آخرین اخبار سایت
کد خبر : 25381
شنبه - ۲۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۷:۲۱

نگاهی کوتاه به ششتمد، دهمین و جدیدترین شهرستان منطقه غرب خراسان

بهار ۱۳۹۹، بنیان یکی از مهم‌ترین عناصر تحول‌آفرین در توسعه منطقه غرب خراسان رضوی نهاده شد و در تاریخ ۹۹/۲/۲۱، بر پایه تصویب‌ نامه شماره ۱۷۲۷۹/ت۵۵۰۴۸هـ هیات وزیران؛ جایگاه اداری – سیاسی بخش ششتمد سبزوار، به شهرستان ششتمد ارتقا یافت تا زادگاه خالق تاریخ بیهق، رقم‌زننده برگ دیگری از تاریخ سیاسی، فرهنگی و اقتصادی این بخش از منطقه غرب خراسان در سال‌ها و دهه‌های آینده گردد.

به گزارش عصر سبزوار، شهرستان ششتمد که از دو بخش مرکزی: شامل دهستان‌های بیهق و تکاب‌ کوه‌میش، و شامکان: شامل دهستان‌های شامکان و ربع شامات تشکیل شده؛ با جمعیت ۲۴،۲۶۱ نفر بر اساس سرشماری ۱۳۹۵ و با مساحت ۳۷۸۶ کیلومتر مربع؛ در جبهه شرق با کوهسرخ، در جنوب با بخش مرکزی شهرستان بردسکن؛ در غرب با بخش روداب و در شمال با بخش مرکزی سبزوار هم‌مرز است.

ششتمد یکی از قدیمی‌ترین سکونتگاه‌ها و مراکز تاریخی و فرهنگی غرب خراسان به شمار می‌آید. نام این ناحیه یعنی شهرستان ششتمد کنونی که بخش شرقی منطقه غرب خراسان امروزی را در بر می‌گیرد در کتاب تاریخ بیهق ابوالحسن بیهقی، ربع زَمیج آمده است. زمیج به معنای زمین برَ دهنده یا زمین حاصلخیز است و این نام از ویژگی و توانمندی زراعی این منطقه حکایت می‌کند.

در واقع، شهرستان ششتمد را باید میراث‌دار تاریخ و فرهنگ منطقه غرب خراسان به شمار آورد. شخصیت بزرگی همچون ابوالحسن علی بن زید بن محمد بیهقی بر ستیغ قله‌های سرگذشت فرهنگی شهرستان ششتمد و حوزه تمدنی سربداران خودنمایی می‌کند.

ابوالحسن بیهقی معروف به ابن فندق بیهقی، زاده شهر ششتمد است. این فرزند نامدار ششتمد که در تاریخ، با القابی همچون ظهیرالدین، حجة‌الدین»، فرید‌الدین و فرید خراسان از او نام برده می‌شود، در بسیاری از دانش‌های روزگار خود دست داشته و ارزشمندترین کار او تالیف کتاب گرانقدر تاریخ بیهق است.

این کتاب، نه تنها دایرة‌المعارف و دانشنامه جامع غرب خراسان بلکه مهم‌ترین سند هویت تاریخی و فرهنگی این‌ منطقه به شمار می‌آید. جغرافیای تاریخی – فرهنگی منطقه غرب خراسان و بویژه ولایت بیهق (سبزوار کنونی) و رَبع زَمیج (ششتمد امروزی)، بنیان هویت خود را چنانکه امروز به آن شناخته می‌شود، مرهون کوشش‌های نستوه دردانه این دیار، ابوالحسن علی بن زید بیهقی است.