آخرین اخبار سایت
کد خبر : 27349
شنبه - ۹ اسفند ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۴

شهرک حمل و نقل چیست؟

پایانه بار ایده و تفکری قدیمی بوده و مربوط به دهه ۱۹۶۰ میلادی است اما شهرک حمل‌ و نقل، یک تفکر اصلاح‌ شده و نوین است.

به گزارش عصر سبزوار، شهرک حمل‌ و نقل شبیه گاراژهای قدیمی بوده اما با این تفاوت که گاراژها در سطح شهرها پراکنده بودند، ولی در شهرک حمل‌ و نقل، سالن شرکت‌ها در یک مجموعه متمرکز شده و حمل بار را انجام می‌دهند.

ساخت شهرک حمل و نقل، ایجاد ارتباط نزدیک بین رانندگان و مدیران شرکت‌های حمل‌ و نقلی و تقویت آن در راستای اهداف سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای برای تشکیل شرکت‌های بزرگ مقیاس است. رانندگان، کارکنان حمل‌ و نقل، صاحبان کالا و دولت همه از این طرح منتفع می‌شوند.

ساخت شهرکهای حمل‌ و نقل، فارغ از مزایای صنفی مانند افزایش سرعت دسترسی به ناوگان حمل و نقل جاده ای کالا، منافع اجتماعی از جمله خروج کامیون‌ها از ترافیک شهری، حفاظت از محیط زیست و تأمین بهداشت روانی در شهر را به همراه دارد.

کاربریهای پارکینگ عمومی و موقت، استراحتگاه رانندگان، مجتمع های کارگاهی و تعمیرگاهی، و بخش هایی برای استقرار دفاتر شرکت های حمل و نقل برای صدور بارنامه ها و ارائه خدمات، در با شهرکهای حمل و نقل، پیش بینی شده است.

تاکنون در شهرهای تهران، ساوه، سرخس، قم، اردکان، زرین شهر، خواف، اهواز، بندرعباس، تایباد، خوی، نی‌ریز، عسلویه و خرمشهر، شهرکهای حمل و نقل ساخته شده یا در دست احداث هستند و در سبزوار نیز، با احداث این شهرک، موافقت شده و سرمایه گذار بدنبال اخذ مجوزهای مربوطه است.

حمیدرضا باقری‌تبار

برگزاری نخستین همایش ملی “ایران، جغرافیای مهربانی” در سبزوار

مدیر رادیو فرهنگ گفت: نخستین همایش ملی “ایران، جغرافیای مهربانی” در سبزوار، بخشی از آئین بزرگ ملی “ایران، جغرافیای مهربانی است” که از این پس، به پیشنهاد رادیو فرهنگ، در سراسر کشور برگزار خواهد شد.

به گزارش عصر سبزوار، علیرضا حبیبی افزود: رادیو فرهنگ با توجه به برنامه کاری خود که مسائل فرهنگی است، ماموریت مضاعفی با توجه به مسائل فرهنگی کشور، تحت عنوان فرهنگ سازی را، بر عهده دارد.

وی ادامه داد: در بروز مشکلات چنانچه مردم مهرورزی و همدردی کنند، زودتر به نتیجه می رسیم؛ این فعالیت ها و عزم خودباوری پس از سیل بهار ۹۸ که بیش از ۱۷ استان کشور را درگیر کرد، در مردم شکل گرفت و حس بشر دوستانه، تقویت شد.

حبیبی خاطرنشان کرد: با شیوع ویرس کرونا و پیام رهبر انقلاب مبنی بر کمک مومنانه و رزمایش همدلی، موجی از حرکات جهادی در کشور با هدف رفع مشکلات معیشتی و حداقلی اقشار نیازمند، شکل گرفت.

وی اضافه کرد: در این راستا، رادیو فرهنگ پویشی به وسعت جغرافیایی ایران شکل داد که در پایان هر سال، در همایش ملی “ایران، جغرافیای مهربانی” از خیّران و نیکوکاران تقدیر و نشان معنوی سفیر نیکوکاری، به خیّران اهدا شود.

