آخرین اخبار سایت » اخبار کوتاه
کد خبر : 28321
پنج شنبه - ۱۷ تیر ۱۴۰۰ - ۱۸:۳۰

قالیباف: مردم دیگر هیچ بهانه‌ای را از ما نمی‌پذیرند

👤 رئیس مجلس:

🔹هیچ بهانه‌ای برای عدم موفقیت وجود ندارد. همه ما ملزم به کارآمدی و پاسخگویی در مقابل مردم و رهبری و پیشگاه خدا هستیم.

🔹ما ملزم هستیم به اینکه با کارآمدی یک زندگی خوب را با اولویت محرومان و مستضعفان رقم بزنیم و آن را تحقق دهیم. ما باید بتوانیم ثبات اقتصادی و امید و نشاط را در جامعه افزایش دهیم.

🔹بار اصلی این مسئولیت به عهده دولت محترم در آینده است؛ چرا که اساس ظرفیت‌های کشور، در اختیار دولت و قوه مجریه است.

🔹روشن و مشخص است که دو قوه دیگر باید این فعالیت‌ها را تکمیل کنند و نقش کلیدی در همکاری و همراهی و هم‌افزایی دارند.

اعلام ساعات کاری ادارات استان

👤 معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری:

🔹با استناد به مصوبه دیروز هیات وزیران، مقرر شد ساعات کار ادارات استان، تا آخر مردادماه بین ۷ صبح تا ۱۳ ظهر باشد.

سبزوار از «گذر» به «مقصد گردشگری» تبدیل شود

👤 سیدجواد موسوی، مدیرکل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع ‎‌دستی استان:

🔹باید با انجام برخی اقدامات، سبزوار را از گذر به مقصد گردشگری تبدیل کنیم. سالانه بیش از ۳۰ میلیون زائر به مشهد سفر می‌کنند که باید برای بهره‌مندی سبزوار از حضور این افراد، برنامه‌ریزی صورت گیرد.

🔹در شهرستانهای سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب، ششتمد و داورزن، ظرفیتهای میراث ‌فرهنگی و گردشگری متعددی داریم و باید با کمک گردشگری، میراث ‌فرهنگی و ابنیه تاریخی را، حفظ و احیاء کنیم.

🔹اقامتگاه‌های بوم‌گردی در دیار سربداران راه اندازی شده یا در می شوند. خانه‌های تاریخی سبزوار، ظرفیت ویژه‌ای برای ایجاد مراکز اقامتی و بوم‌گردی دارند و به همین دلیل، باید در خانه‌های تاریخی، بوم‌گردی ایجاد شود.

🔹در سفرهایی که به این شهرستانهای غرب خراسان داشته ام، تابلوهای معرفی آثار و ابنیه تاریخی که گردشگران را هدایت و راهنمایی کنند، بسیار کم است. در نتیجه باید در مسیرهای بین شهری و درون شهری، نصب این نوع تابلوها افزایش یابد.

🔹سبزوار مهد علم و تمدن بوده و مشاهیر زیادی دارد، اما متاسفانه این مشاهیر حتی در خود سبزوار به خوبی شناخته شده نیستند. این شهر بیش از ۵۰ خانه تاریخی و ۱۰ کاروانسرا دارد که نیازمند توجه ویژه است. راه‌اندازی تورهای گردشگری از مشهد به مقصد سبزوار، ضروریست.

🔹زمانی که در اداره‌کل، معاون گردشگری بودم، تورهای گردشگری به مقصد گناباد و سبزوار راه‌اندازی شد که تورهای گناباد رونق گرفت، اما تورهای سبزوار به سرانجام نرسید و اکنون باید این مسیر گردشگری، احیاء شود.

🔹داورزن بعنوان ورودی استان، نیازمند ساماندهی است. باید فضا و محیط در این شهرستان، به گونه‌ای باشد که فرد وقتی وارد داورزن می‌شود، احساس کند وارد میقات‌الرضا و پایتخت معنوی ایران، شده است.

فروکش کردن گرمای هوا در استان/ ثبت بیشترین دمای هوا در سبزوار

👤مرتضی اثمری، کارشناس هواشناسی:

🔹میانگین دمای هوای استان از فردا، پنجشنبه، روند کاهشی به خود گرفته و در چند روز آینده از گرمای هوا، کاسته خواهد شد.

🔹طبق اطلاعات رسیده، بیشینه دمای هوا در ۲۴ ساعت گذشته، در ۱۶ شهرستان استان بالای ۴۰ درجه بوده است که شهرستانهای سرخس و #سبزوار بیشترین دما را داشته اند.

