گزارش
کد خبر : 25053
چهارشنبه - ۲ مهر ۱۳۹۹ - ۰۷:۳۴

چرا خلیل آباد قطب تولید انگور شرق کشور است؟

روستا‌های شهرستان خلیل‌آباد یک تاکستان بزرگ است، پر از شاخه‌های خزنده میم و برگ‌های سبز و حبه‌های شیرین و ترد انگور. حتی توی بعضی کوچه‌پس‌کوچه‎‌های شهر هم تاکستان می‌بینی و پهلو به پهلو دادن میم‌ها. به همین دلیل هم نام شهر خلیل‌آباد را باغ‌شهر گذاشته‌اند. بچه‌های خلیل‌آباد بین میم‌ها بزرگ می‌شوند. سر سفره صبحانه و عصرانه‌های تابستانشان، خوشه‌ها و شیره انگور چشمک می‌زند و میهمانانشان دست به انگور می‌برند و مسافران این شهر سبد‌های مروارید سبز برای سوغات می‌برند.

اسفند سال ۹۶ بود که فنون سنتی تهیه کشمش خلیل‌آباد ثبت ملی شد. این رویداد در حقیقت ثبت نوعی از معیشت مردم منطقه بود که روزگارشان به انگورداری سپری می‌شود. هیچ‌کدام از شهرستان‌های دیگر استان خراسان مثل درگز، قوچان و کاشمر، از نظر سطح زیر کشت انگور به پای خلیل‌آباد نمی‌رسد. ۸۵ درصد شغل مردم خلیل‌آباد تاکستان‌پروری و انگورداری است. کارمند هم که باشی باز تاکستان داری. فصل برداشت که می‌رسد، مردم هر شغل دیگری داشته باشند آن را موقتا تعطیل می‌کنند و مشغول انگوربازکنی می‌شوند.

حدود ۳۰ نوع انگور در این شهرستان پرورش داده می‌شود، اما نوع پیکامی و عسکری بر انواع دیگر غلبه دارند. تا ۱۷ سال پیش که خلیل آباد بخشی از شهرستان کاشمر بود، این ظرفیت کشاورزی به نام کاشمر تمام می‌شد. حتی هنوز هم خیلی‌ها تصور می‌کنند کاشمر قطب انگورداری شرق کشور است، اما ثبت کشمش به نام خلیل‌آباد تأثیر مهمی بر معرفی ظرفیت این شهرستان داشته است. سفر یک‌روزه ما به سرزمین انگور‌ها از روستای «اَرغا» شروع شد و مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خلیل آباد با خوش‌رویی و مهمان‌نوازی راهنمای ما بود.

انگور‌های به دار آویخته!

در روستای ارغا جلو تاکستان‌ها توقف می‌کنیم. از مسیر پیاده‌راه بین ۲ باغ پیش می‌رویم. گنبد مزار امامزاده قاسم که به فاصله چند تاکستان و در همین نزدیکی است، زیر نور خورشید برق می‌زند. به دنبال محمدجواد بلبلی، مدیر میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی خلیل‌آباد، وارد خانه‌انگوری می‌شویم. خود روستاییان به آن خانه‌باغ هم می‌گویند. خانه‌انگوری یک چهاردیواری مستطیل شکل است که آجرهایش به شکل مشبک، پر و خالی هستند. این نوع معماری برای جابه‌جاشدن هواست. داخل خانه‌انگوری، روی سیم‌های فلزی‌ای که همانند طناب رخت از این سر تا آن سر کشیده شده‌اند، انگور‌ها آویزان‌اند. سیم‌ها به صورت موازی از نزدیک زمین تا سقف بالا رفته‌اند. فقط وسط خانه‌باغ، راهروی برای رفت‌وآمد باز است. چند خانم از چهارپایه‌ها بالا رفته‌اند و آن بالا مشغول آویزان کردن خوشه‌های انگور پیکامی روی سیم‌ها هستند. این فضا و صحنه را احتمالا خیلی‌ها ندیده‌اند. ما هم ندیده بودیم. به گفته مدیر میراث فرهنگی خلیل‌آباد انگور‌ها باید ۱۵ تا ۲۰ روز به این شکل باقی بماند تا به کشمش تبدیل شوند.

امیرحسین عباسی پیش می‌آید تا با ما حرف بزند. اینجا باغ عموی امیرحسین است و همه دور هم جمع شده‌اند تا انگورچینی کنند. این یک روش همیاری توی روستاست. در اصطلاح خودشان به این جابه‌جایی نیرو‌ها می‌گویند «مردبه‌مرد». در واقع، نوبتی برای کمک به همدیگر می‌روند. امیرحسین دانشجوی کارشناسی ارشد باستان‌شناسی است، اما به قول خودش، همان مشکل همیشگی نبودن بازار کار باعث شده است سر شغل پدری‌اش بماند.

اینجا ۲ نوع کشمش به عمل می‌آید: زرد و سبز. اگر بخواهند کشمش زرد شود دقیقا بعد از اینکه خانه‌باغ پر از انگور می‌شود دورش پلاستیک می‌کشند (در اصلاح خودشان قمار می‌کنند). بعد به مدت ۲۴ تا ۳۰ ساعت با گوگرد، انگور‌ها را دود می‌دهند. ولی اگر بخواهند سبزش کنند، بعد از آویزان‌کردن انگور، باید ۱۰ تا ۱۲ روز به همین وضعیت بگذرد تا انگور‌ها کمی خشک شود. بعد حدود ۸ تا ۱۲ ساعت دود می‌دهند. این توضیحات را که از امیرحسین عباسی می‌شنویم ادامه می‌دهد: بازار مصرف این ۲ کشمش متفاوت است. زنگ زرد را به پاکستان صادر می‌کنند، اما کشمش سبز را خود ایرانی‌ها مصرف می‌کنند و برخی از کشور‌های حاشیه خلیج فارس.

خوبی حرفه تاکستان‌دار‌ها این است که فراوری محصولشان زیاد است. از انگور و غوره و آبغوره گرفته تا کشمش و شیره انگور و زغال میم. فقط در ۲ ماه، روزانه ۳۰ تن برگ انگور به نقاط مختلف ایران صادر می‌شود. با این حال، سختی انگورداری آن‌قدر زیاد است که صاحبان آن می‌گویند حاصلش

به زحمتش نمی‌ارزد.

دستمزد یک سال را یک‌شبه می‌برند

با عباسی و بلبلی می‌رویم سمت تاکستان. کارگران لابه‌لای شاخه‌های میم دیده می‌شدند. تازه متوجه گرمای هوا می‌شویم. عباسی می‌گوید: «بعد از اینکه انگور‌ها باز می‌شه، باید دو سه ساعتی توی سبد بمونه وگرنه دونه‌دونه می‌شه. صبح که انگور چیده می‌شه، چون دمای هوا پایینه تره زود می‌شکنه. آفتاب که بهش بخوره، انعطافش بیشتر می‌شه و کمتر گَلّه می‌شه. تاکستان‌هایی که سبد دارن می‌ذارن پنج شش ساعت بگذره، بعد انگور‌ها رو آویزون می‌کنن، یا امروز می‌چینن و فردا می‌برن برای پهن‌کردن روی سیم.»

