رفتن به بالا

بزرگترین مجموعه خبری غرب خراسان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۵ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 15 June

شهرستانهای غرب خراسان در سال ۱۳۹۹ همچون دیگر نقاط کشور روزهای پر فراز و نشیب بسیار داشتند که رویدادهای تلخ و شیرین فراوان، در ذهن و یاد مردمان این منطقه به یادگار گذاشت. وقوع رخدادهای طبیعی و اقتصادی در ۶ مورد از شهرستانهای غرب خراسان شامل سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب، داورزن و ششتمد، تاثیرات مهم بر فضای […]

شهرستانهای غرب خراسان در سال ۱۳۹۹ همچون دیگر نقاط کشور روزهای پر فراز و نشیب بسیار داشتند که رویدادهای تلخ و شیرین فراوان، در ذهن و یاد مردمان این منطقه به یادگار گذاشت.
وقوع رخدادهای طبیعی و اقتصادی در ۶ مورد از شهرستانهای غرب خراسان شامل سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب، داورزن و ششتمد، تاثیرات مهم بر فضای زندگی ساکنان آنها ایجاد کرد؛ رخدادهایی که نه تنها به خودی خود حائز اهمیت است، بلکه آثار آنها سالها ماندگار خواهد بود.

مهم ترین رخدادهای اقتصادی و عمرانی

نهایی شدن مجوز آغاز عملیات اجرایی منطقه ویژه اقتصادی سبزوار و آغاز فعالیت اداره گمرک در سبزوار، به منظور تسهیل در مراودات بین‌المللی، از رخدادهای مهم اقتصادی منطقه در سال گذشته بود.

همچنین در سال ۹۹ عملیات اجرایی چند طرح ملی شامل دو بانده شدن بخشی از جاده‌های سبزوار – جوین و سبزوار – خوشاب، احداث مجتمع فرهنگی هنری، تکمیل مرحله دوم ورزشگاه ۱۵ هزار نفری سربداران و تکمیل راه آهن، در این منطقه آغاز شد که بهره‌برداری از آنها، موجب توسعه چشمگیر در حوزه زیرساخت‌های سبزوار و غرب خراسان خواهد شد.

طی سال گذشته، ۴ هزار و ۵۹۴ فرصت شغلی در بخش های مختلف این منطقه ایجاد شد. همچنین پرورش ماهی خاویاری با استفاده از آب قنات‌ برای نخستین بار و آغاز عملیات اجرایی شهرک آبزی‌پروری و مجتمع پرورش ماهیان خاویاری سبزوار، از دیگر رخدادهای اقتصادی غرب خراسان در سال ۹۹ بود.

شیوع ویروس کرونا و اعمال برخی محدودیت‌های کرونایی نیز در سالی که گذشت، ۱ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان به اصناف سبزوار خسارت زد که عمده خسارت این واحدها، مربوط به پرداخت اجاره، مالیات، بیمه و قبوض امور خدماتی، بوده است.

همچنین طی سیلاب های فصل بهار سال ۹۹، خسارت عمده به بخش کشاورزی سبزوار وارد شد؛ بطوریکه خسارت سیل، سرما و تگرگ به این بخش، ۸۳/۵ میلیارد تومان برآورد گردید.

سیل بی سابقه در داورزن نیز، بیش از ۵۰ میلیارد تومان به زیرساخت‌های این شهرستان خسارت زد که بیشترین خسارت ناشی از سیل، به روستاهای بهانگر، آبرود، سویز و بهمن آباد وارد شد و بسیاری از تاسیسات و اراضی کشاورزی شهرستان داورزن، خسارت دید.

مهم ترین رخدادهای فرهنگی و هنری

راه‌اندازی پویش “هر محله یک قربانی” در سبزوار، از رخدادهای مهم فرهنگی سال ۹۹ در غرب خراسان بود که پس از قدردانی رهبر انقلاب از این پویش که با نیت سلامتی حضرت امام عصر (عج)، کمک به نیازمندان و دفع بیماری کووید ۱۹ در سبزوار ایجاد شده بود، با قوت بیشتری ادامه یافت.

از دیگر رخدادهای فرهنگی اواخر پارسال، برگزاری نخستین همایش ملی “ایران، جغرافیای مهربانی” در سبزوار بود که رادیو سراسری فرهنگ نیز، این رویداد مهم را پوشش داد. هدف از برگزاری این همایش، معرفی و تکریم خیران و فعالان نیکوکار، ترویج و تقویت فرهنگ نیکوکاری و نوع‌ دوستی و تبیین جایگاه گروه‌های جهادی در مهرورزی و محرومیت زدایی بود.

برخی از دستاوردهای این همایش ملی، فراهم شدن مقدمات راه اندازی جهاد دانشگاهی در سبزوار، پیوستن دانشگاه حکیم سبزواری به دانشگاههای مجازی جهان اسلام، بهره برداری از یک کتابخانه روستایی و خدمات رایگان دندانپزشکی به محرومان بود.

کسب رتبه نخست در چهل و سومین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم، به وسیله محمدرضا جاهدی نیا، حافظ سبزواری کل قرآن کریم یکی از افتخارات فرهنگی سال ۹۹ غرب خراسان بود و همچنین یک بانوی نیکوکار سبزواری، ۵۰۰ میلیون تومان برای توسعه صحن حضرت زهرا (س) در شهر نجف، کمک کرد.

