رفتن به بالا

بزرگترین مجموعه خبری غرب خراسان

تعداد اخبار امروز : 1 خبر


  • یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۰
  • الأحد ۶ رمضان ۱۴۴۲
  • 2021 Sunday 18 April
  • چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۰:۱۸
  • کد خبر : 27395
  • مشاهده : 82 بازدید
  • گزارش
  • چاپ خبر : فرومد پاره تن خراسان است/ ضرورت های منطقی الحاق فرومد به داورزن

اولین مرتبه ای که از میل مردم عزیز دیار تاریخی و فرهنگی فرومد برای بازگشتن به دامان سرزمین مادری خود خراسان (شهرستان داورزن) با خبر شدم، چند سال قبل بود که در جستجوهای اینترنتی با مهدی یاقوتیان یکی از پژوهشگران فرهیخته فرومدی و مدیر وبلاگ با سابقه خطه فریومد آشنا شدم. به گزارش عصر سبزوار به نقل […]

اولین مرتبه ای که از میل مردم عزیز دیار تاریخی و فرهنگی فرومد برای بازگشتن به دامان سرزمین مادری خود خراسان (شهرستان داورزن) با خبر شدم، چند سال قبل بود که در جستجوهای اینترنتی با مهدی یاقوتیان یکی از پژوهشگران فرهیخته فرومدی و مدیر وبلاگ با سابقه خطه فریومد آشنا شدم.

به گزارش عصر سبزوار به نقل از اسرارنامه، خوشبختانه بارها تبادل مطلب و تبادل لینک بین سایتهای خبری سبزوار و آن وبلاگ وزین اتفاق افتاد. وبلاگی که هنوز به همان سبک و سیاق سابق در حال فعالیت است و به گنجینه ارزشمندی برای دستیابی به هر مطلبی درباره فریومد زیبا تبدیل شده است.

قبل تر از آن هر چند می دانستم در گذشته فرومد با همه عظمت و شکوه تاریخی و فرهنگی اش بخشی از سبزواربزرگ و استان خراسان بوده است، اما از میزان انس و الفتی که هنوز هم بعد از این همه سال بین مردم شریف فرومد، با مردمان نیکو خصال داورزن و سبزوار وجود دارد، اطلاع نداشتم.

به مرور با مطالعه وبلاگ مفید و سرشار از مطالب پژوهشی مهدی یاقوتیان و ارتباط بیشتر با ایشان، پی بردم که پیوند فرومد و خراسان بسیار بیشتر از آن است که بعضی مرزبندی های سیاسی و تقسیمات کشوری مبهم و نامتجانس، در چند دهه اخیر بتواند باعث گسستن این پیوندهای دیرینه دو طرفه بشود.

به هرحال در اینکه دیار پر افتخار فرومد به لحاظ تاریخی و فرهنگی ارتباط تنگاتنگی با خراسان دارد شکی نیست و در منابع معتبر تاریخی و حتی در لهجه و رفتار امروز اهالی فرومد به اندازه کافی سند و مدرک غیرقابل انکار وجود دارد. در واقع فرومدی های عزیز همواره خود را سبزواری و خراسانی دانسته اند.

این مردم شریف به شکلی وفادارانه علقه های خود را از دیرباز تا امروز به سرزمین مادریشان ابراز کرده اند. به طوریکه بزرگترین شاعر قطعه سرای ایران، ابن یمین فرومدی نیز که در دوره حکومت سربداران و پایتختی سبزوار بر این نهضت تاریخ ساز ایران می زیسته، اشعار زیبایی در ستایش سربداران و برای مسجد جامع سبزوار که توسط امیران سربداری احیاء و مرمت شده، سروده است.

اما هدف این مطلب تنها بیان پیوندهای تاریخی فرومد و خراسان نیست. زیرا سرگذشت های تاریخی چندان نمی تواند بر سرنوشت امروزی مناطق اثرگذار باشد و متغیرها و فاکتورهای اثرگذار دیگری مطرح است. امروز فاصله بسیار نزدیکتر فرومد به شهر داورزن در مقایسه با فاصله فرومد تا شهر میامی در استان سمنان و نیز وجود ارتباطات تنگاتنگ اقتصادی و اجتماعی بین فرومد و شهرستان داورزن، از مهمترین دلایلی است که این الحاق را منطقی و حتی ضروری می کند.