گله شدن اصطلاح عجیبی است. معنی‌اش را که می‌پرسیم بلبلی جواب می‌دهد: «یعنی دونه‌دونه‌شدن انگور، قوچانی‌ها به آن قجمه می‌گویند. کشمش گله‌آفتابی یعنی دونه‌ها رو زیر آفتاب پهن می‌کنن تا خشک بشه. این‌طوری ارگانیک‌تره. دود داده نمی‌شه، اما چون سیاه می‌شه و ظاهر خوبی نداره و ارزون‌تره، مردم نمی‌خرن. ما خودمون از اون استفاده می‌کنیم. راحت هم شسته می‌شه.»

بعد حرف کارگر‌ها پیش آمد. توی خلیل‌آباد به کارگر‌ها چه زن و چه مرد عنوان «مرد» می‌دهند، چون نمی‌خواهند کلمه «کارگر» را برای خانم‌ها به کار ببرند. مثلا می‌گویند امروز ۲۰ تا مرد داریم. انگورچینی را بیشتر خانم‌ها انجام می‌دهند. به‌سیم‌زدن انگوره‌ها را هم همین‌طور. حوصله می‌خواهد این کارها. اما کاشت‌کردن و شغارزدن کار مردهاست. فصل برداشت که می‌شود، همه تاکستان‌ها یکباره باید چیده شوند. کارگر کم می‌آید. باغدار‌ها از روستا‌های بردسکن و تربت کارگر می‌گیرند. خود باغدار‌ها هم تمام وقت مشغول می‌شوند. حتی شب‌ها نگهبانی می‌دهند.

 

بلبلی می‌گوید: «اینجا دسترنج یک سال رو یک‌شبه می‌برن، راحت‌تر از اونچه فکر بکنین. ده بیست کیسه می‌آرن، ۵۰ میلیون رو می‌برن. به همین دلیل الان باغدار‌ها بالای خانه‌باغشان یک اتاق نگهبانی و استراحت درست می‌کنن که شب‌ها اینجا بمانن.»

برای رسیدن به خانم‌های کارگر از بین شاخه‌های انگور عبور می‌کنیم. سبد‌های صورتی و قرمز جابه‌جا پر از انگور روی زمین ردیف شده‌اند. گرما آدم را کلافه می‌کند. اولین چیزی که به ذهن می‌رسد این است که خانم‌ها چطور طاقت می‌آورند با دستکش و ماسک و کلاه! دقایقی که کنارشان هستیم کمی از مشکلاتشان می‌گویند؛ از سختی تهیه جهیزیه دختر‌ها و نداشتن گوشی بچه‌مدرسه‌ای‌ها که حالا جزو واجبات مدرسه‌شان شده تا گرانی اینترنت و بقیه اجناس. یکی هم دعا می‌کند: کارگری قسمت ما شده. قسمت شما نشه! سخته واقعا.

شغال‌ها پی انگور‌های خاص هستند

با ماشین به سمت باغ خانوادگی آقای عباسی حرکت می‌کنیم. خانه‌باغ آن‌ها یک مرحله جلوتر است. فرایند دوددادن انگور‌ها انجام شده. ۲ هفته‌ای گذشته و کشمش‌های سبز آماده‌اند تا از روی سیم‌ها ریخته شوند. در خنکای دلچسب آن چهاردیواری، میان بند‌های کشمش دست می‌بریم به خوشه‌های خشک‌شده تا ریختن کشمش را تجربه کنیم. کشمش‌ها به پایین سیم‌ها و روی زمین ریخته می‌شود تا بعد، آن را جمع‌آوری کنند. این خانه‌انگوری‌ها را فقط در خلیل‌آباد می‌شود دید. در گذشته‌های خیلی دور، خانه‌انگوری نبوده. مردم یک چهارچوب درست می‌کردند و رویش بند‌های سیمی می‌کشیدند.

بعد آن را به دیوار تکیه می‌دادند و روی بند‌ها انگور آویزان می‌کردند. کم‌کم مدل سیارش شکل گرفت. باغدار‌ها با میله‌های آهنی یک چهارچوب بزرگ درست می‌کردند و رویش سیم می‌بستند. این داربست‌ها را موقتا سر زمین ثابت می‌کردند و بعد از انگورچینی به نفر بعدی داده می‌شد. حالا، اما توی هر باغی، یک خانه انگوری دیده می‌شود، گرچه هنوز بعضی‌ها از همان شیوه سیار استفاده می‌کنند. حالا داریم می‌رویم سمت یکی از همین مدل‌های سیار که از دورتر‌ها دیده می‌شود. می‌پرسیم: چرا هیچ مترسکی در تاکستان‌ها نیست؟ یعنی پرنده یا حیوانی به انگور آسیب نمی‌زند؟

عباسی می‌گوید: «پرنده‌ها خیر، اما شغال‌ها بلای جان انگور‌های خوب هستند. این ضرب‌المثل را شنیده‌اید که انگور خوب گیر شغال می‌آید؟ شغال نگاه می‌کند، خوبش را می‌خورد. اتفاقا خاص‌پسند هم هست.»

پای داربست سیار که می‌رسیم بلبلی توضیح می‌‎دهد: «در این روش، انگور‌ها زودتر خشک می‌شن، چون بیشتر در معرض هوا هستند، اما چون نه در دارد و نه پیکر، از نظر امنیتی مطمئن نیست. سرقت آسون‌تر انجام می‌شه. باید باغدار شبانه‌روزی اینجا باشه. ضمن اینکه احتمال شکستن این سازه هم هست اگر قدیمی باشه و سنگین بشه.»

دلیل اینکه هنوز بعضی باغدار‌ها از روش سیار استفاده می‌کنند این است که هزینه ساخت یک خانه‌انگوری ۳ در ۶ متر رقمی بیش از ۳۰ میلیون تومان است. این خانه‌ها را با بلوکه نمی‌شود ساخت، چون با یک پتک سارقان می‌ریزد پایین. البته بعضی باغدار‌ها جایی هم برای ساخت خانه‌انگوری ندارند. باید تاک‌هایشان را ببرند تا فضایی باز شود و این کار برایشان به‌صرفه نیست. به همین دلیل، به ناچار توی زمین باغدار کناری سازه می‌زنند.

آخرین تاکستانی که می‌بینیم میم‌های سه‌ساله دارد. برای بالاآوردن شاخه‌های میم، بین شاخه‌ها پایه‌های سیمانی حدودا نیم‌متری ساخته و تاک‌ها را با نخ به آن بسته‌اند. این روش جدید که در اصطلاح به آن سیم‌کشی می‌گویند، برای بالاکشیدن شاخه‌هاست تا هوا به راحتی بین شاخه‌ها جریان داشته باشد و محصول بهتری به بار بیاید.