وی تصریح کرد: با قدردانی رهبر انقلاب از پویش هر محله یک قربانی در سبزوار، به این نتیجه رسیدیم نخستین گام همایش ملی “ایران، جغرافیای مهربانی” در سبزوار برگزار شود که با استقبال امام جمعه و مسئولان این شهر، مواجه شد.

حبیبی گفت: از دیگر محورهای این همایش، کار فرهنگی است و در حوزه فرهنگ، اولین کتابخانه فرهنگی خیریّه ای، در روستای ملوند بخش روداب سبزوار تجهیز و راه اندازی می شود و مقدمات راه اندازی یک کتابخانه دیگر نیز، در سبزوار فراهم شده است.

رونق پرورش شتر مرغ در شهرستان جوین

رئیس اداره جهاد کشاورزی جوین گفت: پرورش شتر مرغ در این شهرستان به سبب شرایط اقلیمی مناسب و تنوع آب و هوایی، همزمان با سال جهش تولید، رونق گرفته است.

به گزارش عصر سبزوار، علی اکبر قارزی افزود: هم اینک ۸ واحد پرورش شتر مرغ با ظرفیت بیش از هزار قطعه، در شهرستان جوین فعال است.

وی ادامه داد: پرورش شترمرغ به عنوان صنعتی نوپا، با ارزش افزوده بالا در شهرستان جوین، نقش مهمی در افزایش اشتغالزایی دارد.

وی با بیان اینکه تولید و پرورش شتر مرغ در روستاهای این شهرستان، حرفه نوپایی است که ترویج آن، منجر به افزایش درآمدزایی و اشتغال می شود، خاطرنشان کرد: گوشت شترمرغ به سبب زیاد بودن میزان آهن و اندک بودن چربی و کلسترول آن جایگزین مناسبی برای گوشت قرمز محسوب می‌شود.

۱ فوتی و ۱ مصدوم در واژگونی خودرو پژو پارس در بزرگراه سبزوار – شاهرود

مسئول روابط عمومی اورژانس ۱۱۵ سبزوار گفت: شامگاه پنچشنبه، ۷ اسفند ۹۹، یک دستگاه پژو پارس در کیلومتر ۸۵ بزرگراه سبزوار – شاهرود بعد از روستای کاهک، دچار واژگونی و حریق شد.

به گزارش عصر سبزوار، مسلم فائق نیا افزود: این حادثه ۱ فوتی و ۱ مصدوم داشت و مصدوم توسط پرسنل اورژانس ۱۱۵، به مرکز شبانه روزی درمان بستر داورزن منتقل شد.

وی ادامه داد: همچنین عملیات مهار آتش سوزی نیز، توسط آتش نشانی داورزن انجام شد.

آغاز نخستین همایش ملی “ایران، جغرافیای مهربانی” و راه اندازی جهاد دانشگاهی در سبزوار

دبیر کمیته اجرایی همایش گفت: نخستین همایش ملی “ایران، جغرافیای مهربانی”، از صبح پنجشنبه به مدت ۳ روز در سبزوار آغاز شده است و رادیو فرهنگ نیز، این رویداد مهم را پوشش می‌دهد.

به گزارش عصر سبزوار، امین کوشکی با بیان اینکه هدف از برگزاری این همایش، معرفی و تکریم خیران و فعالان نیکوکار، ترویج و تقویت فرهنگ نیکوکاری و نوع‌ دوستی و تبیین جایگاه گروه‌های جهادی در مهرورزی و محرومیت زدایی است، افزود: در حاشیه آیین “ایران، جغرافیای مهربانی” یک کتابخانه روستایی به همت گروه جهادی شهدا و با حمایت رادیو فرهنگ، در یکی از روستاهای بخش روداب سبزوار، تجهیز و راه اندازی می شود.

وی ادامه داد: در برنامه دیگر این همایش، ۲ تیم پزشکی متخصص جهادی کشور در سبزوار مستقر شده‌اند که در حوزه دندانپزشکی و جراحی فک و صورت علاوه بر ویزیت رایگان خدمات درمانی را به اقشار کم درآمد ارائه می دهند.

