آخرین اخبار سایت
کد خبر : 26131
پنج شنبه - ۱۳ آذر ۱۳۹۹ - ۱۶:۲۴

تحقق جهش تولید در بخش کشاورزی جوین با افزایش ۲۵ درصدی تولید محصولات

رئیس اداره جهاد کشاورزی جوین گفت: حمایت‌ های دولت از بخش کشاورزی، افزایش ۲۵ درصدی تولید محصولات کشاورزی این شهرستان در واحد سطح را به همراه داشته است.

به گزارش عصر سبزوار، علی اکبر قارزی افزود: با افزایش راندمان تولید، هم اینک حدود ۴۰۰ هزار تن انواع محصولات زراعی و ۱۹ هزار تن محصول باغی در جوین تولید می شود.

وی ادامه داد: از ابتدای سال ۹۲، حدود ۱۲۰۰ هکتار سامانه آبیاری کم فشار و تحت فشار در شهرستان جوین اجرا شده که این میزان سه برابر ادوار گذشته بوده است.

رئیس اداره جهاد کشاورزی جوین اظهار داشت: همچنین از محل ردیف خط اعتباری تسهیلات مکانیزاسیون، ۲۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان برای خرید ادوات، به کشاورزان این شهرستان پرداخت شده است.

قارزی تصریح کرد: اجرای سامانه‌های آبیاری نوین، تسهیلات مکانیزاسیون، تسهیلات اشتغالزایی و خرید تضمینی محصولات کشاورزی در سالهای اخیر رغبت کشاورزان را به تولید افزایش داده است.

توزیع ۲۶۰ بسته معیشتی توسط اصناف سبزواری

رئیس اتاق اصناف سبزوار گفت: ۲۶۰ بسته معیشتی به ارزش هر بسته ۲۵۰ هزار تومان، توسط اصناف سبزوار تهیه و بین خانواده‌های نیازمند توزیع خواهد شد.

به گزارش عصر سبزوار،  علی کیانی افزود: این بسته‌های معیشتی با هدف کمک مومنانه، قرار است بین اصناف آسیب دیده از کرونا که شناسایی شده اند، توزیع شود.

تمدید یک هفته ای محدودیت‌های کرونایی در سبزوار

سرپرست معاونت استانداری و فرمانداری ویژه سبزوار گفت: با توجه به قرمز ماندن وضعیت کرونایی سبزوار، محدودیت‌های کرونایی در این شهرستان به مدت یک هفته از ۱۵ آذر، تمدید شد.

به گزارش عصر سبزوار، حسین شاد افزود: با توجه به گزارش دانشگاه علوم پزشکی و روند اجرای طرح جامع مدیریت هوشمند محدودیت ها در سبزوار، آمار بستری ها و تعداد فوتی ها کاهش چشمگیری داشته ولی بدلیل بالا بودن آمار اولیه، همچنان وضعیت سبزوار قرمز است.

وی ادامه داد: از شهروندان، اصناف، ادارات و همه مجموعه های مرتبط در اجرای این طرح از ابتدای آذر تشکر می کنم و در ادامه اجرای طرح نیاز به تداوم همراهی و همکاری همگان است.

شاد تصریح کرد: انتظار داریم با رعایت دستورالعمل های بهداشتی تا روز دوشنبه هفته آینده وضعیت شهرستان از قرمز به نارنجی و در ادامه نیز با استمرار طرح از وضعیت نارنجی به زرد تغییر پیدا کند.

برخورد تریلی با پراید در محور سبزوار – جوین

مسئول روابط عمومی اورژانس و فوریتهای پزشکی سبزوار گفت: برخورد تریلی با پراید در کیلومتر ۲۵ محور سبزوار – جوین، محدوده گردنه بید و برغمد، ۴ مصدوم برجا گذاشت.

به گزارش عصر سبزوار، مسلم فائق نیا افزود: مصدومان توسط پرسنل اورژانس پایگاه‌های عطاملک و پیراکوه، به بیمارستان امداد و سوانح شهید بهشتی سبزوار انتقال داده شدند.

