رفتن به بالا

بزرگترین مجموعه خبری غرب خراسان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • پنجشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹
  • الخميس ۷ جماد ثاني ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 21 January

مدیر پایگاه میراث‌ فرهنگی شهر تاریخی سبزوار گفت: استحکام‌بخشی و بازسازی استحفاظی خانه تاریخی اولیا (افچنگی) در سبزوار از محل اعتبارات این پایگاه آغاز شد. به گزارش عصر سبزوار، محسن برآبادی افزود: شهرداری سبزوار خانه تاریخی اولیا را در سال ۱۳۹۵ تملک و برای مرمت، بازسازی و بهره‌برداری فرهنگی به اداره میراث فرهنگی این شهرستان سبزوار […]

مدیر پایگاه میراث‌ فرهنگی شهر تاریخی سبزوار گفت: استحکام‌بخشی و بازسازی استحفاظی خانه تاریخی اولیا (افچنگی) در سبزوار از محل اعتبارات این پایگاه آغاز شد.

به گزارش عصر سبزوار، محسن برآبادی افزود: شهرداری سبزوار خانه تاریخی اولیا را در سال ۱۳۹۵ تملک و برای مرمت، بازسازی و بهره‌برداری فرهنگی به اداره میراث فرهنگی این شهرستان سبزوار واگذار کرد.

وی ادامه داد: سال گذشته به همت انجمن سفیران گردشگری و همکاری شهرداری سبزوار محوطه‌سازی و آجرفرش حیاط زیر نظر پایگاه میراث فرهنگی انجام شد و اقدامات مرمتی امسال شامل بازسازی دیوار بیرونی و محیط اثر و بازسازی قاب چینی‌های پیرامون حیاط است.

مدیر پایگاه میراث‌ فرهنگی شهر تاریخی سبزوار گفت: در مرحله بعدی اقدامات استحکام‌بخشی این اثر تاریخی قرار است برای جلوگیری از رانش و نشست اثر که در اضلاع شمالی و جنوبی اتفاق افتاده است ۲ بخش شمالی و جنوبی به ‌وسیله میل مهار و کش به همدیگر متصل و با دوخت و دوز دیوارهای شمالی و جنوبی از تخریب احتمالی این ۲ قسمت جلوگیری شود.

برآبادی افزود: اعتبار این عملیات مرمتی ۸۰۰ میلیون ریال است که از محل اعتبارات بافت تاریخی شهر سبزوار تامین ‌شده است.

خانه تاریخی اولیا (افچنگی) از جمله آثار ارزشمند دوران قاجاریه در شهر سبزوار است که گل‌اندازهای آجری برجسته در پوشش‌های زیرزمین این اثر از جمله تزئینات آجری بسیار نفیس و کم‌نظیر در بناهای شهر سبزوار است. این اثر در تاریخ ۱۰ خرداد ماه سال ۱۳۸۲ به شماره ۸۷۲۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

اخبار مرتبط