🔹در روزهای پیش رو، وزش باد نیز در استان شدت می گیرد که احتمال بروز خسارت از این ناحیه برای مناطق مختلف استان، بویژه نواحی بادخیز، دور از انتظار نیست.

🔹قوچان با کمینه دمای ۱۸ و سرخس با بیشینه دمای ۴۹ درجه سانتیگراد، به ترتیب سردترین و گرمترین شهرستانهای استان، در شبانه روز گذشته بوده اند.

🔹در این بازه زمانی، بیشترین شدت وزش باد استان نیز، در شهرستان تایباد و با سرعت ۴۹ کیلومتر بر ساعت، ثبت شده است.

کاهش تولید زیره در سبزوار

👤علی‌اصغر امانیان، معاون سازمان استان و مدیر جهاد کشاورزی سبزوار:

🔹بر اثر خشکسالی سال زراعی جاری، تولید محصول زیره در سبزوار، ۱ هزار تن نسبت به مدت مشابه سال قبل، که ۲ هزار و ۵۰۰ تن بوده است، کاهش یافت.

🔹امسال سطح زیر کشت زیره در سبزوار، ۱ هزار و ۸۰۰ هکتار بود که به سبب کاهش بارندگی و تداوم پدیده خشکسالی، میزان تولید کاهش چشمگیری نسبت به سال گذشته داشت.

🔹سبزوار قطب تولید زیره استان و کشور است. با وجود فعالیت ۲ کارخانه زیره پاک‌کنی در سبزوار، ایجاد صنایع فرآوری، عصاره‌گیری و تولید اسانس‌ زیره در دیار سربداران، مورد نیاز است.

🔹زیره، گیاهی کم‌آب‌طلب است که با توجه به شرایط خشک و کم آبی منطقه سبزوار مورد توجه کشاورزان است. این‌ محصول از گذشته دور، بعنوان یک گیاه دارویی مورد استفاده بوده است و اسانس آن خاصیت ضد باکتریایی دارد.

افزایش شهرهای استان به ۹۳ مورد/ شامکان ششتمد در انتظار ارتقاء به شهر

🔹با موافقت وزیر کشور و اعلام رسمی آن در ۱۵ تیرماه ۱۴۰۰، روستای حسن آباد، مرکز بخش هزار مسجد شهرستان کلات نادر، به شهر ارتقا یافت. دهستان هزار مسجد ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰، با مصوبه هیات دولت به بخش تبدیلشد.

🔹این بخش ۶ هزار و ۱۰۰ نفر جمعیت دارد و مرکز آن، روستای حسن‌آباد لایین نو، ۲۸۷۲ نفر جمعیت دارد که با اعلام عبدالرضا رحمانی فضلی، با نام شهر حسن آباد از امروز در نقشه جغرافیای سیاسی استان، با عنوان شهر شناخته می شود.

🔹با ارتقای حسن آباد، تعداد شهرهای استان به ۹۳ مورد رسید. مرکز بخش شامکان در شهرستان #ششتمد، مرکز بخش بررود در شهرستان #کوهسرخ و مرکز بخش فرح دشت در شهرستان کاشمر نیز، بنابر قانون ارتقای مراکز بخش به شهر با هر جمعیتی، در صف تبدیل شدن به نقطه شهری هستند.

سرقت خودرو از گلستان، در سبزوار به خط پایان رسید

👤حسین بیات مختاری، فرمانده انتظامی سبزوار:

🔹در اجراي طرح مبارزه با سرقت، ماموران يگان امداد سبزوار حين گشت زني در سطح حوزه استحفاظي، به يک دستگاه خودروی سواری پرايد مشكوک شدند و به راننده دستور ایست دادند.

🔹در پی استعلام صورت گرفته، مشخص شد كه اين خودرو در يكي از شهرستانهاي استان گلستان به سرقت رفته كه راننده خودرو بدون توجه به دستور ایست پلیس، با سرعت زيادي بصورت خلاف جهت در كمربندي و خيابانهاي حاشيه جنوبي سبزوار حركت كرد.

🔹متهم با بهم ريختن نظم ترافيكي شهر، قصد متواري شدن را داشت که ماموران انتظامی با سرعت عمل و با رعايت قانون بکارگيري سلاح، راننده اين خودرو را متوقف نموده و متهم را، دستگیر و به مراجع قضائی معرفی کردند.

