رفتن به بالا

بزرگترین مجموعه خبری غرب خراسان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۵ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 15 June

**نوبت دهی برای ۳ماه آینده یکی از بیمارانی که به بخش MRI مراجعه کرده بود، می گفت: بخاطر درد پا که پزشکان تشخیص رگ سیاتیک دادند برای MRI به این بخش مراجعه کردم و برای ۳ ماه بعد نوبت  دادند. مریم رضایی با گلایمندی از این نحوه نوبت دهی می گوید: قبلا که به این بخش مراجعه کرده بودم حداکثر […]

**نوبت دهی برای ۳ماه آینده

یکی از بیمارانی که به بخش MRI مراجعه کرده بود، می گفت: بخاطر درد پا که پزشکان تشخیص رگ سیاتیک دادند برای MRI به این بخش مراجعه کردم و برای ۳ ماه بعد نوبت  دادند. مریم رضایی با گلایمندی از این نحوه نوبت دهی می گوید: قبلا که به این بخش مراجعه کرده بودم حداکثر برای یک هفته آینده نوبت دادند اما این بار برای ۳ ماه اینده نوبت دادند. بیماری که از درد بسیار رنج می برد و توان مالی برای مراجعه به بخش خصوصی را ندارد باید ۳ ماه درد بکشد؟ اگر این واحد پاسخگوی تعداد مراجعه و درد مردم نیست چرا آنرا توسعه نمی دهند؟

یکی دیگر از شهروندان سبزوار می گوید: بخاطر دیسک مهره های کمر پدرم به متخصص مراجعه نمودیم که وی MRI اورژانسی، استراحت مطلق و تعدادی دارو تجویز و اعلام کرد احتمال زیاد با توجه به علائم نیاز به جراحی دارید ولی بعد از گرفتن MRI  تصمیم نهایی جهت روند درمان گرفته می شود. محسن محمدی می گوید: به بخش MRI بیمارستان واسعی مراجعه کردم که برای حدود دو ماه آینده نوبت دادند اعلام کردند همه افرادی که به اینجا مراجعه می‌کنند درد دارند و اورژانس معنایی ندارد همه بیماران این قسمت اورژانسی هستند. به گفته وی با فراهم کردن ماشین ون برای راحتی بیمار، وی را به مشهد برده و بعد از گرفتن عکس با توصیه کارشناس بخش MRI در مشهد و احتمال آسیب به بیمار، وی در یکی از بیمارستانهای این شهرستان بستری و روز بعد تحت عمل جراحی قرار گرفت. محمدی ادامه داد: نمی دانم اگر در سبزوار صبر میکردیم چه اتفاقی رخ میداد. مگر سبزوار با مشهد چه فرقی دارد؟ آیا کسی در بخش MRI بیمارستان شهرمان نیست که تشخیص اورژانس و غیر اورژانس را بداند و فرق قطع نخاع با درد دست را تشخیص دهد؟

دیگر شهروند سبزواری می گوید: من از یکی از روستاهای شهرستان جوین برایMRI به بیمارستان واسعی سبزوار مراجعه کردم که برای ۴۰ روز دیگر به من نوبت دادند. ابراهیم فراشیانی می افزاید: بنده کشاورز هستم و توان مالی ندارم که به بخش خصوصی یا شهر دیگری بروم آیا باید این درد پا که طبق نظر پزشک مربوط به کمر می باشد را تحمل کنم تا نوبتم شود؟

**کاهش پذیرش های غیرواقعی

به گفته معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی سبزوار سرانه مراجعه مردم ایران و به دنبال آن شهرستان سبزوار، به MRI ۱۰ برابر آمار جهانی و ۷ برابر آمار کشورهای آسیایی است که علت این امر نیازهای القایی در سطح جامعه از سوی پزشک به بیمار و یا بالعکس است. محمد نعمت شاهی معتقد است اقدامات پزشکی مواردی است که اگر نیاز واقعی نباشد انجام ندادنش بهتر از انجامش است.

به گفته وی قبلا بیمار با کوچکترین دردی که به پزشک مراجعه می کرد، پزشک بدون دریافت شرح حال اقدام به تجویز MRI می کرد که این امر باعث شده بود هزینه زیادی توسط بیماران و همچنین بیمه ها پرداخت شود که بخشی از آنها ضرورت نداشت.

وی می گوید: در همین راستا فرایندی که باید در طی چند سال اخیر تصحیح می شد، از ابتدای سال ۹۷ براساس دستورالعمل وزارتخانه این تصحیح در راستای استاندارد سازی خدمات به دانشگاه ها ابلاغ شد. در این راستا فیلتری ایجاد شد تا بیمارانی که به بخش MRI ارجاع داده می شوند، آنهایی که به صورت اورژانسی به خدمات این بخش نیاز دارند انتخاب شوند که این امر نارضایتی برخی از بیماران که نیاز اورژانسی به MRI ندارند را منجر شده است.

نعمت شاهی با بیان اینکه موارد اورژانسی به صورت فوری در بیمارستانها در هر سطح خدمات انجام می شود، می افزاید: همچنین با توجه به اینکه پرتو های این خدمات عوارض دارند و ریسک ابتلا به سرطان را در افراد افزایش می دهد به پزشکان نیز توصیه شده که مانند گذشته بیماران غیر اورژانسی را به این بخش ارجاع ندهند.