همه زندگی را برای کشمش‌پاک‌کنی فروختیم

مدیر میراث فرهنگی گردشگری و صنایع دستی خلیل‌آباد ما را به کارخانه کشمش‌پاک‌کنی در روستای مزده خلیل‌آباد برد که یکی از کم‌خطاترین دستگاه‌های کالرسورتینگ را دارد. این دستگاه کارش الک‌کردن و زدودن ضایعات کشمش و آماده‌کردن آن برای بسته‌بندی است. شاید در نگاه اول کار چندان شاقی به نظر نرسد، اما حرف‌های کسانی که در دل ماجرا قرار دارند نشان می‌دهد سرعت این دستگاه با نیروی انسانی قابل مقایسه نیست به‌خصوص که در فصل برداشت، به دلیل حجم زیاد انگورچینی و تولید کشمش، سرعت بالا جزو الزامات کار است. کارخانه‌ای که به آن پا می‌گذاریم یک سالن بزرگ است که دستگاه کالرسورتینگ مثل یک قطار پنج‌ شش‌واگنه از آن سر تا این سرش کشیده شده است.

انتهای دستگاه، خانم‌ها روی زمین نشسته و مشغول ریختن کشمش‌ها داخل کارتن‎‌های بسته‌بندی‌اند. این کارخانه در هفته دولت افتتاح شده است. خانواده شیخ، یعنی آقای شیخ و ۲ پسرش، صاحب آن هستند. میلاد، پسر بزرگ خانواده، ۲۷ سال دارد. وکیل است و اکنون رساله دکتری‌اش را در دانشگاه تهران کامل می‌کند. مدرس دانشگاه کاشمر هم هست. راه‌اندازی کارخانه ایده او بوده. از همان ابتدا که شروع به صحبت می‌کند، لهجه یزدی‌اش سؤال‌برانگیز است. یزد کجا و خلیل‌آباد کجا؟ با حوصله و البته شوق زیاد برایمان درباره کار دستگاه توضیح می‌دهد: «کشمش‌هایی که اینجا می‌آد سیخ داره، دم داره، پوچ داره، برگ داره. ما می‌ریزیمش توی دستگاه. این سَرَند (الک) اوله.

کشمش‌ها رو از هم باز می‌کنه، چون به هم چسبیده‌ن. برگ‌هایی که بهش مانده رو از هم باز می‌کنه. یک توربینی این بالا هست که سیخ‌ها رو می‌گیره. بعد پارافین زده می‌شه تا روی کشمش‌ها خش نیفته، زخمی نشن. توی مرحله بعد، این‌ها می‌رن توی دم‌گیر. اینجا هرچه دمه کنده می‌شه. مرحله بعد رو بهش می‌گن لُک‌گیر. هرچی دم و سیخ مونده باشه رو می‌گیره. اینجا توربین آخره. تنظیمش می‌کنیم که پوچ‌ها رو براساس سبک‌بودنش بگیره. پوچ اون‌هاییه که گوشت نداره، زنبور خورده. توی مرحله آخر، کشمش‌های سیاه و هسته‌دار‌ها رو می‌گیره. اون‌قدر دقتش بالاست که اگه هسته داخلش باشه یا لک داشته باشه، جدا می‌شه.

ما کشمش رو داخلش می‌ریزیم، اسکن می‌کنه. بهش برنامه می‌دیم که این‌ها رو جدا کن. عکس می‌گیره. فرمان می‌ده که با پمپ باد این‌ها رو بزنه و جدا کنه. بعد کشمش نهایی بیرون می‌آد. مدیر میراث فرهنگی خلیل‌آباد انگار کنجکاوی ما را حدس زده باشد می‌گوید: «آقای شیخ اصالتا یزدی هستن و اومده‌ن اینجا سرمایه‌گذاری کرده‌ن. همکاران ما در فرمانداری، بخشداری و جهاد سازندگی کار ایشون رو تسهیل کردن. این‌ها خانوادگی ترک وطن کرده‌ن و از قبل عید اینجا ساکن شده‌ن.»

ماجرای کوچ خانواده شیخ از یزد به خلیل‌آباد را میلاد تعریف می‌کند. او سال گذشته طی سفری که با خانواده‌اش داشته است، از ظرفیت انگورچینی خلیل‌آباد باخبر می‌شود و به فکر این می‌افتد که به جای ساعت‌های طولانی‌ای که نیروی انسانی باید صرف پاک‌کردن کشمش کند، دستگاه کالرسورتینگ جایگزین آن شود. بعد از آن، خودش یا یک شرکت چینی مذاکره می‌کند و در نهایت، دستگاه را سفارش می‌دهد.

خانواده شیخ برای خرید این دستگاه مجبور به فروش خانه، ویلا و ماشین‌هایشان می‌شوند. میلاد می‌گوید قسمت سخت ماجرا حرف و حدیث‌هایی بوده است که از اطرافیانشان شنیده‌اند. همه به پدر و مادرش می‌گفتند اشتباه می‌کنند که عقلشان را به یک جوان سپرده‌اند. با همه این‌ها حالا خانواده شیخ درآمد خیلی خوبی دارند. هرآنچه فروخته بودند ظرف مدت کوتاهی دوباره خریداری کرده‌اند. ۱۵ کارگر هم دارند که حقوقشان از کار همین دستگاه تأمین می‌شود.

کشمش خلیل‌آباد روی تابلو بورس می‌آید.

مقصد نهایی ما جهاد کشاورزی شهرستان خلیل‌آباد و گفتگو با رئیس این سازمان است. محمود شبان را در دفتر کارش ملاقات و با او گفتگو می‌کنیم. شبان با تأکید بر این موضوع که شهرستان خلیل‌آباد قطب تولید انگور شرق کشور است می‌گوید: تازه‌ترین خبری که می‌توانم به رسانه شما اعلام کنم این است که تا ۲۵ شهریور، برای اولین‌بار در کشور، نماد کشمش خلیل‌آباد روی تابلوی بورس نقش خواهد بست. الان زعفران و پسته و زیره را در بورس داریم، ولی کشمش نیست. تلاش‌های یک‌ساله جهاد کشاورزی هفته آینده به بار خواهد نشست و این اتفاق روزنه‌ای خواهد بود تا بتوانیم روی بازار در بلندمدت تأثیر بگذاریم.

