وعده ها
کد خبر : 23790
یکشنبه - ۲۵ خرداد ۱۳۹۹ - ۰۱:۴۸

نیروگاه ۵۴۶ مگاواتی سیکل ترکیبی سربداران به بهره برداری می‌رسد

پروژه نیروگاه ۵۴۶ مگاواتی سیکل ترکیبی سربداران از سال ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۱ چهار بار کلنگ زنی شده است و در نهایت در بهمن ماه سال گذشته به مرحله تجهیز کارگاه رسید و تا سال آینده فاز نخست آن به بهره برداری می‌رسد.

به گزارش عصر سبزوار، یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که به زیرساخت‌های منطفه برای رسیدن به توسعه و پیشرفت کمک می‌کند، بحث انرژی و ارتباطات است. پروژه نیروگاه ۵۴۶ مگاواتی سیکل ترکیبی سربداران از سال ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۱ چهار بار کلنگ زنی شده است و در نهایت در بهمن ماه سال گذشته به مرحله تجهیز کارگاه رسید و تا سال آینده فاز نخست آن به بهره برداری می‌رسد.

این نیروگاه با سرمایه‌گذاری ۲۹۰ میلیون دلار  معادل ۴۰ هزار میلیارد ریال در حال ساخت است و برای هزار جوان جویای کار اشتغال ایجاد می‌شود. نیروگاه ۵۴۶ مگاواتی سیکل ترکیبی سربداران از بخش‌های توسعه‌ای و زیرساختی منطقه است و احداث این نیروگاه علاوه بر تامین برق معادن و صنایع تبدیلی منطقه در توسعه زیرساخت‌های صنعتی منطقه غرب استان خراسان رضوی نیز موثر است.

با توجه به وعده‌های مسئولان طی کمتر از یک سال آینده فاز نخست پروژه در کمتر از یک سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد و در این فاز ۱۸۳ مگاوات برق تولید می‌شود. همچنین پس از فاز نخست، بهره برداری از فاز های دوم و سوم طی سه سال آینده در دستور کار قرار دارد بنابراین در مجموع و در نهایت ۵۴۶ مگاوات برق وارد مدار می‌شود.

توسعه داورزن با ساخت نیروگاه

رئیس شورای اسلامی شهر داورزن با اشاره ظرفیت اشتغالزایی برای یک هزار و‌ ۲۰۰ نفر در پروژه نیروگاه سیکل ترکیبی، گفت: این میزان اشتغال به معنای این است که یک هزار و ۲۰۰ خانوار در شهرستان داورزن ماندگار و ماندگاری جمعیت توسعه و‌ پیشرفت این شهرستان را به دنبال دارد.

موسی الرضا داورزنی تاکید کرد: بحث اشتغال‌زایی در پروژه نیروگاه ۵۴۶ مگاواتی سیکل ترکیبی بسیار دارای اهمیت است که مشکل مهاجرت و اشتغالزایی این شهرستان را می‌تواند برطرف کند.

وی با تاکید به اینکه ساخت نیروگاه عامل توسعه فیزیکی شهرستان داورزن است، اظهارداشت: در گذشته چهار بار این پروژه کلنگ زنی شده بود و خوشبختانه در حال حاضر شاهد تحقق قول ۱۷ ساله هستیم. هر روز شاهد پیشرفت در این پروژه هستیم.

انتقال نخستین توربین ژنراتور به محل پروژه

مدیر پروژه در زمینه روند اجرای پروژه گفت: پروژه نیروگاه ۵۴۶ مگاواتی که در سال جاری به ما ابلاغ شد و روند اجرایی آن از ابتدای امسال آغاز شده است.

همایونی با بیان اینکه آغاز پروژه از اول شهریور ماه در نظر گرفتیم و برنامه زمان بندی برای روند پروژه تعریف شده است، افزود: در کوتاه ترین زمان ممکن پیمانکار برای پروژه انتخاب و همزمان با تجهیز کارگاه فعالیت اجرایی پروژه آغاز شده است.

وی با بیان اینکه سیل بند در اطراف پروژه نیروگاه احداث شده و نیروگاه حفظ شده و در مراحل بعدی سنگ چینی را در برنامه قرار داده‌ایم، ادامه داد: همزمان با این اقدامات در داخل پروژه توربین گاز واحد یک خاکبرداری انجام و احداث مخازن سوخت آغاز شده است.

وی با بیان اینکه مطابق برنامه‌ای که تعریف شده اقدامات پروژه در حال انجام است، اظهار داشت: نخستین توربین ژنراتور به عنوان یکی از تجهیزات اصلی به زودی به محل پروژه منتقل می‌شود.

همایونی با بیان اینکه در بیشترین زمان به اشتغال یک هزار و ۲۰۰ نفر در محل پروژه می رسد، گفت: امیدواریم با همت و همدلی مردم و مسئولان این پروژه سریع‌تر به پایان برسد.