کوشکی عنوان کرد: راه اندازی شعبه جهاد دانشگاهی در سبزوار، پیوستن دانشگاه حکیم سبزواری به دانشگاههای مجازی جهان اسلام و نشست علمی موسسات خیریه مردم نهاد سبزوار با مسئولان خیریه کشوری، از برنامه های این آیین ملی است.

موافقت با احداث شهرک حمل و نقل در سبزوار

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان گفت: یکی از بزرگترین شهرکهای حمل و نقل کشور، در شهرستان خواف در دست احداث است که حدود ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد که ظرفیت پذیرش و بارگیری حدود یک هزار دستگاه کامیون در روز را، خواهد داشت.

به گزارش عصر سبزوار، ابراهیم نصری افزود: شهرک حمل و نقل شهرستان تایباد نیز با پیشرفت فیزیکی حدود ۲۰ درصد، در حال احداث است که با پایان این طرح نیز، ظرفیت پذیرش و بارگیری حدود ۵۰۰ دستگاه کامیون در روز، در این شهرک، ایجاد خواهد شد.

وی ادامه داد: موافقت اصولی احداث شهرک حمل و نقل سبزوار نیز صادر و سرمایه گذار آن در حال پیگیری دریافت مجوزهای لازم است، همچنین موافقت اصولی احداث پایانه بار در شهرستانهای نیشابور و تربت‌ جام، صادر شده که این دو طرح نیز، در مرحله اخذ سایر مجوزها می باشند.

نصری یادآور شد: مطالعات احداث پارک لجستیک در تربت‌ حیدریه و چناران نیز، در دستور کار است که پس از پایان مطالعات، وارد فاز جذب سرمایه گذار خواهیم شد.

احداث ۲ مجتمع بین راهی در جاده سبزوار – کاهک

معاون توسعه مدیریت و منابع اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان گفت: تعداد مجتمع‌های خدماتی رفاهی فعال در جاده‌های استان، به ۴۶ باب رسیده است و در رتبه سوم کشور از حیث تعداد مجتمع‌های در حال بهره برداری، قرار داریم.

به گزارش عصر سبزوار، فریده کرمانی نژاد افزود: علاوه بر ۲۴ مجتمع در حال ساخت، بخش خصوصی موافقت اصولی برای ساخت ۶۲ مجتمع بین راهی دیگر را نیز دریافت کرده است که این طرحها در مرحله تملک زمین و دریافت سایر مجوزها هستند.

وی ادامه داد: فاصله مجتمع ها از یکدیگر باید حداقل ۳۰ کیلومتر باشد و از لحاظ ایمنی و دیگر شرایط فنی نیز جانمایی مناسب برای آنها در طول راهها صورت گیرد؛ با احتساب مجتمع های ساخته شده، در حال احداث و مجوز گرفته در مجموع ۱۳۲ مجتمع در جاده های استان خواهیم داشت.

وی خاطرنشان کرد: با تکمیل ساخت این مجتمع ها، به ازای هر ۵۰ کیلومتر جاده اصلی در استان، یک مجتمع در طول راهها خواهیم داشت. در مسیر ۹۰ کیلومتری و پرتردد سبزوار – داورزن – کاهک و بالعکس، در مجموع ۴ مجتمع بین راهی وجود دارد و ۲ مجتمع نیز، در حال ساخت است.

سبزوار، برخوردار از بالاترین ضریب پوشش بیمه کشاورزان، روستائیان و عشایر استان

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان گفت: ۱۶۶ هزار و ۸۳۸ نفر در استان، زیرپوشش این بیمه قرار دارند و بیشترین جمعیت مشمول بیمه این صندوق را دارا هستیم و هم اکنون از نظر تعداد بیمه شده، رتبه دوم کشور را بعد از آذربایجان شرقی داریم.