به گفته رئیس جهاد کشاورزی خلیلآباد، اکنون در این شهرستان تقریبا ۵۷۰۰ هکتار باغ انگور وجود دارد و با وجود ۲۵ درصد کاهش محصول امسال در مقایسه با سال قبل که به دلیل تگرگ فروردین اتفاق افتاده، پیش‌بینی می‌شود خلیل‌آباد امسال حدود ۱۰۰ هزار تن انگور بدهد. شبان در ادامه بیان می‌کند: امسال توانستیم حدود ۱۰ هزار تن صادرات به کشور‌های روسیه و پاکستان داشته باشیم که مستقیما از سردخانه خود شهرستان بارگیری می‌شد. در مجموع، ۷۰ درصد محصول به کشمش تبدیل می‌شود و ۳۰ درصد آن به تازه‌خوری اختصاص می‌یابد.

مکانیزه‌کردن، صادرات کشمش را افزایش می‌دهد.

تمام دغدغه تاکستان‌دار‌ها در فصل برداشت، تأمین کارگر است. برای پاسخ‌گویی به این نیاز، از شهرستان‌های اطراف نیرو‌های کارگر سرازیر می‌شوند و طبق برآورد‌های جهاد کشاورزی، در بازه زمانی یک‌ماهه، ۱۰۰ هزار نفر در روز به کار گرفته می‌شوند. به گفته شبان، به‌جز دستگاه کشمش‌پاک‌کنی آقای شیخ، ۴ دستگاه مشابه در این شهرستان در حال کار هستند و قرار است تا پایان سال، ۱۰ دستگاه دیگر نیز به بهره‌برداری برسند. همه این‌ها دست بخش خصوصی است و جهاد کشاورزی تسهیلات لازم را در حوزه صدور مجوز و پروانه و معافیت گمرکی برای آنان فراهم می‌آورد. در مجموع، فناوری دستگاه کالرسورتینگ از آبان سال گذشته در این شهرستان آغاز شده است.

رئیس جهاد کشاورزی خلیل‌آباد درباره تأثیر این فناوری چنین می‌گوید: به عنوان مثال، در فضای کارخانه‌ای که در یک روز تا ۲۰ تن کشمش پاک می‌کند، با نیروی انسانی فقط می‌توان یک تن و ۵۰۰ کیلو آماده کرد. الان یک صادرکننده آمده است می‌گوید من ظرف یک ماه ۵۰۰ تن بار برای صادرات می‌خواهم. اگر بخواهیم به روش سنتی انجام بدهیم، آماده‌کردن تقاضای ایشان ماه‌ها زمان می‌برد، ولی با بسیج‌کردن همه واحد‌های کشمش پاک‌کنی، ظرف ۵ روز می‌توانیم این تقاضا را تحویل دهیم. ما دنبال این هستیم که با افزایش سرعت عمل در فصل برداشت، خروجی محصول را در شهرستان بالا ببریم.

گردشگری کشاورزی در خلیل‌آباد باید جدی گرفته شود.

گردشگری کشاورزی که نوعی گردشگری آموزشی و تفریحی است به سرمایه و امکانات زیرساختی چندانی نیاز ندارد و می‌تواند ضمن تجربه‌ بخشیدن به گردشگران، برای اقتصاد کشاورزان نیز سودآور باشد. یقینا شهرستان خلیل‌آباد معیار‌های لازم را برای تبدیل‌شدن به یک گردشگاه کشاورزی دارد. همین نیمه شهریوری که سپری کردیم، مدیرکل دفتر همکاری‌های گردشگری از واردشدن گردشگری کشاورزی به فاز اجرا خبر داد و اعلام کرد به همین دلیل، باید خلأ‌های موجود در این مسیر پر شوند. پیش‌آمدن این اقدامات نشان‌دهنده پیشروی و جا افتادن مبحثی به نام گردشگری کشاورزی به عنوان زیرمجموعه گردشگری روستایی است.

در همین رابطه نظر شبان را می‌پرسیم که در پاسخ می‌گوید: مراحل تبدیل انگور به کشمش در سیستم سنتی و در خانه‌انگوری برای گردشگران بسیار جذاب و دیدنی است. شما هرجای ایران که بروید، به این سبک وجود ندارد، حتی در استان‌‎هایی که در حوزه انگور حرفی برای گفتن دارند. من، خودم، تاکستان‌های قزوین را که این همه مطرح هستند دیده‌ام. آن‌ها خانه انگوری ندارند و انگور‌ها را توی آفتاب و در بیابان خشک می‌کنند. اخیرا از جهاد کشاورزی قزوین برای بازدید از خانه انگوری خلیل‌آباد آمده بودند و برایشان بسیار جالب و دیدنی بود. علت زیاد بودن خانه انگوری در خلیل‌آباد نیز به سال‎های ۹۰ تا ۹۲ برمی‌گردد که با دادن اعتبار به کشاورزان طی یک جهش، ۴۰۰ خانه انگوری ساخته شد.

به گفته شبان، در شهرستان خلیل‌آباد حدود ۳۰ رقم انگور کشت می‌شود، اما آن رقمی که غالب منطقه است و به صورت اختصاصی و اقتصادی تولید می‌شود اول رقم پیکامی و بعد عسکری است: الان مدتی است مساحتی حدود ۲۰۰ هکتار را انگور ترکمن کار کرده‌ایم که رقم تازه‌خوری است. در مواردی هم ۱۲ رقم را در داخل یک باغ به صورت آزمایشی کار کردیم تا ببینیم کدام رقم با منطقه ما سازگارتر است. طی یکی دو سال آینده اگر به نتیجه مورد نظر برسیم، دیگر به جای اینکه ۲ رقم تجاری یا اقتصادی داشته باشیم، ۶ یا ۷ رقم خواهیم داشت.

آنغوزه (کُمای)، گنج طبیعی ارتفاعات بجستان

گیاه آنغوزه یکی از گیاهان دارویی مهم منطقه غرب خراسان است که مشخصه بارز آن وجود شیرابه‌ای در گیاه است که به صورت خام صادر می‌شود و با توجه به قیمت خوبی که دارد در سال‌های اخیر مورد توجه بهره‌برداران زیادی قرار گرفته‌ است.

آنغوزه، یکی از گیاهان دارویی مهم با نام علمی Ferula است که گیاهی علفی و چند ساله است. این گیاه در سال‌های اولیه رویش، ساقه قابل رویتی ندارد و برگ‌های گیاه روی زمین پهن می‌شوند و در سال‌های آخر رشد ساقه نمایان می‌شود. یکی از مشخصات بارز این گیاه که به آن ارزش اقتصادی بخشیده‌، شیرابه‌ای ‌است که از گیاه به دست می‌آید.

در سال چهارم رشد گیاه، اوایل تابستان در بالای طوقه (پایین ساقه) تیغ‌زنی انجام می‌شود و از این محل شیرابه‌ای استخراج می‌شود که بوی ناخوشایندی دارد و در مجاورت هوا تغییر رنگ داده و سفت می‌شود که ماده‌ اولیه بسیاری از صنایع دارویی و آرایشی است.