بیانیۀ جمعی اصحاب رسانه:

اعتراض به نحوۀ انتخاب نمایندۀ ارباب جراید در شورای فرهنگ عمومی شهرستانهای غرب خراسان

بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم

اعضای محترم شوراهای فرهنگ عمومی شهرستان‌های سبزوار، داورزن، جوین، جغتای، خوشاب و ششتمد

چندین سال از تشکیل شورای فرهنگ عمومی در شهرستان‌های سبزوار، داورزن، جغتای، جوین، جغتای و خوشاب می‌گذرد؛ و به‌زودی در شهرستان تازه تأسیس ششتمد نیز شورای مذکور تشکیل خواهد شد.

متأسفانه مدت‌هاست که شاهد شکل‌گیری رویه‌های ناصواب و ناصحیح در بعضی تصمیم‌ها و انتصاب‌های شوراهای فرهنگ عمومی هستیم، به‌گونه‌ای که مسئولان شورا حتی پاسخگوی مطالبات و اعتراضات خبرنگاران دراین‌باره نیستند. امروز سخن از تصمیمات و انتصابات غیرفرهنگی، در قلب یک نهاد فرهنگی است!

مطابق آئین‌نامۀ مصوب شورای فرهنگ عمومی کشور، این شورا در هر شهرستان متشکل از ۱۶ عضو حقوقی و ۴ عضو حقیقی است. فارغ از تمامی انتقادات جدی که به نحوۀ چینش اعضا، دستور کار جلسات و حضورِ مؤثر برخی افراد غیرمرتبط ـ در نهاد مذکور ـ وجود دارد، ما اهالی رسانه به فرآیند انتخاب تنها نمایندۀ خود در شوراهای فرهنگ عمومی اعتراض و انتقاد جدی داریم.

شواهد و قرائن حاکی از آن است که در انتخاب نمایندۀ ارباب جراید (به‌عنوان یکی از ۴ عضو حقیقی)، آن‌چنان‌که باید ملاحظات قانونی موردتوجه قرار نگرفته و به‌جای آن مناسبات فردی و جناحی لحاظ می‌شود، در نتیجۀ این روند، افراد منصوب شده هیچ‌گونه شأنیت و نمایندگی واقعی از سوی اصحاب رسانه ندارند.

شایسته است در انتخاب تنها نمایندۀ این قشر در شورای فرهنگ عمومی، حداقل رأی و نظر خبرنگاران و اهالی مطبوعات موردعنایت واقع شود.

شوراهای فرهنگ عمومی موظف‌اند رسانه‌ها و خبرنگاران دارای مجوز رسمی و نیز قوانین مطبوعاتی را در اولویت قرار دهند و به‌جای استفادۀ ابزاری از رسانه‌های بی‌هویت و بدون پروانه و مجوز، به رسانه‌های محلیِ قانونی رسمیت بخشند.

از ائمۀ جمعۀ محترم به‌عنوان رؤسای شورای فرهنگ، رؤسای ادارات ارشاد به‌عنوان دبیر شورای فرهنگ، و نیز سایر اعضای شوراهای فرهنگ عمومی خواهشمندیم در تأیید درخواست مذکور هر چه سریع‌تر اقدامات عملی لازم را مبذول فرمایند.

بدیهی است در صورت عدم پیگیری و ترتیب اثر به این درخواست قانونی و منطقی، این حق برای ارباب جراید و اصحاب رسانه محفوظ خواهد بود تا از طرق مشروع اقدام به احقاق حقوق خود در شورای فرهنگ عمومی شهرستان‌ها نمایند.

والسلام علی من اتبع الهدی
امضا کنندگان:
علی ششتمدی – سردبیر ماه‌نامه «ستاره شرق»

هستی کیاست – خبرنگار و مسئول دفتر «خبرگزاری ایلنا» در غرب خراسان

محمد اصغرزاده – صاحب‌امتیاز و مدیرمسئول پایگاه خبری «سلام سربدار»

امیر مسکنی – خبرنگار آزاد و عضو خانه مطبوعات خراسان رضوی

سعید شم‌آبادی – خبرنگار پایگاه خبری «سلام سربدار»

ابوالفضل افضلی – خبرنگار پایگاه خبری «سلام سربدار»

وحید تقوی مقدم – سردبیر پایگاه خبری  «سبزوار فوری» (در حال ثبت)

محمد حشمتی – صاحب‌امتیاز و مدیرمسئول پایگاه خبری «سبزوار دوربین» و نشریه «صبح سبزوار

سهیلاسادات مطلوبی – صاحب‌امتیاز و مدیرمسئول نشریه «نگین بیهق

سید حسین مطلوبی – سردبیر پایگاه خبری «عصر سبزوار» و نشریه «عصر سربداران»