به گزارش عصر سبزوار، محمود کاظمی افزود: طبق سرشماری سال ۱۳۹۵، بیش از ۵۱۶ هزار خانوار روستایی و بیش از ۳۳۶ هزار بهره‌ بردار بخش کشاورزی، در استان ساکن هستند.

وی ادامه داد: ضریب پوشش این صندوق در سبزوار، بجستان و فیروزه به ترتیب بیشترین ضریب، و کمترین ضریب پوشش این صندوق در استان نیز، مربوط به باخرز و زاوه می‌باشد.

موج همدلی به وسعت ایران با پویش «ایران؛ جغرافیای مهربانی» در سبزوار

مدیر پخش رادیو فرهنگ گفت: رادیو فرهنگ در نخستین پویش ملی «ایران؛ جغرافیای مهربانی» به سبزوار می‌رود تا پویشی برای همدلی به وسعت تمام ایران برگزار کند.

به گزارش عصر سبزوار، میثم کطاییان افزود: برگزاری این پویش در سبزوار، حلقه‌ای برای ترویج و‌ تقویت فعالیت‌های خیرخواهانه است؛ در حاشیه این پویش، دو تیم پزشکی در سبزوار مستقر شده است و در حوزه دندانپزشکی، جراحی فک و صورت ویزیت رایگان و در صورت لزوم، جراحی برای اقشار کم درآمد، انجام می شود.

وی با بیان اینکه همایش اصلی این رویداد، شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۹، در دانشگاه حکیم سبزواری برگزار می‌شود و در آن، جایگاه موسسات خیریه و گروه‌های جهادی بررسی خواهد شد، اظهار کرد: از همه گروه‌های جهادی و خیرین برای پیوستن به پویش «ایران؛ جغرافیای مهربانی» دعوت می کنیم؛ این پویش حرکتی برای زندگی بهتر و تقسیم شادی‌هاست و امیدوارم به ریشه کن شدن فقر در جامعه، منجر شود.

گفتنی است؛ پویش «ایران؛ جغرافیای مهربانی» به همت رادیو فرهنگ، از پنجشنبه ۷ اسفندماه آغاز و اختتامیه آن، ۹ اسفند ۹۹ در سبزوار برگزار شده و از رادیو فرهنگ پخش می‌شود.

بستری ۷۰ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان واسعی سبزوار/ افزایش ۲ برابری تعداد مراجعین

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار گفت: براساس آخرین آمار طی شبانه روز گذشته، ۱۸ بیمار جدید مبتلا به کرونا در سبزوار و سایر شهرستانهای تابعه این دانشگاه در غرب خراسان، شناسایی شدند.

به گزارش عصر سبزوار، محمد باقرزاده با بیان اینکه تا امروز، ۶ اسفند ماه ۱۳۹۹، مجموع مبتلایان به کرونا در غرب خراسان، به ۷۶۱۵ نفر رسید، افزود: طی روزهای اخیر، مراجعه افراد مشکوک و مبتلا به کرونا در اورژانس بیمارستان آموزشی درمانی واسعی سبزوار، ۲ برابر افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه هم اکنون ۷۰ بیمار مبتلا و مشکوک به کرونا در این بیمارستان بستری هستند که از این تعداد، ۱۰ بیمار با حال وخیم در بخش مراقبتهای ویژه، زیر نظر قرار دارند، اظهار داشت: خوشبختانه از ابتدای شیوع تا امروز، با تلاشهای کادر بهداشت و درمان، ۷۰۴۳ بیمار بهبود و یا ترخیص شده اند.

وی با بیان اینکه متاسفانه طی روز گذشته، ۱ بیمار مبتلا به کرونا جان خود را از دست داد و مجموع جانباختگان این بیماری در غرب خراسان، به ۵۵۸ نفر رسید، خاطرنشان کرد: مجموع مبتلایان در شهرستانهای سبزوار ۵۷۸۳، خوشاب ۴۳۸، جوین ۵۳۸، جغتای ۴۹۳، ششتمد ۱۴۷، داورزن ۱۲۳ و روداب ۹۳ نفر، می باشد.