همچنین در طب سنتی استفاده‌های فراوانی دارد. این گیاه بومی استپ‌های ایران و افغانستان است و در کشور، علاوه بر منطقه غرب خراسان، در استانهای خراسان رضوی، شمالی و جنوبی، کهکیلویه و بویراحمد، سیستان و بلوچستان و یزد و کرمان یافت می‌شود.

یکی از رویشگاه‌های این گیاه ارتفاعات شهرستان بجستان در غرب خراسان است که عرصه‌های طبیعی زیادی را به خود اختصاص داده‌ است و با توجه به توجیه اقتصادی خوبی که دارد توجه بسیاری از بهره‌برداران را به خود جلب کرده‌ است.

بعد از برداشت گیاه، به میزان ۳ الی ۴ برابر میزان برداشت، بذرپاشی و کپه‌کاری داریم.

رئیس اداره منابع طبیعی آبخیزداری شهرستان بجستان در این باره گفت: گیاه آنغوزه یکی از گیاهان دارویی مهم در بجستان است که رویشگاه‌های طبیعی زیادی را به خود اختصاص داده‌ است.

حمید انصاری‌فر افزود: برداشت آنغوزه در بجستان قدمتی دیرینه دارد به طوری که از حدود ۸۰ سال پیش برداشت این گیاه در منطقه انجام می‌شده و در حال حاضر نیز رویشگاه‌های طبیعی وضعیت خوبی دارند و برداشت از این عرصه‌ها انجام می‌شود.

وی ادامه داد: گیاه آنغوزه چون از عرصه‌های طبیعی برداشت می‌شود متولی آن منابع طبیعی است و هر سال با توجه به میزان بارندگی و بعد از بازدیدهای کارشناسان منابع طبیعی، مجوز برداشت برای بهره‌برداران صادر می‌شود.

انصاری‌فر خاطرنشان کرد: رویشگاه طبیعی گیاه آنغوزه مناطق کوهپایه است و گیاه در ارتفاع بالاتر از ۱۲۰۰ متر کیفیت مطلوبی دارد و در ارتفاع کمتر از ۱۰۰۰ متر فیزیولوژی گیاه بیشتر شبیه آنغوزه دشتی می‌شود که خیلی ارزش اقتصادی ندارد بنابراین برای کشت این گیاه، شرایط رویشگاه باید مشابه رویشگاه‌های طبیعی باشد.

وی در ادامه به کشت زراعی این گیاه اشاره کرد و اظهار داشت: نیاز آبی این گیاه کم است و نسبت به درآمدی که دارد نگهداری آن سخت نیست و در بعضی از مناطق بجستان، کشت این گیاه به صورت دیم انجام می‌شود؛ البته برای اینکه گیاه کیفیت مطلوبی داشته باشد، زمینی که در آن کشت انجام می‌شود باید در مناطق کوهپایه و مشابه رویشگاه‌های طبیعی این گیاه باشد.

رئیس اداره منابع طبیعی آبخیزداری شهرستان بجستان تصریح کرد: گیاه آنغوزه به لحاظ رویشگاهی دو نوع است که آنغوزه دشتی و آنغوزه کوهی است و آنچه بیشتر مد نظر بهره‌برداران است و کیفیت مطلوبی داشته و برداشت آن اقتصادی است آنغوزه کوهی است.

انصاری‌فر در پاسخ به این سوال که آیا برداشت از رویشگاه‌های طبیعی، این عرصه‌ها را با تهدید مواجه نمی‌کند، توضیح داد: بعد از برداشت گیاه، به میزان ۳ الی ۴ برابر میزان برداشت، بذرپاشی و کپه‌کاری داریم تا برداشت جبران شود و علاوه بر این، خود گیاه به طور طبیعی نیز در اواخر سال هفتم به بذر می‌نشیند که با انتشار بذر در رویشگاه، غنای عرصه‌های طبیعی حفظ می‌شود.

وی یادآور شد: رویشگاه‌های آنغوزه در منطقه وضعیت مطلوبی دارند که بخش مهمی از آن به همت خود مردم بوده و  از همان قدیم به صورت خودکار بذرپاشی در طبیعت را انجام می‌دادند و همین باعث شده که در بسیاری از ارتفاعات بجستان رویشگاه‌های غنی آنغوزه داشته باشیم.

انصاری‌فر عنوان داشت: در زمینه کشت و بهره‌ برداری این گیاه از کشورهای همسایه عقب‌تر هستیم و در بعضی کشورها از جمله افغانستان سرمایه‌گذاری زیادی برای این گیاه شده‌است.

وی بیان کرد: نه تنها برای برداشت این گیاه نیاز به مجوز منابع طبیعی است بلکه تاجران و خریداران برای حمل محصولات گیاه مخصوصا شیرابه باید مجوز منابع طبیعی را داشته باشند وگرنه در صادرات با مشکل مواجه می‌شوند هر گونه حمل گیاه بدون مجوز، بازداشت و توقیف را به همراه خواهد داشت.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری بجستان تاکید کرد: این گیاه با توجه به درآمد اقتصادی خوبی که دارد می‌تواند منبع درآمد خوبی برای دولت و بهره‌برداران باشد اما در ایران آن طور که باید و شاید به این گیاه ارزشمند توجه

نشده‌ است و حتی بسیاری از مردم اطلاعاتی در رابطه با این گیاه ندارند.

انصاری فر گفت: به همین دلیل یکی از اهدافی که منابع طبیعی در منطقه به دنبال آن است، ترویج کشت این گیاه در سال‌های خشک و در زمین‌های دیمی است که در کوهپایه هستند و بدون هیچ استفاده‌ای رها می‌شوند و حتی این گیاه با توجه به نیاز آبی کم و اقتصادی بودن آن می‌تواند جایگزین محصولاتی شود که علی‌رغم کار زیاد، توجیه اقتصادی آن چنانی ندارند.

وی افزود: برای فرآوری این گیاه هیچ اقدامی در منطقه انجام نشده و در داخل ایران بازار فروش چندانی ندارد و تاجران شیره گیاه را خریداری کرده و آن را به کشورهای دیگر از جمله هند صادر می‌کنند.

بهره‌برداری از گیاه آنغوزه کار هرکسی نیست.

حبیب کمالی یک از بهره‌برداران با تجربه آنغوزه است که با رویشگاه‌های طبیعی به خوبی آشناست و به گفته خودش آنچه در برداشت گیاه از همه مهم‌تر است تجربه و مهارت است و نا آشنایی با اصول تیغ‌زنی، علاوه بر کاهش میزان برداشت می‌تواند صدمات جبران‌ ناپذیری به گیاه وارد کند.

کمالی افزود: بهره‌برداری از گیاه آنغوزه شاید به ظاهر کار آسانی باشد اما به جرأت می‌توانم بگویم کار هر کسی نیست چون کسی که می‌خواهد از عرصه‌های طبیعی این گیاه را برداشت کند، علاوه بر نیروی جسمانی لازم برای رفتن به ارتفاعات و مناطق شیب‌دار، باید به مراحل برداشت گیاه و اقداماتی که برای هر مرحله لازم است کاملا واقف باشد تا نتیجه خوبی بگیرد.

