آخرین اخبار سایت
کد خبر : 24899
سه شنبه - ۱۸ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۰:۱۳

تصویب طرح مرمت و احیای سرای تاریخی معمارزاده سبزوار

مدیر پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی سبزوار گفت: طرح مرمت، بازسازی و احیای سرای معمارزاده به عنوان یک مجموعه فرهنگی – تاریخی واقع در محله گلستان سبزوار پس از چندین جلسه بررسی در شورای فنی اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی و بعد از اصلاحات لازم توسط مشاور، تصویب شد.

به گزارش عصر سبزوار، محسن برآبادی افزود: کارفرمای این طرح ستاد مرکزی بازآفرینی محلات هدف و مشاور طرح از جمله مشاوران مجرب کشور است که طرح را در چند فاز شامل شناخت، طرح مرمت و بازسازی و طرح احیاء با کارشناسان اداره کل میراث فرهنگی و پایگاه شهر تاریخی سبزوار بررسی کردند.

وی ادامه داد: بعد از تصویب برای گذراندن مراحل پایانی و تصویب نهایی، کارفرمای طرح به ستاد بازآفرینی محلات هدف ارسال می گردد تا بعد از تصویب و طی مراحل اداری از سوی ستاد مذکور، برای اجرائی شدن به شهرستان ابلاغ شود.

برآبادی تصریح کرد: امیدواریم پس از ابلاغ همان‌گونه که وعده داده شده هرچه سریع‌تر عملیات مرمت و بازپیرائی این اثر ارزشمند از سوی شهرداری، ستاد بازآفرینی و میراث فرهنگی آغاز شده و برای اقدامات بعدی در راستای ساماندهی کوی گلستان آغاز شود.

مدیر پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی سبزوار اظهار داشت: سرای معمارزاده از جمله سراهای ارزشمند دوران قاجاریه است که در محدوده بازار قدیم شهر سبزوار ساخته شده، اکنون در محله گلستان قرار گرفته و به شماره ۵۹۶۴ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.