از آنجایی که در تقسیمات کشوری و قرار گرفتن شهرها و روستاها در داخل مرزبندی یک شهرستان یا استان، برخلاف مرزبندی های بین المللی (بین دو کشور) بحث حیثیت و آبرو مطرح نیست و هر تغییری فقط یک جابه جایی داخلی محسوب می شود، مهمترین عامل تصمیم گیری ها باید توزیع عادلانه امکانات و منفعت بیشتر مردم باشد. طبیعی است که وقتی فرومد هم به لحاظ فاصله و هم به لحاظ ارتباطات مختلف فرهنگی و اقتصادی و اجتماعی به خراسان نزدیک تر و متمایل تر است، نباید در این الحاق درنگ و تردید کرد و این به معنای کم شدن از ارزش های استان سمنان یا شهرستان میامی نیست.

نمونه این موضوع را می توان در جدا شدن ۴ روستای چزگ، فرخار، جمبرجوق و رباطی شاهزاده از شهرستان خوشاب در سال ۹۸ و پیوستن این ۴ روستا به شهرستان فیروزه مشاهده کرد که بدون هیچ تنش و درگیری اجتماعی و حتی با روحیه ای بزرگوارانه از سوی مردم سبزوار و خوشاب پذیرفته شد. قبل تر نیز همین روستاها از فیروزه به خوشاب منتقل شده بودند که در آن زمان هم تنشی اتفاق نیافتاده بود. زیرا جابه جایی چند روستا یا شهر بین دو شهرستان یا استان، به قصد تسهیل در ارائه خدمات و بهره مندی بهتر از توجهات و رسیدگی های مدیریتی به یک منطقه، روالی عادی و مرسوم در کشور است. در همین استان خراسان تا کنون بارها بین سبزوار و شهرستان های اطرافش این جابه جایی ها بر حسب ضرورت زمانی، اتفاق افتاده و گاهی چندین و چند بار در یک منطقه تکرار شده و مشکلی به وجود نیامده است.
با اینحال در چند روز گذشته و بعد از طرح درخواست مردم فرومد برای الحاق به شهرستان داورزن در خراسان رضوی توسط نماینده سبزوار، علی اصغر خانی نماینده شاهرود و میامی، طی اظهاراتی که در شأن جایگاه و مقام یک نماینده مجلس نبود، پس از بیان عبارات و کنایه هایی توهین آمیز نسبت به دیگر همکاران مجلسی خود که نمایندگان مردم شریف دیار سربدارانند، اینطور بیان کرده بود که فرومد پاره تن ماست! حال آنکه این ادعای آقای خانی نه در گذشته و نه حتی در روزگار فعلی هیچ مبنای واقعی ندارد.

