رفتن به بالا

بزرگترین مجموعه خبری غرب خراسان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۵ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 15 June

به گزارش عصر سبزوار، مراسم تجلیل از محیط‌بانان سبزوار که با حضور نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسؤولان در محل خانه امید بازنشستگان برگزار شد. نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی در این مراسم با گرامیداشت فرارسیدن روز محیط‌بان، گفت: متأسفانه محیط‌بانان در کشور ما جزو قشرهای مظلوم هستند […]

به گزارش عصر سبزوار، مراسم تجلیل از محیط‌بانان سبزوار که با حضور نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسؤولان در محل خانه امید بازنشستگان برگزار شد.

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی در این مراسم با گرامیداشت فرارسیدن روز محیط‌بان، گفت: متأسفانه محیط‌بانان در کشور ما جزو قشرهای مظلوم هستند و طی چند سال اخیر برای دفاع از محیط‌زیست شهدای زیادی را تقدیم کرده‌ایم.

حسین مقصودی افزود: یکی از مهم‌ترین چالش‌های امروز کشور محیط‌زیست است که در برنامه ششم توسعه این موضوع مورد توجه قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه در بودجه سال جاری توجه ویژه‌ای به سازمان محیط‌زیست شده است، ادامه داد: ما باید ایران اسلامی را برای نسل‌های آینده نگه‌داریم ولی طی چند سال اخیر از محیط‌زیست کشورمان حفاظت خوبی نکرده‌ایم.

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: امروزه محیط‌زیست کشورمان اوضاع‌واحوال خوبی ندارد و صدای احوال ناخوش محیط‌زیست در گوشه و کنار لمس می‌شود.

مقصودی با اشاره به گلایه‌مندی محیط‌بانان در خصوص افزایش حقوق محدود نسبت به دیگر کارمندان دولتی، تصریح کرد: دولت برای افزایش ۲۰ درصدی حقوق محیط‌بانان به تعهدات خود عمل‌نکرده و به‌عنوان نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی این مطالبه محیط‌بانان را پیگیری می‌کنم.

وی بیان کرد: در سال جاری حدود ۶ درصد به‌حقوق محیط‌بانان افزوده شده است اما به‌دلیل پایین بودن پایه حقوق محیط‌بانان باید بیشتر افزایش یابد و از دولت تقاضا می‌کنیم در کنار نیروهای امنیتی و نظامی به محیط‌بانان توجه خاص و ویژه‌ای داشته باشند.

عضو مجمع نمایندگان خراسان رضوی یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های حفاظت محیط‌زیست سبزوار را کمبود محیط‌بان دانست و افزود: با توجه به گستردگی مناطق حفاظت‌شده سبزوار باید محیط‌بانان این شهرستان از ۱۶ به حدود سه برابر افزایش یابد و به میزان استاندارد جهانی درزمینهٔ تعداد محیط‌بان برسیم.

مقصودی اظهار کرد: تعداد محیط‌بانان سبزوار طی ۴۰ سال اخیر سالانه تعداد محیط‌بانان این شهرستان در حال کاهش است و برای افزایش تعداد نیروی محیط‌بانان سبزوار از طریق سازمان مدیریت برنامه‌ریزی به‌زودی ردیف استخدامی اختصاص می‌یابد.

وی تصریح کرد: اداره حفاظت محیط‌زیست سبزوار برای نگهداری از مناطق حفاظت‌شده از تجهیزات مناسب و مدرن محروم است.

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: لای روبی و مرمت قنات منطقه حفاظت‌شده شیر احمد سبزوار نیازمند ۳۰ میلیون تومان اعتبار است که از این میزان حدود ۱۰ میلیون تومان اختصاص یافت.

مقصودی یادآور شد: با توجه به شرایط اقلیمی و خشکسالی‌های اخیر خیرین نیک‌اندیش برای نگهداری از محیط‌زیست و تأمین آذوقه آهوان باید مشارکت بیشتری داشته باشند.

کمبود جدی محیط‌بان در سبزوار

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست سبزوار نیز در این مراسم گفت: بر اساس استانداردهای بین‌المللی به‌ازای هر یک هزار هکتار باید یک محیط‌بان وجود داشته باشد ولی در سبزوار به‌دلیل کمبود نیرو به‌ازای هر ۶ هزار هکتار یک محیط‌بان داریم.

حمید صادقی افزود: شهرستان سبزوار دارای ۲ منطقه حفاظت‌شده شیر احمد و پروند با گستره ۳۹ هزار هکتار است که تنها ۱۶ محیط‌بان برای حفاظت از این مناطق حضور دارند.

وی ادامه داد: در سال جاری به‌دلیل ساخت محیط‌بانی‌های جدید و گشت زنی‌های مداوم شکار غیرمجاز در مناطق حفاظت‌شده این شهرستان نسبت به سال‌های گذشته کاهش‌یافته است.

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست سبزوار بیان کرد: در حال حاضر بیش یک هزار رأس آهو در منطقه حفاظت‌شده شیر احمد سبزوار وجود دارد که نگهداری از آن‌ها نیازمند افزایش تعداد محیط‌بان است.

صادقی حقوق محدود و کمبود تجهیزات را از مهم‌ترین دغدغه‌های محیط‌بانان دانست.

انتهای پیام/

اخبار مرتبطوعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
173
روز گذشته
پیگیری نمایندگان منطقه برای عدم ادغام دانشگاه فناوریهای نوین سبزوار با دانشگاه حکیم سبزواری و عدم حذف ردیف بودجه آن
173
روز گذشته
افزایش اعتبارات دانشگاه حکیم سبزواری در بودجه ۱۴۰۰
173
روز گذشته
اختصاص مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان از سوی سازمان بازآفرینی شهری ایران جهت احداث حسینیه شهدا در گلزار شهدای سبزوار
173
روز گذشته
اختصاص ۱۰ میلیارد تومان اعتبار به پروژه تکمیل سالن اجتماعات ۱۱۰۰ نفری دانشگاه حکیم سبزواری از محل اعتبارات متمرکز در اختیار وزیر علوم با ارسال نامه از سوی دانشگاه
173
روز گذشته
احیای ردیف اعتباری تکمیل سالن اجتماعات ۱۱۰۰ نفری دانشگاه حکیم سبزواری در بودجه ۱۴۰۰
102
روز گذشته
پوشش کامل تلفن همراه در بزرگراه سبزوار – نیشابور تا نیمه اسفند ۹۹
173
روز گذشته
سرمایه گذاری و مشارکت ایدرو در ۹ طرح و ایمیدرو (توسعه و نوسازی صنایع معدنی ایران) در ۴ طرح صنعتی و معدنیِ غرب خراسان و پیگیری این موضوعات توسط مدیران این دو مجموعه
158
روز گذشته
بررسی سرمایه گذاری شرکت توسعه و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) در حوزه احداث کارخانه ۵۰ هزار تنی لاستیک در جغتای و اعلام نتیجه به مجلس تا ۱۵ روز آینده