رفتن به بالا

بزرگترین مجموعه خبری غرب خراسان

تعداد اخبار امروز : 7 خبر


  • دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹
  • الإثنين ۱۷ رجب ۱۴۴۲
  • 2021 Monday 1 March

زمان زیادی به انتخابات سرنوشت‌ساز خرداد سال آینده باقی نمانده است. فضای انتخاباتی هم در بین احزاب سیاسی در حال داغ‌تر شدن است. اما مهم‌تر از فعالیت فعالان عرصه سیاست و احزاب سیاسی، مسئله رویکرد مردم به انتخابات ریاست جمهوری دوره سیزدهم است که در کانون توجهات قرار گرفته است. به گزارش عصر سبزوار و به […]

زمان زیادی به انتخابات سرنوشت‌ساز خرداد سال آینده باقی نمانده است. فضای انتخاباتی هم در بین احزاب سیاسی در حال داغ‌تر شدن است. اما مهم‌تر از فعالیت فعالان عرصه سیاست و احزاب سیاسی، مسئله رویکرد مردم به انتخابات ریاست جمهوری دوره سیزدهم است که در کانون توجهات قرار گرفته است.

به گزارش عصر سبزوار و به نقل از ایرنا، آیا مردم همان رفتار انتخابات مجلس یازدهم را تکرار خواهند کرد یا به راهی خواهند رفت که در اکثر انتخابات گذشته رفته‌ و مشارکت گسترده خواهند داشت؟ این‌ها سوالاتی است که در فضای سیاسی و رسانه‌ای کشور مطرح است.

البته تاکید رهبری بر مشارکت حداکثری مردم باعث افزایش امید در بین نخبگان شده مبنی بر این که بعد از این تاکیدات، نهادهای مختلف بستر حضور مردم در انتخابات را آماده خواهند کرد و انتخابات با حضور پرشور مردم برگزار خواهد شد.

نماینده اصولگرای غرب خراسان در مجلس یازدهم در مورد ضرورت‌های افزایش مشارکت انتخاباتی مردم، گفت: رفتار صادقانه مسئولان با مردم و کارآمدی نهادهای مختلف کشور، اصلی‌ترین عامل افزایش مشارکت در انتخابات است.

علی اصغر عنابستانی در مورد ضرورت مشارکت مردم در انتخابات ریاست جمهوری، افزود: در اصل این نکته که نظام باید بر اساس نگاه و رای مردم عمل کند تردیدی نیست و همه جریان‌ها و گروه‌ها باید معتقد و عامل به این نکته باشند. اصولا نظام جمهوری اسلامی بر مبنای نظر مردم، مشارکت مردم و دخالت مردم در سرنوشت خود، شکل گرفته است.

وی ادامه داد: اصولاً مردم حرف اول و آخر را در ساختار نظام جمهوری اسلامی در شکل‌گیری و ادامه کار این نظام می‌زنند. بنابراین ساز و کارها به نحوی باید تمهید شود که مردم احساس کنند می‌تواند در تصمیم‌ گیری‌ها و مسائل مهم کشور اثرگذار باشند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با تشریح الزامات مشارکت حداکثری، اظهار داشت: اما اینکه چه شرایطی باید وجود داشته باشد تا مردم در صحنه‌هایی مثل انتخابات مشارکت کنند، نیازمند بحث مفصل‌تری است و در این زمینه چند نکته وجود دارد. بحث اول عملکرد مسئولان است.

عنابستانی تصریح کرد: مردم باید به ساختارهای نهادی نظام اعتماد داشته باشند و اعتماد مردم به ساختارهای نهادی نظام باعث می‌شود که آن‌ها برای شکل‌گیری این ساختارها مشارکت کنند و حضور داشته باشند.

وی یادآور شد: قاعدتاً اگر عملکرد ما در عرصه‌های مختلف، عملکردی به سمت و جهت کارگشایی از مردم و کارآمدی نظام باشد، یعنی مردم از ما کارآمدی و حل مشکلات روزمره خود و حرکت به سمت توسعه متناسب و متوازن را ببینند، آن وقت به ساختارهای نهادی اعتماد پیدا می‌کنند و در انتخابات مشارکت می‌کنند.

رئیس کمیته اشتغال مجلس خاطرنشان‌ کرد: بحث بعدی در حوزه اعتماد به ساختارهای نهادی نظام، مسئله عدم وجود فساد و صداقت در عملکرد و رفتار مسئولان است. مردم از مسئولان خود توقع دارند صداقت ببینند.