:small_blue_diamond:رونمایی از کتاب “سخنوران سبزوار” تالیف استاد حسن مروجی که شرح حال شاعران، نویسندگان و سخنوران سبزوار است و رونمایی از سامانه جامع گردشگری ۶ جورد از شهرستانهای غرب خراسان شامل سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب، داورزن و ششتمد، با رویکرد ارتقای صنعت گردشگری داخلی و بین المللی، از دیگر رخدادهای فرهنگی این منطقه، در سال گذشته بود.
رخدادهای اجتماعی و حوادث خاص
یکی از حوادث بسیار دلخراش و غیر معمول سال گذشته غرب خراسان، برخورد چند خودرو سواری با کامیون در کیلومتر ۱۰ جاده سبزوار – جوین در اواخر مرداد ماه بود که بر اثر آن، ۱۴ تن از هموطنان کشته شدند که سه نفر از جان باختگان، کودکان خردسال بین سنین ۱ ماه تا ۵ سال بودند!

از دیگر رخدادهای اجتماعی این منطقه، ماجرای مادری بود که به همراه نوزادش، در ویرانه‌ای در شهر سبزوار زندگی می‌کرد که با پیگیری مسئولان، نوزاد دختر ۱۳ روزه تحت مراقبت لازم قرار گرفته و به شیرخوارگاه حضرت علی‌ اصغر (ع) مشهد، منتقل شد.

همچنین در ماه پایانی سال ۹۹، یک کودک ‌آزار دیده که مورد شکنجه پدر و نامادری خود قرار گرفته بود، طی عمل جراحی، انگشت پنجم پای راست خود را به علت جراحت شدید، از دست داد. وقوع چند مورد درگیری های مسلحانه نیز، از وقایع تلخ سبزوار در سال گذشته بود که منجر به جان باختن چند نفر از شهروندان شد.

مهم ترین رخدادهای علمی و پزشکی

تداوم وضعیت پایدار شیوع کرونا در شهرستانهای زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی سبزوار شامل ۶ مورد از شهرستانهای غرب خراسان، همچون سایر مناطق کشور، مهمترین رخداد حوزه سلامت بود.

موج سوم شیوع کرونا در آبان سال گذشته، این منطقه را در وضعیت سیاه و بحرانی قرار داده بود. از ابتدای شیوع کرونا تا پایان سال ۹۹، بیش از ۷۷۰۰ هزار نفر در مناطق زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی سبزوار به این ویروس مبتلا شدند و بیش از ۵۶۰ نفر نیز در این منطقه بر اثر کرونا، جان باختند.

همچنین دکتر مسعود ناوی دوست، از پزشکان دانشگاه علوم پزشکی سبزوار، بر اثر ابتلا به بیماری کرونا، جان خود را از دست داد و به شهیدان سلامت پیوست.

طی سالی که گذشت، بر اساس داده‌های پایگاه استنادی اسکوپوس، ۶ استاد گروه‌های شیمی، فیزیک و عمران دانشگاه علوم پزشکی سبزوار در فهرست ۲ درصد دانشمندان برجسته جهان قرار گرفتند.

مهم ترین رخدادهای ورزشی

بهره برداری از فاز نخست ورزشگاه ۱۵ هزار نفری سربداران سبزوار با هزینه ۳۲ میلیارد تومان، بصورت ویدئو کنفرانس به وسیله رئیس جمهوری، از رخدادهای مهم ورزشی سال ۹۹ در منطقه غرب خراسان بود.

همچنین در سال گذشته تیم نیکتا چوب سبزوار با برتری بر رقبای خود، جواز حضور در فصل آینده لیگ برتر فوتسال نوجوانان کشور را، کسب کرد.

اخبار مرتبطوعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
173
روز گذشته
پیگیری نمایندگان منطقه برای عدم ادغام دانشگاه فناوریهای نوین سبزوار با دانشگاه حکیم سبزواری و عدم حذف ردیف بودجه آن
173
روز گذشته
افزایش اعتبارات دانشگاه حکیم سبزواری در بودجه ۱۴۰۰
173
روز گذشته
اختصاص مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان از سوی سازمان بازآفرینی شهری ایران جهت احداث حسینیه شهدا در گلزار شهدای سبزوار
173
روز گذشته
اختصاص ۱۰ میلیارد تومان اعتبار به پروژه تکمیل سالن اجتماعات ۱۱۰۰ نفری دانشگاه حکیم سبزواری از محل اعتبارات متمرکز در اختیار وزیر علوم با ارسال نامه از سوی دانشگاه
173
روز گذشته
احیای ردیف اعتباری تکمیل سالن اجتماعات ۱۱۰۰ نفری دانشگاه حکیم سبزواری در بودجه ۱۴۰۰
102
روز گذشته
پوشش کامل تلفن همراه در بزرگراه سبزوار – نیشابور تا نیمه اسفند ۹۹
173
روز گذشته
سرمایه گذاری و مشارکت ایدرو در ۹ طرح و ایمیدرو (توسعه و نوسازی صنایع معدنی ایران) در ۴ طرح صنعتی و معدنیِ غرب خراسان و پیگیری این موضوعات توسط مدیران این دو مجموعه
158
روز گذشته
بررسی سرمایه گذاری شرکت توسعه و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) در حوزه احداث کارخانه ۵۰ هزار تنی لاستیک در جغتای و اعلام نتیجه به مجلس تا ۱۵ روز آینده