🔹شهروندان وسائط نقلیه خود را به لوازم ايمني، نظير سوئيچ مخفي، دزدگير، قفل پدال و فرمان، محافظ کامپيوتر خودرو و ساير تجهيزاتي كه باعث ايمني بيشتر خودرو مي شود، مجهز كنند و در صورت مشاهده موارد مشکوک، بلافاصله با تلفن ۱۱۰ تماس بگيرند.

آغاز خرید تضمینی ۷ هزار راس دام عشایر سبزوار

🔹گروه خرید دام عشایری سبزوار با استقرار در محله‌های عشایری منطقه، نسبت به خرید دام مازاد عشایر اقدام کرده و آنرا بعد از باسکول و بارگیری، به شرکت پشتیبانی امور دام استان و نیز کشتارگاه دام مشهد، ارسال می کنند.

🔹با توجه به خشکسالی‌ها، دام‌ مازاد عشایر توسط شرکت پشتیبانی امور دام، با نرخ میانگین هر کیلوگرم ۴۵ هزار تومان، خریداری و با ۳ کیلوگرم جو دولتی به ازای هر کیلوگرم وزن زنده دام، تحویل دامداران می شود.

🔹دامداران عشایر سبزوار ۷۰ هزار راس دام سبک و ۳۶۰۰ نفر شتر دارند و با تولید سالانه افزون بر ۷۰۰ تن گوشت قرمز، ۲۱ درصد گوشت دیار سربداران را تولید می‌کنند.

ادامه مبارزه با آفت ملخ در استان و ثبت بیشترین مبارزه در سبزوار

👤فاطمه حلاج‌نیا، مدیر دفتر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان:

🔹مبارزه با آفت ملخ بومی از ابتدای امسال در ۵ هزار و ۵۰۰ هکتار کشتزارها و باغهای استان، ادامه دارد. پایشهای کنترلی برای شناسایی کانونهای آفت ملخ در استان، ادامه داشته و سطح عملیات اجرایی آن، در حال گسترش است.

🔹هدف این اقدامات، آفت “ملخ بومی” است و هنوز نسبت به شناسایی “ملخ غیربومی” و مبارزه با آن، اقدامی صورت نگرفته است. هر سال اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از طغیان این حشره و تبدیل آن به آفت محصولات کشاورزی، در سطح وسیعی از پهنه‌های استان صورت می‌گیرد.

🔹بیشترین مبارزه با آفت ملخ، به ترتیب در سبزوار با حدود ۲ هزار هکتار، ثبت شده است. آفت ملخ بومی در جغرافیای کشاورزی و منابع طبیعی استان، شامل دو گونه مراکشی و ایتالیایی می باشد.

🔹رصد و پایش کانونهای ملخ که احتمال تکثیر جمعیت این حشره و تبدیل آن به آفت وجود دارد، در دستور کار جهاد کشاورزی استان قرار داشته و با جدیت در حال انجام است.

کاهش تولید کلزا در شهرستان جوین

👤علی‌اکبر قارزی، رئیس اداره جهاد کشاورزی جوین:

🔹تولید دانه‌ روغنی کلزا در این شهرستان غربی خراسان، ۲۰ درصد نسبت به پارسال کاهش یافته است. امسال هزار و ۲۱۰ تن محصول کلزا، از سطح ۴۱۵ هکتار کشتزارهای جوین، برداشت شد.

🔹میزان برداشت پارسال کلزا از کشتزارهای این شهرستان، ۱ هزار و ۵۰۰ تن بود و ۳۰۰ تن کاهش در برداشت امسال این دانه روغنی، ناشی از کم‌آبی و گرمای زیاد هوا، بوده است.

🔹به رغم کاهش تولید کلزا بخاطر ناسازگاری شرایط طبیعی، ترویج کشت دانه‌های روغنی در جوین، همچنان مورد تاکید و حمایت قرار دارد.

🔹کشت این محصول علاوه بر ایجاد خودکفایی در تولید روغن مصرفی کشور و جلوگیری از خروج ارز، مزایای فراوان در ایجاد تناوب زراعی و افزایش ماده آلی خاک و در نتیجه رونق کشاورزی دارد.

🔹سازمان جهاد کشاورزی با تخصیص یارانه کلزا، پوشش بیمه‌ای این دانه روغنی و راه‌اندازی مراکز خرید تضمینی برای آن، شرایط مطلوبی را به منظور ترویج و توسعه کشت کلزا در غرب خراسان، مهیا کرده است.