رفتن به بالا

بزرگترین مجموعه خبری غرب خراسان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • پنجشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹
  • الخميس ۷ جماد ثاني ۱۴۴۲
  • 2021 Thursday 21 January

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سبزوار گفت: طبق آخرین پیگیریهای به عمل آمده، اختلاف شهرداری سبزوار با مالکان سرای تاریخی معمارزاده سبزوار برطرف شده است و بزودی وضعیت تملک این اثر تاریخی مشخص خواهد شد. به گزارش عصر سبزوار، سیدرضا حسینی افزود: سرای معمارزاده از جمله سراهای ارزشمند عهد قاجاریه است که به […]

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سبزوار گفت: طبق آخرین پیگیریهای به عمل آمده، اختلاف شهرداری سبزوار با مالکان سرای تاریخی معمارزاده سبزوار برطرف شده است و بزودی وضعیت تملک این اثر تاریخی مشخص خواهد شد.

به گزارش عصر سبزوار، سیدرضا حسینی افزود: سرای معمارزاده از جمله سراهای ارزشمند عهد قاجاریه است که به شماره ۵۹۶۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. این بنا قبلا در جداره بازار تاریخی سبزوار قرار داشته است اما هم اکنون با تغییر شکل محلات و خیابانها در محله گلستان شهر سبزوار قرار دارد.

وی ادامه داد: سال ۱۳۹۵ طی قراردادی این اثر توسط شهرداری از مالکان خریداری شد ولی هنگام تحویل و تنظیم سند، به دلیل اختلاف متراژی که در قرارداد با وضعیت موجود ملک وجود داشت، انجام معامله میسر نشد و موضوع تملک سرای معمارزاده از سوی شهرداری، معلق ماند.

وی با بیان اینکه تخلیه این سرا و متروکه شدن آن، بر شدت روند فرسایش و تخریب آن افزود و متاسفانه شدت بارندگی‌ های سال ۹۸، بخشی از سه حجره گوشه جنوب شرقی حیاط را تخریب کرد، اظهار داشت: کاهش اعتبارات میراث فرهنگی در سالهای اخیر و عدم شفاف بودن وضعیت تملک اثر به علت وجود تناقض در قرارداد شهرداری با مالکان سبب رها شدن اثر به حالت متروکه و افزایش روند فرسایش و تخریب آن شده است.

حسینی افزود: در سال ۱۳۹۷ طرح مطالعات و مرمت، بازسازی و احیای اثر با مشارکت اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان و ستاد بازآفرینی محدوده‌ها و محلات هدف سبزوار، بعد از چندین جلسه شورای فنی بررسی و مصوب شد و آماده ارائه برای اجراست.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سبزوار اظهار کرد: پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی و اداره میراث فرهنگی سبزوار نیز به شدت پیگیر تامین اعتبار لازم برای مرمت و بازپیرایی این اثر هستند و تنها راهکار برای مرمت و احیای این اثر تاریخی، ورود بخش خصوصی و واگذاری اثر به اشخاص برای بهره‌ برداری است.

وی تصریح کرد: با این وجود، اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی سبزوار مانند گذشته، پیگیر جذب اعتبار برای رفع خطر از این بنای تاریخی میباشند.

اخبار مرتبط