رفتن به بالا

بزرگترین مجموعه خبری غرب خراسان

تعداد اخبار امروز : 1 خبر


  • جمعه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰
  • الجمعة ۲ شوال ۱۴۴۲
  • 2021 Friday 14 May
  • شنبه ۲ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۴۳
  • کد خبر : 27179
  • مشاهده : 62 بازدید
  • گزارش
  • چاپ خبر : اختلاف آبفا و پیمانکار بالا گرفت؛ کام مردم سلطان آباد شیرین نشد

نمی‌توان منکر خدمت رسانی به روستاها شد اما برخی کارهای بر زمین مانده، باعث می شود تا مردم طعم شیرین خدمت را نچشند؛ مشکلی که مردم شهر سلطان آباد شهرستان خوشاب را پس از سال ها انتظار، تشنه نگه داشته است. به گزارش عصر سبزوار به نقل از خبرگزاری مهر، آبرسانی به روستاها و شهرهای […]

نمی‌توان منکر خدمت رسانی به روستاها شد اما برخی کارهای بر زمین مانده، باعث می شود تا مردم طعم شیرین خدمت را نچشند؛ مشکلی که مردم شهر سلطان آباد شهرستان خوشاب را پس از سال ها انتظار، تشنه نگه داشته است.

به گزارش عصر سبزوار به نقل از خبرگزاری مهر، آبرسانی به روستاها و شهرهای غرب خراسان، از جمله مشکلاتی است که با وجود تلاش مسئولان حل نشده و تا زمانی که مردم صرفه جویی مناسب نداشته باشند و آب را به اندازه و در مسیر صحیح مصرف نکنند، با وجود خشکسالی‌ها و کمبود منابع آبی، بصورت کامل مشکل ریشه کن نخواهد شد.

افزایش شاخص بهره مندی از آب شرب بهداشتی

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان با بیان اینکه شاخص بهره مندی روستاهای ما از آب شرب بهداشتی، با رشد ۲.۹ درصدی از ۴.۶۸ درصد به ۶.۷۷ درصد رسیده است، گفت: در ۸ سال گذشته تعداد ۲۵ مجتمع روستایی با تعداد ۳۲۰ روستا و جمعیت ۳۰۹ هزار و ۶۱۳ نفر، از آب آشامیدنی برخوردار شدند که تا پایان سال، آبرسانی به ۷۲ روستا با جمعیت ۵۱ هزار و ۸۵۲ نفر انجام می‌شود.

محمد علایی با بیان اینکه کار آبرسانی به ۱۳۲ روستا به صورت دائم انجام می‌شود و در ۴۷ روستا نیز آبرسانی به صورت مقطعی انجام می‌شود، به این سوال که چرا آبرسانی و رفع بحران را به سال ۱۴۰۱ و وضعیت نامعلوم دولت بعدی واگذار کرده‌اید و آیا امکان اتمام پروژه‌ها در سال جاری یا سال ۱۴۰۰ میسر نبود، پاسخ داد.

وی افزود: مطابق اولویت بندی انجام شده و اعتبارات در اختیار، به نحوی برنامه‌ریزی شده که در صورت تخصیص اعتبارات لازم، روستاهای دارای تنش آبی به حداقل رسیده و پیش بینی می‌شود تا پایان سال ۱۴۰۱ روستاهای دارای تنش آبی در سطح استان نداشته باشیم.

ساخت مجتمع ظفر و آبرسانی به ۵۲ روستای سبزوار

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب سبزوار نیز گفت: قبل از آغاز فعالیت دولت یازدهم، شاخص بهره مندی از آب روستایی در سبزوار، ۷۶ درصد بود اما در پی ۷ سال تلاش در سال پایانی فعالیت دولت دوازدهم، این شاخص به ۹۴ درصد رسیده است.

حسین ریاضی با اشاره به اینکه یکی از اقدامات مهم دولت برای تأمین آب روستایی در سبزوار، اجرای طرح مجتمع آبرسانی ظفر به طول ۲۲۰ کیلومتر است، افزود: اجرای این طرح، ۵۲ روستای واقع در شهرستان ششتمد و بخش‌های روداب، مرکزی و برخی مناطق عشایری سبزوار را، زیر پوشش خدمات شرکت آب و فاضلاب قرار داده است.

وی با اظهار اینکه ساکنان ۱۳۰ روستا از مجموع ۱۵۸ روستای شهرستانهای سبزوار و ششتمد، از خدمات شبکه آبرسانی بهره مند هستند، اظهار داشت: با افزایش شاخص بهره مندی آب، آبرسانی با تانکر سیار در روستاهای این شهرستان به کمتر از ۳۰ مورد رسیده است.