به گفته وی دانشگاه سبزوار با استاندارد سازی خدمات از نیازهای غیر واقع و هزینه های مازاد جلوگیری کرده است. در گذشته روزانه حدود ۸۰ MRI در بیمارستان واسعی انجام می شد که درحال حاضر به حدود ۶۰ مورد در روز کاهش یافته است که کاهش ۲۳ درصدی را در این حوزه داشته ایم.

**ضعف در واگذاری به بخش خصوصی

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی معتقد است با وجود همه چالش ها و تحریم های موجود در کشور، دولت در حوزه سلامت بسیار خوب عمل کرده است و در همین راستا در سبزوار هم زحمات زیادی کشیده شده است اما نمی شود در کنار این خدمات عیب ها را ندید و گوشزد نکرد.

حسین مقصودی می گوید: هرچه توسعه بیشتر و امکانات بیشتری باشد ارباب رجوع هم بیشتر می شود و بیماران کمتر به خارج شهرستان برای درمان مسافرت می کنند همچنین از شهرهای اطراف برای درمان به شهرستان مسافرت می کنند که این امر دروازه توسعه شهرستان است.

وی ادامه داد: در جلسات متعددی که در سطح وزارت بهداشت و دانشگاه سبزوار داشتیم از حدود ۶ ماه قبل که پیش بینی می کردیم آمریکا از برجام خارج و تحریم ها تشدید خواهد شد، در حوزه های مختلف برنامه ریزی می کردیم که چگونه از چالش های پیش رو گذر کنیم. یکی از مشکلاتی که ریاست دانشگاه علوم پزشکی سبزوار در حوزه درمان مطرح می کردند مشکلات احتمالی بخش MRI بود که ممکن بود در آینده ایجاد شود.

وی با بیان اینکه قبلا مواد مورد نیاز برای بخش MRI به صورت ماهیانه، سپس ۶ ماهی و الان سالیانه توسط دانشگاه تامین می شد، عنوان کر: مردم باید قبول کنند که امروز مشکلات از همه جا بر ما وارد شده است و این موضوع هم یکی از آن مشکلات است که باید حل شود و نباید به بهانه تحریم ها آن را نادیده گرفت و مریض چند ماه برای دریافت خدمات بهداشتی معطل شود و در نهایت به خارج شهرستان برود.

به گفته مقصودی یکی از انتقادات وارد به دانشگاه علوم پزشکی سبزوار این است که کارها را کمتر به بخش خصوصی واگذار می کند. وی می افزاید: در حوزه درمان و سلامت پزشکان زیادی هستند که تمایل به سرمایه گذاری هستند. از دانشگاه درخواست داریم که برخی بخش ها به صورت دقیق به بخش خصوصی واگذار شود زیرا بخش خصوصی خود در تحریم ها بهتر می تواند از کانال ها و ارتباطات مختلف به صورت کلی مواد اولیه را تامین کند. شاید با این روش هزینه ها  بیشتر شود اما اکثر مردم هزینه بیشتر را به معطل ماندن و به خطر انداختن سلامتی شان ترجیح می دهند و همچنین هزینه سفر به شهرستان های اطراف برای درمان نیز ممکن است از خدمات درمانی بیشتر شود.

 

اخبار مرتبطوعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
173
روز گذشته
پیگیری نمایندگان منطقه برای عدم ادغام دانشگاه فناوریهای نوین سبزوار با دانشگاه حکیم سبزواری و عدم حذف ردیف بودجه آن
173
روز گذشته
افزایش اعتبارات دانشگاه حکیم سبزواری در بودجه ۱۴۰۰
173
روز گذشته
اختصاص مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان از سوی سازمان بازآفرینی شهری ایران جهت احداث حسینیه شهدا در گلزار شهدای سبزوار
173
روز گذشته
اختصاص ۱۰ میلیارد تومان اعتبار به پروژه تکمیل سالن اجتماعات ۱۱۰۰ نفری دانشگاه حکیم سبزواری از محل اعتبارات متمرکز در اختیار وزیر علوم با ارسال نامه از سوی دانشگاه
173
روز گذشته
احیای ردیف اعتباری تکمیل سالن اجتماعات ۱۱۰۰ نفری دانشگاه حکیم سبزواری در بودجه ۱۴۰۰
102
روز گذشته
پوشش کامل تلفن همراه در بزرگراه سبزوار – نیشابور تا نیمه اسفند ۹۹
173
روز گذشته
سرمایه گذاری و مشارکت ایدرو در ۹ طرح و ایمیدرو (توسعه و نوسازی صنایع معدنی ایران) در ۴ طرح صنعتی و معدنیِ غرب خراسان و پیگیری این موضوعات توسط مدیران این دو مجموعه
158
روز گذشته
بررسی سرمایه گذاری شرکت توسعه و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) در حوزه احداث کارخانه ۵۰ هزار تنی لاستیک در جغتای و اعلام نتیجه به مجلس تا ۱۵ روز آینده