عنابستانی عنوان داشت: بین عملکرد و گفتار مسئولین باید یک رابطه منطقی و معقول وجود داشته باشد تا مردم احساس دوگانگی نکنند. در اینصورت به نظام و ساختارهای آن، اعتماد می‌کنند. وقتی این اعتماد شکل گرفت، مردم در تشکیل این نهادها که از طریق انتخابات است، مشارکت می‌کنند.

وی تاکید کرد: یعنی اصل مسئله در موضوع مشارکت به نظر من جلب اعتماد مردم به ساختارهای نهادی نظام است. فرقی هم بین نهادهای مختلف نیست و همه نهادها شامل این گزاره می‌شوند. هر ساختار  که در جمهوری اسلامی با نظر و رای مردم شکل می‌گیرد اگر مردم به این ساختارها و عملکرد مسئولان آن‌ها اعتماد کنند و صداقت ببینند حتما مشارکت افزایش پیدا می‌کند.

نماینده مردم غرب خراسان در مجلس با بیان اینکه اعتماد مردم نکته مهمی است که معمولا با سیاسی دیدنِ مسئله مشارکت انتخاباتی مورد توجه قرار نمی‌گیرد، گفت: چون ما معمولاً مشارکت‌ها را سیاسی تفسیر می‌کنیم و در ساختارها و بحث‌های سیاسی این مسئله را مطرح می‌کنیم، به مسئله اعتماد نمی‌پردازیم. برخی‌ها دلیل مشارکت را، حضور یا عدم حضور فلان شخص یا حزب بیان می‌کنند که به نظر من درست نیست.

عنابستانی افزود: به نظر من اگر یک نگاه جامعه شناسانه به رفتار مردم داشته باشیم، متوجه می‌شویم که بیش از آن که نگاه مردم به مشارکت، سیاسی باشد یک نگاه اقتصادی و اجتماعی است. یک نگاه معطوف به زندگی و مشکلاتی است که دارند. اگر مردم ببینند که ساختارهای حاکمیتی توانسته‌اند بخشی از مسائل آن‌ها را حل کنند، حتماً مشارکت می‌کنند.

وی سپس به ضرورت حضور دیدگاه های مختلف در انتخابات پرداخت و اظهار داشت: نکته دوم در زمینه مشارکت بحث حضور سلائق مختلف است؛ بالاخره سلائق مختلف و صداهای مختلف در کشور وجود دارد و ما باید در ساختارهای انتخاباتی تدبیری کنیم که صداهای مختلف در عرصه انتخابات که چارچوب نظام را قبول دارند،
حضور پیدا کنند.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با اشاره به اینکه حضور سلائق مختلف به افزایش مشارکت و رقابتی شدن انتخابات کمک می‌کند و باعث حضور همه اقشار در انتخابات می‌شود، تصریح کرد: البته من اهمیت حضور سلائق مختلف را از موضوع اعتماد، بیشتر نمی‌دانم. من اصل اعتماد مردم به ساختارهای عملکردی نظام را مهم‌تر می‌دانم. اما باید رویکردی در پیش گرفته شود که سلائق مختلف بتوانند در انتخابات، صدا داشته باشند.

اخبار مرتبطوعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
67
روز گذشته
پیگیری نمایندگان منطقه برای عدم ادغام دانشگاه فناوریهای نوین سبزوار با دانشگاه حکیم سبزواری و عدم حذف ردیف بودجه آن
67
روز گذشته
افزایش اعتبارات دانشگاه حکیم سبزواری در بودجه ۱۴۰۰
67
روز گذشته
اختصاص مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان از سوی سازمان بازآفرینی شهری ایران جهت احداث حسینیه شهدا در گلزار شهدای سبزوار
67
روز گذشته
اختصاص ۱۰ میلیارد تومان اعتبار به پروژه تکمیل سالن اجتماعات ۱۱۰۰ نفری دانشگاه حکیم سبزواری از محل اعتبارات متمرکز در اختیار وزیر علوم با ارسال نامه از سوی دانشگاه
67
روز گذشته
احیای ردیف اعتباری تکمیل سالن اجتماعات ۱۱۰۰ نفری دانشگاه حکیم سبزواری در بودجه ۱۴۰۰
4
روز مانده
پوشش کامل تلفن همراه در بزرگراه سبزوار – نیشابور تا نیمه اسفند ۹۹
67
روز گذشته
سرمایه گذاری و مشارکت ایدرو در ۹ طرح و ایمیدرو (توسعه و نوسازی صنایع معدنی ایران) در ۴ طرح صنعتی و معدنیِ غرب خراسان و پیگیری این موضوعات توسط مدیران این دو مجموعه
52
روز گذشته
بررسی سرمایه گذاری شرکت توسعه و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) در حوزه احداث کارخانه ۵۰ هزار تنی لاستیک در جغتای و اعلام نتیجه به مجلس تا ۱۵ روز آینده