گزارش
کد خبر : 25169
چهارشنبه - ۹ مهر ۱۳۹۹ - ۰۰:۰۵

تشکیل استانهای سربداران، شاهوار، خرداد، زاگرس، خلیج فارس، کاشان، گلشن و مازندران غربی، مطالبه عمومی مردم کشور در یک کارزار اینترنتی

تشکیل استانهای سربداران، شاهوار، زاگرس، مازندران غربی، خرداد، کاشان، خلیج فارس، بم، کرمان جنوبی، کرمان شمالی، مازندران غربی، کردستان شمالی، لارستان، تالش و گلشن مدت هاست به یک مطالبه عمومی مردم کشور در جهت محرومیت زدایی و توزیع عادلانه امکانات در همه مناطق ایران اسلامی تبدیل شده است و این مطالبه به تازگی در قالب یک کارزار اینترنتی که توسط شهروندی شاهرودی به راه افتاده، نمایان شده است. در متن نامه این کارزار که با هشتگ رسمی #استانم_آرزوست همراه است، چنین آمده:
مطالبه ایجاد استان‌های جدید در کشور
جناب آقای دکتر روحانی
ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران
جناب آقای دکتر قالیباف
ریاست محترم مجلس شورای اسلامی
با سلام و عرض ارادت. به امید ریشه‌کن شدن ویروس منحوس کرونا و رفع وضعیت بد اقتصادی، معیشتی و مسکن مردم، عنایت به اینکه بعضی از شهرستان‌های بزرگ کشور عزیزمان، ایران اسلامی، استحقاق و شرایط استان شدن را از قبل داشته و یا در حال حاضر به دست آورده‌اند، لازم است با هدف پایان دادن به بعضی اختلافات که متأسفانه از دوران ستم‌شاهی باقی مانده و بعضی از این مناطق هم از توسعه واقعی و بحق خود عقب افتاده‌اند، مدیران ارشد نظام، زمینه ایجاد این استان‌ها را فراهم کنند تا ضمن توسعه مناطق ذیل، شاهد رضایتمندی بیشتر مردم باشیم.
لازم به ذکر است؛ به دلیل بعضی از قوانین وضع‌ شده، بیشتر اعتبارات ملی در تهران و مراکز استان‌ها هزینه می‌شود و زیبنده نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران نیست که بعضی مناطق، کم برخوردار باقی مانده و بعضی مناطق با امکانات سرریز مواجه شوند به نوعی که گاهی صدها کارخانه صنعتی در مراکز استانی ایجاد شده و در شهرهای توابع ده کارخانه اشتغال‌زای متوسط هم وجود ندارد.
این موضوع باعث گردیده جوانان این شهرها برای اشتغال مجبور به ترک دیار خود شده و هزاران مشکل مهاجرت را با خود داشته باشند و پیوند خانواده‌ها به واسطه دوری از وطن و پدر و مادر سست شود. یکی دیگر از موضوعات عمران مناطق است؛ مثلاً برای یک اداره کل چندین ساختمان در بعضی مراکز استان‌ها ساخته می‌شود و یا بسیاری از پروژه‌های عمرانی و غیرعمرانی که در شهرستان‌ها، آن هم از مصوبات سفر رهبر انقلاب و یا روسای جمهور عقب مانده و به ویرانه تبدیل شده‌اند.
به هر صورت ایجاد استان‌های سربداران (به مرکزیت سبزوار)، خرداد (به مرکزیت ورامین)، کاشان (به مرکزیت شهر کاشان)، شاهوار (به مرکزیت شاهرود)، خلیج فارس (به مرکزیت ابوموسی)، زاگرس (به مرکزیت بروجرد)، کرمان جنوبی (به مرکزیت جیرفت)، مازندران غربی (به مرکزیت نوشهر)، کردستان شمالی (به مرکزیت بوکان)، لارستان (به مکزیت لار) و گلشن (به مرکزیت طبس) مورد انتظار است./ منبع: وبسایت کارزار
گفتنی ست؛ استان سربداران اشاره به استانی در غرب خراسان به مرکزیت کهن شهر سبزوار دارد که اسامی دیگری نظیر استان سبزوار، استان خراسان غربی و استان بیهق نیز برای آن پیشنهاد شده است. منطقه غرب خراسان با حدود ۱۰ شهرستان (سبزوار، جوین، جغتای، خوشاب، داورزن، ششتمد، بجستان، بردسکن، خلیل آباد، کوهسرخ و…) با جمعیتی بیش از برخی استان های فعلی کشور، از پتانسیل های بالایی در زمینه های طبیعی، انسانی، زیرساختی، مواصلاتی و … برخوردار است.
غرب خراسان علی رغم پتانسیلهای فراوان، به واسطه دوری از مشهد، مرکز استان خراسان رضوی و نگاه تمرکز گرایانه ای که در همه این سالها در کلانشهر مشهد وجود داشته، گرفتار محرومیت های زیادی شده است و به نظر می رسد تنها راه رهایی این منطقه بزرگ و پرجمعیت از محرومیت های فعلی استقلال از مشهد و تشکیل استانی جدید است.