وی با اشاره به اینکه برداشت این گیاه سلسله مراتبی دارد، ادامه داد:  رشد رویشی این گیاه از اسفند آغاز می‌شود و تا اواخر اردیبهشت ادامه دارد و بعد از آن گیاه خشک می‌شود که بهره‌بردار برای اینکه گیاه را نشانه گذاری کند سنگی در محل رویش گیاه قرار می‌دهد. مرحله بعد کول بستن است که منظور از کول بستن ایجاد سایبانی برای گیاه است و آخرین مرحله نیز تیغ‌زنی است که از اواسط تابستان شروع می‌شود.

کمالی خاطر نشان کرد: برداشت گیاه از مرداد ماه آغاز شده و به مدت ۲ ماه ادامه دارد و یکی از مهم‌ترین اقداماتی که برای برداشت شیره گیاه انجام می‌شود عمل تیغ‌زنی گیاه است که هر ۵ روز یک بار در قسمت طوقه گیاه انجام می‌شود و نیاز به تجربه و مهارت دارد و یک فرد وارد و آشنا به اصول تیغ‌زنی می‌تواند چندین بار تیغ‌زنی روی یک گیاه انجام دهد بدون اینکه به گیاه آسیبی برسد.

وی خواستار توجه بیشتر مسئولان به جایگاه این گیاه با ارزش در چرخه اقتصادی کشور شد و با اظهار اینکه قطعا توجه همراه با برنامه‌ریزی می‌تواند نتایج خوبی در بر داشته باشد، در رابطه با بازار فروش این گیاه، یادآور شد: حضور دلالان باعث شده که قیمتی که محصول را از بهره‌بردار می‌خرند، بسیار پایین‌تر از نرخ موجود در بازار باشد و سود این گیاه بیشتر به جیب تاجران و دلالان می‌رود.

وی همچنین خاطر نشان کرد: بهره‌برداری از عرصه‌های طبیعی به صورت مزایده از طرف منابع طبیعی به پیمانکار یا بهره‌بردار واگذار می‌شود که متاسفانه در بسیاری از موارد این بهره‌برداران با اصول بهره‌برداری آشنا نیستند و به گیاه صدماتی وارد می‌کنند.

سطح رویشگاه آنغوزه در اراضی ملی بجستان حدود ۲۰ هزار هکتار است.

رئیس اداره جهاد کشاورزی بجستان نیز در رابطه با اهمیت گیاه دارویی آنغوزه گفت: در میان گیاهان دارویی، این گیاه جزء گیاهان پایه و اصلی است و با توجه به کاربردهای دارویی و صنعتی که دارد می‌تواند نقش مهمی در توسعه اقتصادی منطقه ایفا کند.

محمد شجعی افزود: سطح رویشگاه این گیاه در اراضی ملی بجستان حدود ۲۰ هزار هکتار است که بیشتر در ارتفاعات روستاهای جزین، درزاب، مزار، زین‌آباد و ششتوک واقع شده است و حدود ۱۲۰ نفر در بجستان در زمینه بهره‌برداری آنغوزه مشغول به کار هستند.

وی تصریح کرد: در حال حاضر قیمت هر کیلو شیره گیاه حدود یک میلیون تومان است و از هر گیاه بسته به تعداد دفعات تیغ‌زنی چیزی حدود ۸۰۰ تا یک کیلوگرم شیره برداشت می‌شود و پیش‌بینی می‌کنیم که کشارزان و بهره‌برداران تا آخر دوره برداشت حدود ۱.۵ میلیارد تومان در این حوزه درآمدزایی داشته باشند.

شجعی کمبود افراد متخصص در حوزه کاشت و برداشت را از جمله مهمترین چالش‌های مربوط به این گیاه دانست و تصریح کرد: افراد متخصص در زمینه کاشت و برداشت بسیار کم هستند و ورود افراد مبتدی به این حوزه باعث آسیب‌های جدی به گیاه شده و با از بین رفتن گیاه، سطح زیر کشت آن نیز به شدت کاهش می‌یابد.

رئیس اداره جهاد کشاورزی بجستان همچنین در رابطه با فرآوری این گیاه اظهار داشت: متاسفانه در کشور ما زیرساخت‌های لازم برای فراوری صنعتی این گیاه فراهم نیست و در این زمینه معدود کارهایی انجام شده اما کامل نیست.

وی یادآور شد: با توجه به بحث تحریم‌ها، عمده‌ شیره این گیاه توسط دلالان کشورهای افغانستان و پاکستان خریداری شده و از آن جا به کشورهای بزرگ صنعتی صادر می‌شوند.  باریجه، گل گاوزبان و نعناع نیز از جمله سایر گیاهان دارویی بجستان به شمار می‌روند.

بدون شک تجاری سازی گیاهان دارویی از جمله گیاه دارویی آنغوزه در کشورهای در حال توسعه یک راهبرد معیشتی مهم برای بهبود درآمد و استانداردهای زندگی است و یکی از مهم‌ترین اقدامات لازم علاوه بر حفظ و افزایش سطح زیر کاشت این گیاهان، بحث فراوری آن است.

این مهم نیازمند فراهم کردن زیرساخت‌های لازم است تا جلو خام فروشی شیره گیاه و خارج شدن آن از گردونه تولید کشور از طریق صادرات با قیمتی اندک و بازگرداندن آن در قالب محصولات فراوری شده با چند برابر قیمت گرفته‌ شود.

افزایش نظارت و بازرسی در حوزه تنظیم بازار سبزوار

سرپرست معاونت استانداری و فرمانداری ویژه سبزوار گفت: باید نظارت ها و بازرسی های تنظیم بازار افزایش پیدا کند تا مردم در جریان باشند که ارگان ها و سازمان ها درحال پیگیری هستند و می‌خواهند نوسانات تغییر قیمت ها ثبات پیدا کند.

به گزارش عصر سبزوار، شاد در جلسه ستاد تنظیم بازار سبزوار افزود: تمامی ادارات و بخش های نظارتی باید گزارشات کامل و جامع در اختیار بگذارند و فکر نکنند که این ارائه گزارشات تمام کار آنهاست؛ زیرا بیشتر مردم از طریق فضای مجازی اطلاع کامل از تغییر قیمت ها و اتفاقات دارند و نمی توان منکر این امر شد.

وی اظهار داشت: باید نظارت ها و بازرسی ها از بخش ها افزایش پیدا کند تا مردم در جریان باشند که ارگان ها و سازمان ها درحال پیگیری هستند و میخواهند نوسانات تغییر قیمت ها ثبات پیدا کند.