ریاضی تصریح کرد: شرکت آب و فاضلاب سبزوار برای تصفیه و انتقال آب مورد مصرف در روستاهای شهرستانهای سبزوار و ششتمد، ۱۵۵ مخزن با مجموع حجم ۱۷ هزار و ۵۷۰ مترمکعب، ۴۱ ایستگاه پمپاژ و ۳۸ تأسیسات کلرزنی را، مدیریت می‌کند.

کاهش آبرسانی با تانکر به روستاهای سبزوار

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سبزوار با بیان اینکه سال گذشته ۳۹ روستای سبزوار با تانکر آبرسانی می‌شدند اما این تعداد در سال جاری، به ۲۸ روستا کاهش یافته است، یادآور شد: عمده این روستاها به علت کمبود منابع تأمین آب پایدار و فاصله با مجتمع‌های آبرسانی، به وسیله تانکر سیار آبرسانی می‌شوند.

وی عنوان داشت: ۲۰ درصد مشترکان آب روستایی سبزوار پر مصرف هستند و الگوی مصرف آب را رعایت نمی‌کنند و در سال ۱۴۰۰ با توجه به منابع اعتباری تخصیصی از استان با منابع اعتبارات ملی، اولویت این شرکت ایجاد، اصلاح و توسعه شبکه آبرسانی و مخازن مورد نیاز برای روستاهای سبزوار است.

مردم سلطان آباد چشم انتظار تحقق وعده مسئولان برای نصب آب شیرین کن!

با بررسی اقدامات انجام شده و آماری که از سوی مسئولان ارائه شده است، می‌توان گفت روزهای کرونایی که پشت سر گذاشتیم از روزهای پرکار مسئولان حوزه آبی غرب خراسان بود که تمام تلاش خودشان را به کار برده‌اند تا جریان انتقال و مصرف این مایع حیاتی به هیچ وجه قطع نشود.

اما در کنار تمام اقدامات خوبی که انجام شده است، نمی‌توان از کمبود آب در برخی از نقاط استان و برخی از مشکلات آبی روستاها و شهرهایی نظیر سلطان‌ آباد، مرکز شهرستان خوشاب که با افت منابع آبی و شوری آب روبرو و چندین سال است چشم انتظار تحقق وعده مسئولان برای نصب آب شیرین کن هستند، چشم پوشی کرد.

امان‌الله خدمتگزار، فرماندار خوشاب در حالی که قول داده بود پروژه آب شیرین کن این شهرستان در دهه فجر سال جاری افتتاح شود، در بین مردم این شهر گفت: تا کنون ۵.۵ میلیارد تومان برای نصب و راه اندازی آب شیرین کن سلطان‌ آباد هزینه شده است ولی به دلیل اختلاف آبفای استان با پیمانکار ذیربط، این پروژه به نتیجه نرسیده است و امیدواریم با رفع مشکلات مربوطه، این پروژه به زودی افتتاح شود.

گفتنی است با وجود پیگیرهای فراوان

و تلاش مسئولان، دستگاه آب شیرین کن بالاخره وارد شهرستان خوشاب شده اما هنوز تا نصب، راه اندازی و شیرین شدن کام مردم غیور و صبور شهر سلطان آباد، فاصله است./ علی اکبر ملکی

اخبار مرتبطوعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
141
روز گذشته
پیگیری نمایندگان منطقه برای عدم ادغام دانشگاه فناوریهای نوین سبزوار با دانشگاه حکیم سبزواری و عدم حذف ردیف بودجه آن
141
روز گذشته
افزایش اعتبارات دانشگاه حکیم سبزواری در بودجه ۱۴۰۰
141
روز گذشته
اختصاص مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان از سوی سازمان بازآفرینی شهری ایران جهت احداث حسینیه شهدا در گلزار شهدای سبزوار
141
روز گذشته
اختصاص ۱۰ میلیارد تومان اعتبار به پروژه تکمیل سالن اجتماعات ۱۱۰۰ نفری دانشگاه حکیم سبزواری از محل اعتبارات متمرکز در اختیار وزیر علوم با ارسال نامه از سوی دانشگاه
141
روز گذشته
احیای ردیف اعتباری تکمیل سالن اجتماعات ۱۱۰۰ نفری دانشگاه حکیم سبزواری در بودجه ۱۴۰۰
70
روز گذشته
پوشش کامل تلفن همراه در بزرگراه سبزوار – نیشابور تا نیمه اسفند ۹۹
141
روز گذشته
سرمایه گذاری و مشارکت ایدرو در ۹ طرح و ایمیدرو (توسعه و نوسازی صنایع معدنی ایران) در ۴ طرح صنعتی و معدنیِ غرب خراسان و پیگیری این موضوعات توسط مدیران این دو مجموعه
126
روز گذشته
بررسی سرمایه گذاری شرکت توسعه و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) در حوزه احداث کارخانه ۵۰ هزار تنی لاستیک در جغتای و اعلام نتیجه به مجلس تا ۱۵ روز آینده