سحر وحدت – خبرنگار پایگاه خبری «عصر سبزوار» و نشریه «عصر سربداران»

جواد محمدی دارینی – مدیرمسئول و صاحب امتیاز نشریه «هفت قلم سبزوار»

موسی‌الرضا وثوق – سردبیر پایگاه خبری «سبزواریان»

میلاد کلاته – خبرنگار پایگاه خبری «عصر سبزوار» و نشریه «عصر سربداران»

محسن تدین ثانی – صاحب‌امتیار و مدیرمسئول مجله «ملک بیداری» و نشریه «ساسویه‌آباد»

شروع طرح پویش مهربان در سبزوار

رئیس کمیته امداد سبزوار گفت: سبزوار دارای ۲۱۳۹ فرزند یتیم و محسنین است که از این تعداد ۱۴۹۶ فرزند بدون حامی می باشند.

به گزارش عصر سبزوار، محمد داورزنی افزود: با اجرای این طرح، تمام کارمندان ادارات، حامی حداقل یک نفر یتیم یا محسنین خواهند شد و برنامه ریزی شده تا در تیرماه سال ۱۴۰۰، تمام ایتام و محسنین دارای حامی شوند.

وی اظهار داشت: تاکنون ۳ جلسه پیرو اجرای این طرح در فرمانداری برگزار شده که در نخستین قدم، دکتر شاد، سرپرست فرمانداری ویژه سبزوار، و آقای فیض آبادی، معاون برنامه ریزی فرمانداری، حمایت از چند یتیم را عهده دار شده اند.

داورزنی تصریح کرد: امید است با اجرای طرح پویش مهربان، هیچ فرزندی در سبزوار از ایتام و محسنین بدون حامی نباشند.

داورزن رتبه نخست کشت کنجد آبی در خراسان رضوی را دارد

مدیر جهاد کشاورزی داورزن گفت: این شهرستان رتبه نخست کشت کنجد آبی در خراسان رضوی را دارد و در سال زراعی کنونی ۷۵۰ تن کنجد از کشتزارهای شهرستان داورزن برداشت شد.

به گزارش عصر سبزوار، علیرضا دلبری افزود: ۵۰۰ هکتار از مزارع شهرستان داورزن سطح زیر کشت کنجد است.

وی اضافه کرد: دانه روغنی کنجد در رقم‌های بومی در مزارع این خطه کشت و محصول آن برای روغن کشی و استفاده خام دانه کنجد استفاده می شود.

مدیر جهاد کشاورزی داورزن گفت: کنجد، سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی آهن، فیبر و منیزیم است که مصرف آن برای محافظت از سلامت قلب، بهبود فشار خون، مبارزه با سرطان، کمک به چربی سوزی و افزایش جذب مواد مغذی مفید است.

سطح زیر کشت مزارع گیاهان دارویی در داورزن ۲ هزار و ۵۵۰ هکتار است و ۱۷ رقم گیاه دارویی در این شهرستان کشت می‌شود.

فلفل، شیربادیون، مرزه، شوید، خاکشیر، کنجد، زیره سبز، آویشن، رازیانه، گل گاوزبان، نعنای فلفلی، گل محمدی، شیرین بیان و خارشتر عمده گیاهان دارویی شهرستان داورزن است.

حدود چهار هزار بهره بردار در بخش های کشاورزی، باغداری و دامپروری داورزن فعالیت دارند. این شهرستان دارای ۲۰ هزار هکتار عرصه کشاورزی شامل ۱۷ هزار هکتار کشتزار و سه هزار هکتار باغ است.

نجات جان مادر باردار و نوزاد توسط کارشناسان اورژانس ۱۱۵ سبزوار

روابط عمومی اورژانس ۱۱۵ سبزوار گفت: بامداد امروز ۱۲ آذرماه پرسنل اورژانس ۱۱۵ خوشاب به دنبال تماس با اورژانس اعزام شده و مادر باردار خوشابی را پس از اقدامات درمانی لازم به سبزوار انتقال دادند، که در حین انتقال و پس از اینکه نشانه های وضع حمل و زایمان قریب الوقوع نمود پیدا کرد.