شاد با بیان اینکه حتی میتوان با همکاری بین نهاد های مختلف نظارتی پیگیری هارا بیشتر کرد که باعث افزایش بازدهی نظارت ها خواهد شد، تصریح کرد: مردم در فشار هستند و امیدواریم با کارهای انجام شده بتوانیم با اخبار خوش این فشار ها را از زندگی مردم کم کرد.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت سبزوار نیز گفت: در ۶ ماه اول سال ۹۹، تاکنون بیش از ۶ هزار بازرسی انجام شده که نتیجه آن تشکیل و بررسی ۱۹۱ پرونده اعم از قاچاق، احتکار و بحث های مربوط به فرآورده های پروتئینی بوده است که درحال پیگیری است.

علی امیدبخش افزود: در چند روز آینده با پیگیری های لازم اقلام پر مصرف مردم با نظارت کامل و براساس نیازهای هر منطقه با قیمت دولتی عرضه خواهد شد.

وی تصریح کرد: اگر موردی گزارش شود که معیشت مردم را به خطر می اندازد، با آنها بطور جدی برخورد خواهد شد و حتی منجر به تعطیلی آن واحد صنفی خواهد شد.

رئیس اتاق اصناف و بازرگانی سبزوار نیز گفت: نوسانات بازار یک بحران کشوری است و شهرستان ها تابع مراکز استانها بوده و طبق دستورالعمل های ارسال شده عمل خواهند کرد.

علی کیانی افزود: قیمت اجناس بدلیل تفاوت در خرید فروشنده ها از تولیدکنندگان، قیمت های فروش آنها نیز متفاوت است که این امر باید نظارت کلان کشوری را به دنبال داشته باشد.

طرح اجرایی میدان کوی گلستان سبزوار منتظر تایید میراث فرهنگی استان

معاون فنی و عمرانی شهرداری سبزوار گفت: طرح اجرایی میدان کوی گلستان سبزوار که برابر نمای مصوب کاروانسرای معمارزاده تهیه شده ۲ هفته قبل به میراث فرهنگی استان جهت تصویب ارسال شده و منتظر تایید آن هستیم.

به گزارش عصر سبزوار، جعفر صائمی نسب با ابراز گلایه از گزارش خبرنگاران یک رسانه سبزواری با عنوان از انتظار گلستانی ها برای اقدامات بعدی شهردار تا تعلل میراث فرهنگی در ارائه طرح، افزود: در بخشی از مقدمه این گزارش آمده است اجرای هر گونه عملیات در کوی گلستان منوط به آماده شدن طرح است و شهرداری نیز از همین فرصت به نفع خود استفاده کرده و اهمال کاری خود در بحث ارائه خدمات شهری به اهالی این محله را منوط به ارائه طرح توسط میراث فرهنگی کرده است، به طوری که این محله بر خلاف نامش نه تنها گلستان نیست بلکه تاکنون یک اصله درخت در این محله کاشته نشده است.

وی ادامه داد: چندی پیش نیز یکی دیگر از خبرنگاران این کانال در انتقاد به عملکرد آسفالت معابر کوی گلستان، مدیر پایگاه تاریخی شهر سبزوار ضمن تکذیب مباحث مطرح شده در این گزارش از جانب وی، تاکید کرد آسفالت معابر و کوچه ها، بازپیرایی و بهسازی میادین و هرس گونه های گیاهی و درختان جزو وظایف ذاتی شهرداری است که شهرداری آن را در دستور کار قرار داده و شهرداری در مجموع این اقدامات به هیچ عنوان به جداره سازی و بافت کوی گلستان خدشه‌ای وارد نکرده است.

او تصریح کرد: شهرداری برحسب وظایف ذاتی خود تمام همت خود را در چارچوب قوانین و مقررات همراه با پایگاه تاریخی شهر سبزوار برای خروج کوی گلستان از مطالبات حداقلی(آسفالت و فضای سبز) بکار گرفته و در این راستا اقداماتی را بدون خدشه به بافت کوی گلستان آغاز کرده است.

صائمی نسب با تاکید بر اینکه بارها و بارها تاکید شده که درد مشکل کوی گلستان با نگاه سیاسی حل نخواهد شد، اضافه کرد: شهرداری دیگر نمی تواند منتظر طرح ابلاغ بهسازی و نوسازی کوی گلستان بماند، ازین رو بدون نگاه سیاسی و جانبدارانه نسبت به مطالبات چندین ساله و به حق اهالی این محله ورود پیدا کرده و کار را در چارچوب حوزه کاری خود آغاز نموده حالا چرا برخی با سیاه نمایی تلاش دارند خود را همواره یک گام جلوتر از کارشناسان میراث فرهنگی و حوزه شهری نشان دهند و مشکلات را آنطور که می خواهند به سمت منافع خود رقم بزنند جای سوال دارد؛ درحالیکه خود واقف اند که اصل داستان مسئله ای دیگری است به نام عدم ابلاغ طرح بهسازی و نوسازی بافت کوی گلستان از ادارات و نهادهای استانی.

معاون فنی و عمرانی شهرداری سبزوار گفت: امید است اصحاب رسانه و مدیران مسئول جراید به جای هر گونه نگاه جانبدارانه و سیاسی،  تمام همت و تلاش خود را بکصدا جهت مطالبه ی به حق تسریع ابلاغ طرح نوسازی و بهسازی بافت کوی گلستان از سوی مراجع استانی کنند تا مشکلات مردم عزیز این منطقه هر چه سریعتر برطرف شود.

🔹وبسایت:

www.asrsabzevar.ir

كشف ۳۰ کيلو موادمخدر در سبزوار

فرمانده انتظامي شهرستان سبزوار از كشف ۳۰ كيلوگرم حشيش در اين شهرستان خبر داد . 

به گزارش عصر سبزوار، سرهنگ” حسين بيات مختاري” در تشریح این خبر گفت: در پي كسب خبري مبني بر اين كه سوداگران مرگ قصد دارند از محور بردسكن– سبزوار با يك دستگاه خودرو پژو ۴۰۵ مقدار قابل توجهي موادمخدر را جا به جا کنند، پی گیری موضوع در دستور کار ماموران پليس مبارزه با موادمخدر قرار گرفت.

وي افزود: ماموران پليس مبارزه با موادمخدر سبزوار طرح کنترل و مهار در ورودي شهر سبزوار اجرا کردند که در پي اين عمليات، سوداگران مرگ که از حضور پلیس مطلع بودند، مسيرهاي فرعي را براي عبور محموله خود جايگزين مي كنند كه با توجه به تاريكي شب و عدم آشنايي با محورهاي فرعي جنوب شهرستان،‌ خودرو آنان در گودالي به عمق ۵ متر واژگون و با استفاده از تاريكي شب از محل متواري مي شوند.

اين مقام انتظامي بيان داشت: ماموران انتظامی خودرو پژو ۴۰۵ متهمان را شناسایی و در بازرسي دقيق آن تعداد ۳ بسته حاوي موادمخدر از نوع حشيش به وزن ۳۰ كيلو گرم را كشف کردند.

