رفتن به بالا

بزرگترین مجموعه خبری غرب خراسان

تعداد اخبار امروز : 0 خبر


  • سه شنبه ۲۵ خرداد ۱۴۰۰
  • الثلاثاء ۵ ذو القعدة ۱۴۴۲
  • 2021 Tuesday 15 June
  • پنج شنبه ۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۱
  • کد خبر : 11572
  • مشاهده : 428 بازدید
  • یادداشت
  • چاپ خبر : یشرفت میلی متری در مسیر دموکراسی!

به گزارش عصر سبزوار، برای ایرانیانی که عادت کرده اند دستاوردهای دموکراتیک را فست فودی میل کرده و با شرکت در یک انتخابات از خود رفع تکلیف کنند، رای امروز مجمع تشخیص مصلحت به حضور سپنتا نیکنام نمی تواند چندان مهم تلقی شود! اما اگر نیم نگاهی به فراز و فرودهای توسعه در کشورهای پیشرفته […]

به گزارش عصر سبزوار، برای ایرانیانی که عادت کرده اند دستاوردهای دموکراتیک را فست فودی میل کرده و با شرکت در یک انتخابات از خود رفع تکلیف کنند، رای امروز مجمع تشخیص مصلحت به حضور سپنتا نیکنام نمی تواند چندان مهم تلقی شود! اما اگر نیم نگاهی به فراز و فرودهای توسعه در کشورهای پیشرفته بیفکنیم متوجه می شویم که کار دموکراسی چندان ساده و بی مبارزه هم پیش نرفته است. مثلا خوب است بدانیم که در سوئد به عنوان یکی از غنی ترین دموکراسی ها در کنار کشورهایی مانند دانمارک، نروژ و فنلاند، عمر کسب حق رای یا حق اشتغال زنان در ادارات، هنوز هم به یکصد سال نمی رسد.

در امریکا هم اقلیت ها تنها حدود پنجاه سال است که از حقوق اولیه خود برخوردار شده اند! در حقیقت همه این کشورها دورانی از مبارزه طولانی را سپری کرده و اکنون به جایی رسیده اند که اگر چه لذت بخش است ولی به هیچ عنوان اطمینان بخش نیست! از همین رو باید دموکراسی را پدیده ای فاقد گارانتی دانست، به این معنا که دستیابی به توسعه دموکراتیک بیش از همه نیازمند پایمردی، جدیت، تداوم و کوشش خستگی ناپذیر است.

حداقل تا اینجا سپنتا نیکنام نشان داده است که پیروز سرفراز حدود یک سال تلاش خود و جامعه مدنی ایران است. او که از نامردمی ها نهراسید، از بی مهری ها ناامید نشد، مهاجرت نکرد، با اپوزیسیون برانداز همزبانی نکرد و شرافت مندانه، نه تنها به حق خود رسید بلکه حاشیه ای امن تر نیز برای فعالیت اقلیت های مذهبی در شوراهای شهر ایجاد کرد.

 این پیروزی بیش از هر چیز ریشه در پایمردی سپنتا و بازتاب گسترده اجحاف صورت گرفته در افکار عمومی داخل و خارج از کشور داشت. افکاری که اکنون پیوندی استوار با فراگیر شدن شبکه های اجتماعی یافته اند.

 در مجموع رای امروز مجمع به اصلاح قانون شوراها و حضور مطمئن تر اقلیت ها در این نهاد مردمی را باید روییدن جوانه امید در شوره زار زمانه یاس آلود کنونی تعبیر کرد.

پیشرفت دموکراسی در ایران امروز، مسیری دشوار از جنس نفوذ تدریجی گیاه در دل یک صخره، یا تراش خوردن میلی متری دیواره های سنگی یک تونل را پیش رو دارد! اگر چه تدریجی و زمان بر است ولی می تواند با جدیت و پشتکار ما بی بازگشت شود!

انتهای پیام/

 

اخبار مرتبطوعده گاه مسئولین

روز شمار عنوان وعده
173
روز گذشته
پیگیری نمایندگان منطقه برای عدم ادغام دانشگاه فناوریهای نوین سبزوار با دانشگاه حکیم سبزواری و عدم حذف ردیف بودجه آن
173
روز گذشته
افزایش اعتبارات دانشگاه حکیم سبزواری در بودجه ۱۴۰۰
173
روز گذشته
اختصاص مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان از سوی سازمان بازآفرینی شهری ایران جهت احداث حسینیه شهدا در گلزار شهدای سبزوار
173
روز گذشته
اختصاص ۱۰ میلیارد تومان اعتبار به پروژه تکمیل سالن اجتماعات ۱۱۰۰ نفری دانشگاه حکیم سبزواری از محل اعتبارات متمرکز در اختیار وزیر علوم با ارسال نامه از سوی دانشگاه
173
روز گذشته
احیای ردیف اعتباری تکمیل سالن اجتماعات ۱۱۰۰ نفری دانشگاه حکیم سبزواری در بودجه ۱۴۰۰
102
روز گذشته
پوشش کامل تلفن همراه در بزرگراه سبزوار – نیشابور تا نیمه اسفند ۹۹
173
روز گذشته
سرمایه گذاری و مشارکت ایدرو در ۹ طرح و ایمیدرو (توسعه و نوسازی صنایع معدنی ایران) در ۴ طرح صنعتی و معدنیِ غرب خراسان و پیگیری این موضوعات توسط مدیران این دو مجموعه
158
روز گذشته
بررسی سرمایه گذاری شرکت توسعه و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) در حوزه احداث کارخانه ۵۰ هزار تنی لاستیک در جغتای و اعلام نتیجه به مجلس تا ۱۵ روز آینده