به گزارش عصر سبزوار، مسلم فائق نیا با بیان اینکه بلافاصله تیم عملیاتی اورژانس با استفاده از تجهیزات تخصصی خود نوزاد عجول را در داخل آمبولانس به دنیا آوردند، اظهارکرد: نوزاد و مادرش در سلامت کامل به بیمارستان شهید مبینی منتقل شدند.

ایجاد بانک محتوای آموزشی درس‌ها دوره ابتدایی در سبزوار

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش سبزوار گفت: با هدف تامین عدالت آموزشی بانک محتوای آموزشی و مجازی درس‌های دوره ابتدایی در این شهرستان ایجاد شد.

به گزارش عصر سبزوار، ابوالفضل صادقی گفت: این بانک تدریس دروس به تفکیک پایه با تدریس آموزگاران شهرستان سبزوار در کانال‌های روانشناسی و مشاوره کودک و کانال ارتباط با والدین در پیام رسان سروش بارگذاری شده است.

وی اضافه کرد: علاوه بر ایجاد عدالت آموزشی، گسترش بستر فضای آموزش مجازی رایگان در حوزه آموزش ابتدایی از اهداف دیگر ایجاد این بانک است.

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش سبزوار گفت: حدود ۹۲ درصد دانش‌آموزان مقطع ابتدایی این شهرستان با عضویت در شبکه اجتماعی شاد از ظرفیت آن بهره‌مند شده‌اند.

صادقی افزود: برای معدود دانش آموزانی که در حاشیه شهر، مناطق عشایری و روستایی سبزوار به سبب نبود تلفن همراه هوشمند و عدم دسترسی به اینترنت امکان استفاده از شبکه آموزش دانش‌آموزان (شاد) را ندارند محتوای آموزشی مکتوب در قالب جزوات کمک آموزشی رایگان تولید شده است.

از مجموع ۵۴ دانش‌آموز شهرستان سبزوار ۳۳ هزار نفر آنها در مقطع ابتدایی تحصیل می‌کنند.

دریافت سوخت چاه های آب کشاورزی در غرب خراسان از طریق ثبت نام در سامانه سدف

مدیرکل شرکت پخش فرآورده های نفتی منطقه غرب خراسان گفت: تخصیص و تحویل سوخت چاه های آب کشاورزی، از طریق ثبت نام در سامانه سدف انجام می پذیرد.

به گزارش عصر سبزوار، محمد صادقی افزود: مقرر شده فرآیند درخواست، تخصیص و تحویل سوخت چاه های کشاورزی از سامانه صدور مجوزهای وزارت جهاد کشاورزی منفک و در سامانه درخواست فرآورده های نفتی (سدف) پیاده سازی شود.

وی ادامه داد: این تصمیم براساس مصوبات جلسات مشترک شرکت ملی پالایش و پخش و ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز‌و جهت ایجاد یکپارچگی در ارائه خدمات به بخش کشاورزی، اتخاذ شده است.

صادقی اظهار داشت: متقاضیان بایستی جهت ثبت درخواست و دریافت حواله سوخت چاه های کشاورزی از تاریخ ۹۹/۰۹/۰۹ به سامانه نیو تجارت آسان به آدرس: newtejarateasan.niopdc.ir مراجعه نمایند. شایان ذکر است نام کاربری و رمز عبور به شماره همراه متقاضیان ارسال گردیده است.

مدیرکل شرکت پخش فرآورده های نفتی منطقه غرب خراسان تصریح کرد: در صورت وجود مشکل در ورود به سامانه سدف، متقاضیان می توانند از گزینه بازیابی رمزعبور استفاده نموده تا رمز جدید به شماره همراه مربوطه ارسال گردد.

وی یادآور شد: در صورت وجود مشکل ثبت درخواست در سامانه سدف، امکان ثبت مجدد تا پایان آذرماه در سامانه صدور مجوزهای کشاورزی وجود خواهد داشت ولی از آن جایی که از ابتدای دی ۹۹، سامانه مذکور غیرفعال گردیده و نسخه جدید (سماک) جایگزین آن می شود، لذا امکان پشتیبانی از فرآیند تخصیص سوخت نخواهد بود.

صادقی با بیان اینکه توصیه اکید بر ثبت درخواست در سامانه سدف می باشد تا در ماه های آتی برای متقاضیان مشکلی به وجود نیاید، به درخواست هایی که در سامانه صدور مجوزها تایید شده اند، اشاره و خاطرنشان کرد: چاپ حواله برای این درخواست ها در سامانه سدف امکان پذیر است.