فرمانده انتظامي شهرستان سبزوار خاطرنشان کرد: تلاش برای دستگیری متهمان فراری تا حصول نتیجه توسط پلیس ادامه دارد./ معاونت اجتماعی پلیس سبزوار

اختصاص یکصد میلیون تومان برای احیای یخدان‌های تاریخی سبزوار

رئیس پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی سبزوار گفت: یکصد میلیون تومان برای احیای یخدان‌ها در حاشیه کمربندی جنوبی این شهر اختصاص یافت.

محسن برآبادی افزود: با توجه به اینکه در محوطه یخدان‌های سبزوار مالکان بسیار وجود دارد، با حکم دادستانی سبزوار، از محل این اعتبار مرمت و استحکام بخشی یک یخدان آغاز می شود.

رئیس پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی سبزوار تصریح کرد: یخدان‌های تاریخی سبزوار در حاشیه کمربندی جنوبی این شهر با شماره ۴۸۱۲ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

وی با بیان اینکه سالانه ۲۵ میلیون زائر و مسافر از سبزوار عبور می کنند، اظهار داشت: یخدان‌های تاریخی شهر سبزوار قابلیت تبدیل به بازارچه صنایع‌ دستی و سنتی، فضای خدماتی و رستوران سنتی را دارند.

سبزوار از شهرهای تاریخی و بزرگ ایران در غرب خراسان است که با بیش از ۹۰۰ اثر تاریخی و فرهنگی، ۶ موزه، جاذبه‌های طبیعت کوهستانی و کویری، بقاع متبرکه و تولید ۱۵ نوع صنایع‌ دستی و سنتی ظرفیت قابل توجهی در عرصه گردشگری دارد.

نمایشگاه بزرگ کتاب دفاع مقدس افتتاح شد

نمایشگاه کتاب دفاع مقدس با حضور امام جمعه سبزوار، ریاست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، ریاست شورای اسلامی شهر، فرمانده نیروی مقاومت سپاه، ریاست اتاق اصناف سبزوار و جمعی از فعالین فرهنگی و علاقه مندان به حوزه کتاب طی مراسمی با رعایت پروتکل های بهداشتی افتتاح شد

رضا شجاع مقدم‌ رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در مراسم افتتاح این نمایشگاه گفت: در این نمایشگاه بیش از ده هزار جلد کتاب جهت علاقه مندان به کتابخوانی ارائه شده است که می توانند در مدت زمان برگزاری نمایشگاه، این کتابها را با تخفیف ۱۰ تا ۲۰ درصد خریداری کنند

وی افزود: این نمایشگاه از امروز ۳۱شهریورماه بمدت یک هفته جهت استفاده همشهریان عزیز برپا می باشد

در حاشیه این نمایشگاه سرهنگ ابراهیم شم آبادی از رزمندگان و آزادگان دفاع مقدس به خاطره گویی پرداخت و همچنین از برگزیدگان مسابقه کتابخوانی “سردار دلها، حاج قاسم سلیمانی” با اهدای جوایزی تقدیر شد

شایان ذکر است نمایشگاه کتاب دفاع مقدس به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سبزوار و همکاری شهر کتاب الغدیر در محل این فروشگاه واقع در طبقه زیرین اداره پست دایر می باشد

افزایش ۱۰۲ درصدی پوشش بیمه‌ای باغهای سبزوار

مسئول نمایندگی صندوق بیمه کشاورزی سبزوار گفت: هزار و ۷۵۲ هکتار محصولات باغی این شهرستان طی سال زراعی جاری بیمه شدند که این آمار نسبت به مدت مشابه پارسال، ۱۰۲ درصد بیشتر شده است.
به گزارش عصر سبزوار، مهشید راهبر افزود: هم اینک از مجموع ۱۶ هزار هکتار عرصه باغی سبزوار، ۱ هزار و ۷۵۲ هکتار زیرپوشش بیمه کشاورزی قرار گرفته است.
وی اظهار داشت: با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه غرب خراسان، حوادث غیرمترقبه و خسارت‌های وارده، بیمه کردن محصولات کمک بزرگی برای جبران خسارات باغداران است.
مسئول نمایندگی صندوق بیمه کشاورزی سبزوار تصریح کرد: طی سال زراعی گذشته، ۱ میلیارد و ۳۷۹ میلیون تومان برای جبران خسارت محصولات کشاورزی و بخش دام سبزوار، به بهره‌ برداران پرداخت شد.

توزیع ۱ هزار بسته نوشت‌افزار بین دانش‌آموزان محروم سبزوار

فرمانده سپاه سبزوار گفت: همزمان با آغاز سال تحصیلی جدید و بازگشایی مدارس، ۱ هزار بسته نوشت‌افزار بین دانش آموزان محروم و نیازمند سبزواری توزیع شد.
به گزارش عصر سبزوار، سرهنگ پاسدار هادی موحدنیا افزود: این بسته‌ های نوشت افزار شامل کیف، تجهیزات آموزشی به ارزش افزون بر ۷۰ میلیون تومان بوده که با کمک خیران و بسیج سازندگی در مناطق روستایی و حاشیه شهر سبزوار توزیع شد.
وی اظهار داشت: همچنین طی سه مرحله گذشته رزمایش کمک مومنانه، ۱۱ هزار بسته معیشتی بین نیازمندان سبزوار توزیع شده بود.
فرمانده سپاه سبزوار گفت: ارزش ریالی این بسته‌های معیشتی کمک مومنانه که تاکنون بین نیازمندان در سبزوار توزیع شده، افزون بر ۲ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان بوده است.

مدارس زیر ذره بین بازرسان بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار 

 معاون بهداشتی دانشگاه گفت: با شروع سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹، از تاریخ ۱۵ شهریور ماه، مدارس تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی سبزوار روزانه  توسط ۶۰ بازرس بهداشتی مورد بازدید قرار گرفته اند.
به گزارش عصر سبزوار، فاطمه نوده، ادامه داد: در راستای اجرای پروتکل های بهداشتی ابلاغ شده از سوی وزارت بهداشت ۹۲۲ مدرسه بازدید شده و پسخوراند بازدید جهت رفع نواقص موجود صادر شده است.
همچنین افزود: در مرحله اول این طرح، بازرسان با همکاری آموزش و پرورش و مدیران از تمام مدارس شهرستان بازدید و نکات بهداشتی را بررسی و نواقص و مشکلات را ابلاغ می کنند و در مرحله دوم با سخت گیری و معرفی مدیران و مدارس به صورت قانونی اقدام خواهد شد.
رئیس مرکز بهداشت سبزوار در ادامه از همشهریان عزیز خواست در صورت مشاهده هرگونه تخلف بهداشتی در مدارس، با سامانه ۱۹۰ وزارت بهداشت تماس حاصل نمایند.