتند که ماجرای انتخاب شهردار در روداب هیاهوی آنچنانی نداشته و بیشتر هیاهوها در سبزوار و رسانه ها است. هر چند که سه عضو موافق بنده در شورای شهر روداب در بیانیه ای به بررسی قانونی نحوه انتخاب پرداختند، اما معتقدم که در این بیانیه هم به لحاظ فنی مورد بررسی و دفاع قرار نگرفتم.

چرا پس از عدم احراز صلاحیت برای شهرداری استعفا دادید؟ برخی معتقدند که استعفای شما مصداق جمله معروف روغن ریخته نذر امامزاده کردن است!
بعد از استعفای بنده عناوینی در رسانه ها استفاده شد که ناجوانمردانه تر از قبل بود. تیترهای عجیبی در رسانه ها منتشر شد. اما واقعیت ماجرا این است که سه عضو شورای شهر روداب که به بنده رای موافق داده بودند اصرار بر این مصوبه داشتند. به دلیل وجود اختلافات در شورای شهر زمان زیادی صرف می شد که مصوبه مجدد به تصویب برسد و پس از تصویب نیز با توجه رد شدن مصوبه قبلی در استانداری، مصوبه به شورای حل اختلاف وزارت کشور ارسال می شد.

بنابراین زمان زیادی از دست می رفت و با توجه به اینکه سه ماه است که شهرداری روداب با سرپرست مدیریت می شود بنابراین این فرآیند طولانی ظلم در حق مردم مظلوم روداب است.

با توجه به اینکه تمایلی نداشتم زمان خدمت به مردم روداب از دست برود، با وجود تاکید سه عضو موافق بنده برای شهرداری بر اجرای مصوبه، از ادامه روند انتخاب شهردار استعفا دادم تا شورای شهر روداب بتواند شهردار جدید را انتخاب نماید.

واقعا از برخی مسائل گفته شده در رسانه ها گلایه مند هستم چرا که همانطور که توضیح دادم انصراف بنده از تصدی پست شهرداری روداب پس از عدم احراز صلاحیت در استانداری، روغن ریخته نذر امامزاده نبود.

**آیا بحث اعمال نفوذ نماینده غرب خراسان برای انتخاب شهردار روداب صحت دارد؟

اصلا اینطور نیست. گفته می شود اعمال نفوذ از سوی آقای عنابستانی صورت گرفته یا دخالت و فشار دفتر ایشان در انتخاب شهردار روداب بوده، اما اینطور نیست. بنده هم همانند سایر گزینه ها در جلسه شورای شهر حضور یافتم و تصمیم اکثریت نسبی بر این بود که برای شهرداری روداب انتخاب شوم.

در یک روند دموکراتیک رای گیری انجام شده و سه نفر رای موافق و دو نفر رای مخالف به بنده دادند. دو رای مخالفی که بنده داده شد نشان می دهد هیچ اعمال نفوذی صورت نگرفته وگرنه باید ۵ رای موافق می بود.

پس از انتخاب به عنوان شهردار منتخب به هیچ عنوان پیگیری و رایزنی برای تایید صلاحیت در استانداری خراسان رضوی انجام ندادم و معتقد بودم که روند انتخاب باید به صورت قانونی انجام شود و هر نتیجه ای اتفاق افتاد تابع آن خواهم بود.

درباره مطلبی که در رسانه ها تکرار می شود که آقای عنابستانی برای انتخاب شهردار روداب اعمال نفوذ کرده، از رسانه ها تقاضا می کنم که اگر سندی برای این موضوع دارند، ارائه دهند و اگر سندی ندارند، مطرح کردن آن تهمت ناروا و ناجوانمردانه است؛ چرا که در یک فرآیند دموکراتیک مراحل انتخاب شهردار به صورت قانونی انجام شده و صلاحیت بنده هم به عنوان شهردار احراز نشد. بنابراین اگر اعمال نفوذی وجود داشت باید به عنوان شهردار روداب تایید می شدم.

از سیستم دفتر آقای عنابستانی نماینده غرب خراسان دفاع می کنم، همانطور که از ابتدا اعلام شده در انتصابات دخالتی نمی کنیم، آقای عنابستانی محکم پای این گفته ایستاده اند و در انتخاب بنده به عنوان شهردار روداب هیچگونه دخالتی نداشته و حتی شاید اندکی هم از آقای عنابستانی دلگیر باشم که کمکی برای انتخاب بنده انجام ندادند.

در بحث انتخاب بنده به عنوان شهردار روداب، آقای عنابستانی نماینده مردم غرب خراسان و دفتر ایشان نشان داد که روی آرمان های خود ایستاده و در انتصابات دخالتی نمی کند.

تاکنون چه سابقه اجرایی و مدیریتی داشته اید؟

چهار سال به عنوان مدیر دفتر فروش یکی از مجموعه های هلدینگ اسرارپویای شرق به عنوان بزرگترین مجموعه هلدینگ شهرستان سبزوار مشغول به فعالیت بوده ام و با حوزه صنعت ساختمانی و عمرانی کاملا آشنا هستم. قبل از آنهم در موسسه مالی و اعتباری به فعالیت پرداختم و با مسائل مالی آشنایی دارم که یکی از نیازهای کار شهرداری است.

از اسفندماه سال گذشته تاکنون به عنوان مدیر اداری و مالی دفتر آقای عنابستانی نماینده غرب خراسان در مجلس شورای اسلامی مشغول به کار هستم. حوزه انتخابیه سبزوار با ۶ شهرستان، بزرگترین حوزه انتخابیه در سطح کشور است و حوزه کاری وسیعی در دفتر نماینده دارم. روند فعالیت ۹ ماهه در کنار آقای عنابستانی تجربه کاری فوق العاده ای بوده و ارتباطاتم با مدیران ارشد استانی و کشوری به نظرم امتیاز مثبتی بوده است.