فرود کمتر از ۹۰ سال است که از بدنه خراسان جدا شده و در طول این ۹ دهه، همچنان پیوندها و ارتباطات عمیق خود را با منطقه سبزوار بزرگ و داورزن حفظ کرده و اکنون نیز بسیاری از اهالی فرومد خودشان تمایل به بازگشت به دامان خراسان را دارند.
بنابراین به نظر می رسد آقای خانی و سایر مسوولان و نمایندگان محترم استان سمنان هم به جای بیان سخنان احساسی که از پشتوانه علمی و منطقی کافی برخوردار نیست، بهتر است به معنای واقعی خواسته مردم همه شهرها و روستاهای حوزه انتخابیه خود را نمایندگی کنند و اگر خواسته به حق مردم فرومد الحاق به سرزمین مادریشان در خراسان است، زمینه تحقق این مطالبه را فراهم آورند تا برکات آن نصیب همگان بشود.
از طرفی دیگر به نظر می رسد نمایندگان و مسوولان استان خراسان رضوی و شهرستان های سبزوار و داورزن نیز باید در این مقطع به درستی ایفای نقش کرده و از خواسته منطقی مردم فرومد حمایت کرده و آن را تا حصول نتیجه پیگیری نمایند.
در نهایت از آنجایی که گفته اند، از هر چه بگذریم سخن دوست خوش تر است، حالا که این یادداشت را با یادی از دوست پژوهشگر و فرهیخته فرومدی ام، جناب مهدی یاقوتیان آغاز کردم، حسن ختامش را به انتشار شعر زیبای آقای محمدرضا وکیلی از شعرای خوب خطه فرومد اختصاص می دهم که به خوبی بیانگر دیدگاه مثبت و خواست قلبی مردم شریف آن سامان برای بازگشتن به دامان سرزمین مادریشان خراسان است:
زانکه این دنیا ندارد اعتبار
ماجراجویی نکن ای جان نثار
عرصه تنگ است بر فرومد سالها
داوری کن جانب مردم بدار
هشت ده و هشت سال رنج آمد به بار
چون فرومد شد جدا از سبزوار
از ازل ما سبزواری بوده ایم
ثبت تاریخ است این با افتخار
گویش مردم خراسانی بود
مردمی از دودمان سربدار
هیچ می دانی که هفتصد سال پیش
مرکز بخش جوین بود این دیار
آن زمان یعنی به قرن هفتمین
شهر بوده با نمادی ماندگار
مسجد جامع گواهی حاضر است
بر مدینه بودنش آن روزگار
لیکن از لطف میامی بی گمان
رو به ویرانی بود این یادگار
ره بسی دور است تو را افسوس و آه
تا ببینی این یکی بود از هزار
از چه گویم معدنش یا آب شرب
آن یکی غارت شده این ناگوار
شد هوا آلوده چون آب از کروم
زندگی کردن شده یک انتظار
زین همه گنجی که غارت شد ز کوه
برگ کاهی نیست مردم را به بار
این منابع مالکانش مردمند
مردمی محجوب و بومی باوقار
دور از انصاف است چنین ظلم و ستم
در دیار خود نداری اختیار
وعده ها دادند مسوولین وقت
در عمل اما نشد وقتی به کار
الغرض اهل فرومد جملگی
طی توماری که شد صحه گذار
بارها خود پا فشاری کرده اند
دادخواهی از وکیل سبزوار
تا فرومد منفک از سمنان شود
بر خراسان موضعش گیرد قرار
محرضا این گفته را کوتاه کن
حق مطلب را بیان کن آشکار
از طلا بودن پشیمان گشته ایم
مرحمت فرموده ما را مس شمار
شاعر: محمدرضا وکیلی (محرض) ۵/۱۲/۱۳۹۹

امید برومندی⁩ – اسرارنامه

اخبار مرتبطوعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
115
روز گذشته
پیگیری نمایندگان منطقه برای عدم ادغام دانشگاه فناوریهای نوین سبزوار با دانشگاه حکیم سبزواری و عدم حذف ردیف بودجه آن
115
روز گذشته
افزایش اعتبارات دانشگاه حکیم سبزواری در بودجه ۱۴۰۰
115
روز گذشته
اختصاص مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان از سوی سازمان بازآفرینی شهری ایران جهت احداث حسینیه شهدا در گلزار شهدای سبزوار
115
روز گذشته
اختصاص ۱۰ میلیارد تومان اعتبار به پروژه تکمیل سالن اجتماعات ۱۱۰۰ نفری دانشگاه حکیم سبزواری از محل اعتبارات متمرکز در اختیار وزیر علوم با ارسال نامه از سوی دانشگاه
115
روز گذشته
احیای ردیف اعتباری تکمیل سالن اجتماعات ۱۱۰۰ نفری دانشگاه حکیم سبزواری در بودجه ۱۴۰۰
44
روز گذشته
پوشش کامل تلفن همراه در بزرگراه سبزوار – نیشابور تا نیمه اسفند ۹۹
115
روز گذشته
سرمایه گذاری و مشارکت ایدرو در ۹ طرح و ایمیدرو (توسعه و نوسازی صنایع معدنی ایران) در ۴ طرح صنعتی و معدنیِ غرب خراسان و پیگیری این موضوعات توسط مدیران این دو مجموعه
100
روز گذشته
بررسی سرمایه گذاری شرکت توسعه و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) در حوزه احداث کارخانه ۵۰ هزار تنی لاستیک در جغتای و اعلام نتیجه به مجلس تا ۱۵ روز آینده