**برنامه های شما برای شهرداری روداب چه بود؟

ببینید ذات شهرداری همین اجرای پروژه های عمرانی در سطح شهر مثل آسفالت، احداث بلوار، معابر سازی و غیره است ولی در شهرداری کارهای مهمتری نیز وجود دارد. روان و آسایش شهروندان به فعالیت های شهرداری بستگی دارد. متاسفانه در حوزه های فرهنگی، اجتماعی، اشتغالزایی و غیره هیچگونه فعالیتی در سطح شهرداری های حوزه انتخابیه صورت نمی گیرد.

درتمامی حوزه های مذبور و به خصوص اشتغالزایی مردم شریف روداب برنامه هایی هدفمند داشتم. متاسفانه به برخی از ظرفیت ها در شهر روداب توجه نمی شود، معتقد هستم روداب دارای ظرفیت بزرگ گردشگری است که حتی برای سبزوار هم تاثیرات زیادی دارد.

هر کسی که به عنوان شهردار جدید روداب انتخاب شود، اگر تمایلی داشت آمادگی دارم که برنامه های خودم را برای پیشرفت و آبادانی شهر روداب ارائه بدهم. در دفتر آقای عنابستانی نیز به شهردار جدید کمک می کنیم که این طرح ها اجرایی شود.

علاوه بر حوزه گردشگری، کشاورزی مدرن نیز در بخش روداب مغفول مانده و برای اجرای آن طرح و برنامه ریزی داشتم که اعتمادی از سوی استانداری خراسان رضوی برای خدمت به مردم شهر روداب فراهم نشد.

فعالیت شهرداری تنها آسفالت معابر، احداث بلوار و غیره نیست. کلاه بر سر مردم نگذاریم. شهرداری وظایف بزرگ تری دارد. آسفالت معابر تنها نشان دهنده خوب بودن یک شهردار نیست.

**فرایند انتخاب شما به عنوان شهردار روداب چه مدت زمان برد؟

به عنوان جایگاه نظارتی در دفتر نماینده غرب خراسان در مجلس شورای اسلامی
این انتقاد جدی را دارم که حدود دو ماه رئیس شورای شهر روداب جلسه انتخاب شهردار را به تاخیر انداخت و این موضوع آسیب جدی به روداب است.

*دلایل عدم احراز صلاحیت خودتان برای شهرداری روداب را قبول دارید؟

در آیین نامه انتخاب شهردار برای شهرهای تا جمعیت ۱۰ هزار نفر آمده که شهردار باید سه سال سابقه مدیریت پایه داشته باشد و البته بر مبنای هر مقطع تحصیلی بالاتر از کارشناسی یک سال از این زمان کم می شود. یعنی اگر دو سال مدیریت پایه می داشتم مشکلی به لحاظ سابقه مدیریتی نداشتم.

البته آیین نامه دیگری درباره تعریف مدیریت پایه وجود دارد که تطبیق فعالیت ها به عنوان مدیر در بخش خصوصی با این آیین نامه برعهده شورایی در وزارت کشور است.

منتقد هستم که نباید صلاحیت بنده برای شهردار روداب رد می شد چراکه به صورت صریح در آیین نامه انتخاب شهردار آمده که شورایی در وزارت کشور موظف به تطبیق سوابق در بخش خصوصی با عنوان مدیریت پایه است. استانداری خراسان رضوی باید پاسخ دهد که برمبنای کدام قانون صلاحیت بنده برای شهرداری روداب را رد کرده است. مصوبه انتخاب بنده به عنوان شهردار روداب در هیات تطبیق فرمانداری شهرستان سبزوار تایید شد و تایید هیات یعنی اینکه انتخاب بنده به عنوان شهردار به لحاظ قانونی ایرادی نداشته است.

**برخی از رسانه ها به شما عنوان کیف کش آقای نماینده را داده اند، شما چه واکنشی به این موضوع دارید؟

درابتدا باید گفت که با عنوان خودی و ناخودی موافق نیستم، به این جناح بندی ها به هیچ عنوان اعتقادی ندارم. دوستان مدعی هستند این عنوانی که به بنده نسبت دادند یک عنوان سیاسی است. جالب است که متنی در دفاع از عنوان خودشان منتشر کردند، این گفته ها اهمیتی برای بنده ندارد و حتما منعکس کنید افتخار می کنم که کیف کش آقای عنابستانی باشم.

مجددا اعلام می کنم افتخار می کنم کیف کش هر کسی باشم که برای این نظام و مردم قدمی بردارد، حتی عناوین پایین تر از کیف کش برای بنده اهمیتی ندارد و مهم این است که خدمتی به مردم انجام شود.

** در پایان اگر صحبتی دارید بفرمایید؟

پس از عناوینی که رسانه های محلی به بنده نسبت دادند، یکی از دوستان پیام داد و حالم را پرسید. به او پاسخ دادم روزی که شهرداری روداب به بنده پیشنهاد شد با توجه به جایگاه فعلی که دارم می دانستم هجمه ها وجود دارد اما هجمه ها زیاد تر از آن چیزی بود که تصور می کردم. به او گفتم حال رزمنده ای را دارم که به روی سیم خاردارهای میدان مین پریده تا معبر باز شود. خداکند این معبر جوانگرایی و مدیریت جوان گشوده شود.

اخبار مرتبط